| Vlach a întrebat:

Ce sunt martorii lui Iehova?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a incumetat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918.

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi (Avraam, Isaac si Iacov) vor reveni pe pământ(!?). În acest sens, gruparea a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!), dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" intr-un final doar liderul Rutherford...

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (?!).
Acestea sunt doar cateva date de la inceputurile gruparii...

| Vlach explică (pentru milan9):

Al tau e cel mai serios si explicit raspuns de pana acu

65 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Martorii lui I., sectă neoprotestantă fondată, în 1872, în Pennsylvania, ai cărei membri așteaptă venirea lui Hristos și sfârșitul domniei actuale a lui Satan; au prezis de mai multe ori sfârșitul lumii, fără ca acesta să fi avut loc. Are adepți și în România.
Sursa: DE (1993-2009)

http://dexonline.ro/definitie/Iehova

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Numa ca fapt divres, daca te intere, nici un Martor al lui Iehova nu a prezis sfarsitul. ar fi culmea sa le aratam oamenilor cuvintele lui Isus conform carora nimni nu stie cand va interveni Dumnezeu, si apoi tot noi sa facem calcule, sa dam date, sa prezicem. daca te referi la anul 1914, este alta mancare de peste, pe care nu o intelegi, si oricum daca ti-ar explica cineva, tot varianta ta o tii. prin urmare nu ma obosesc.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Dandanache):

Catre martori: nu atacati ce a zis Dandanache, dati email la dictionarul explicativ!

Daca stii engleza, iti recomand aceasta pagina cu 1914:
http://watchtowerleaks.com/image/71261923499
ce arata cateva schimbari de pozitie, esti sigur ca asta e argumentul ce "nu vrei sa te obosesti"?

Diferenta dintre dumneavoastra si original este simpla: primul da o definitie impartiala, ce nu e a lui; dumneavoastra dati o definitie propagandistica si foarte partizana. Ce sansa ati da ca pozitia dvs sa reprezinte realitatea? E ca si cum am citi despre cat de biblice sunt icoanele pe un sit ortodox, sau sa auzim cat de bun e sa nu primesti sange pe un sit al martorilor, e non-sens!

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Ca fapt divers, am postat candva o intrebare, cu citate clare si surse indicate, anterioare anului 1914, atragand atentia asupra faptului ca Martorii lui Iehova au profetit gresit sfarsitul lumii.

http://www.tpu.ro/......ratate-de/

Ca acum tu esti fariseu si nu recunosti, este alta mancare de peste, si oricum daca ti-ar explica cineva, tot varianta ta o tii. Prin urmare nu ma obosesc.

Unii din coreligionarii tai sunt totusi onesti si au puterea sa recunoasca. Il citez pe Sviri.

"Martorii lui Iehova nu ascund că au cultivat anumite aşteptări nerealiste, dar ei au făcut asta cu motivaţii bune dorind să înţeleagă cât mai bine Scripturile, iar când şi-au dat seama că au greşit nu s-au reţinut să recunoască acest lucru. "

| robby212 a răspuns (pentru fllu07):

Nimeni nu stie ziua si ceasul sfarsitului.
Si daca l-ar sti vreun om de pe Pamant, ar fi culmea sa fie Martos de a lui Iehova.

| danay72 a răspuns:

O organizatie religioasa raspandita in peste 239 de tari si teritorii care-i ajuta pe oameni sa inteleaga ceea ce spune Biblia si predica despre numele lui Dumnezeu, Iehova si fac de cunoscut scopul sau.Mai multe informatii poti gasi pe situl jw.org

| mODIN a răspuns:

Niste nebuni

| Vlach explică (pentru mODIN):

Ba tu chiar esti satanist daca zici ca-s nebuni ca sustin biblia

| mODIN a răspuns (pentru Vlach):

Deci toata lumea care nu crede in Dumnezeu e satanist?

| milan9 a răspuns:

Referitor la pretentia expusa de danay, acel lucru nu este adevarat din mai multe motive...
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

E mai bine sa nu stii ce sunt. Poate asa iti vei pastra inca speranta si increderea in umanitate.

| oprescudorin11 a răspuns:

In general, o adunatura de excroci si fraieri.(excrocii sunt la varf, fraierii cotizeaza).

| PedoBarbie a răspuns:

Practicanţii unei secte religioase creştine.

| fllu07 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la sursa sa intrebi. uite aici site-ul nostru oficial http://www.jw.org/ro/martorii-lui-iehova/
si te-am directionat chiar la categoria care ne descrie. in subsolul pagiinii ai cateva cifre despre noi si lucrarea noastra, iar in partea stanga sus, ai seciunea: intrebari frecvente. fa un clik, si iti gasesti 100%raspunsuri. te salut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Jehovah%27s_Witnesses

Sper ca stii engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste colindatori simpatici care iti dau brosuri cu oameni fericiti si cu dantura perfecta.

| dragos38 a răspuns:

Niaste people care in general s-au inscris in aceasta secta din motive personale pentru a beneficia de ajutoare, una, alta, in general, majoritatea sunt lipsiti de cultura generala si sunt saraci lipiti pamantului, am un vecin care a trecut la aceasta secta, nu ca ar fi ei mai aproape de d-zeu, sau ca li s-ar fi schimbat viata dintr-o data, si I.H. le-a luminat mintea.Nu, tot asa au ramas.doar ca beneficiaza de ajutoare/si in caz ca fiul lor va ramane singur dupa ce masa si tacso vor muri,sa aiba cine sa-l ajute, caci se stie ca martorii astia se ajuta intre ei/si mai ales ca asta este si fara servici, e clar ca daca masa si tacso n-ar fi trecut la aceasta secta, nu -l vedeam bine pe fiso, dar asa mai are si el o pita de unde sa manance.Cam atia sunt matorii lui Iehova, daca ne referim insa la liderii din America, e aia sunt o tarica mai bogati/exact ca si in religia crestina ortodoxa, preafericitul(cum sa nu fie fericitlaughing umbla cu cruci pe el de 2 m exact ca manelisti, milioane de euro/ne mai ameninta cu iadul daca nu merem la biserica si uite asa si tot asa/sa traiasca maria s-a, preafericitul.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Incurci religile.La martori nu se dau ajutoare.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Furnizeza literaturi religioase,desfasuara actiuni de binefacere si de caritate, trimit ajutoare umanitare, bine inteles ca majoritatea sectantiilor care accepta sa traiasca in saracie si se multumesc si cu un ajutor material modest(asa cum am spus ca majoritatea sunt fara cultura generala si saraci lipiti pamantului)saracia aceasta nu este valabila insa si liderilor care profit de pe urma prostimi, pentru ca asa si vor sa fie inconjurati de cati mai multi naivi si sa fie venerati ca dumnnezeu laughing)
numai vecina mea inainte de a intra in aceasta organizatie religoasa umbla cu haine la mana a 2, dupa un timp parese ca si-a schimbat vestimentatia.nu ma deranjeza/dar este evident ca toti cei care intra in secte, intra din motive persoanale,lipsuri materiale,lenesi,puturosi, analfabeti, excroci(am cunoscut cativa excroci- e adevarat ca erau de alta secta dar toate sunt o apa si un pamant, dupa ce mi-au lucrat la casa si sau vazut cu banii /sau facut nevazuti si au facut si in lucru de c---t, si nici nu au mai venit sa lucreze in continuare. caci nu terminasera si pana la urma am terminat eu cu tatami-o.deci astia sunt oamenii care intra in secte betivi(am cunoscut unul -este adventist)analfabeti de etnie roma care fac parte din secte, excroci care au lucrat si pe la casa mea /deci ce sunt martori lui Iehova? pai astia sunt majoritatea accepta sa traiasca in saracie, analfabeti, asteptand venirea lui I.H. laughing) iar liderii cei din S.U.A. pentru turma asta care au acceptat sa traiasca in saracie reprezinta dumnezeu pe pamant laughing)))

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Repet,ai gresit religia, la marori nu se dau ajutoare.Noi ii ajutam pe oameni spiritual, nu material.,, Noi nu le dam pestele, ci undita ca sa invete sa prinda pestele,,; sper ca intelegi expresia. Poti sa o intrebi ce religie are.Ca in alte religii se face asa ceva, e adevarat.Dar la martori, motivatia este iubirea pentru Dumnezeu, nu ajutoarele.Nu ne baga pe toti in aceeasi oala.Pe situl jw.org poti gasi mai multe informatii despre noi.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

laughing nu am gresit cu nimic, furnizeaza literaturi biblice si alte materiale necesare indeplinirii scopului organizatiei.
alt scop al organizatiei este de desfasura actiuni de binefacere si caritate precum si trimiterea de ajutoare umanitare Faptele 11:29; Galeteni 6:10 bine inteles ei spun ca ajutoarele nu sunt materiale ci spirituale laughing
ciudat este insa ca singurele persoane de pe aceasta planeta care fost considerate niste spirite avansate au fost urmatorii de la care omenirea a avut si ce invatatongueitagora care pe langa stiintele exacte pe care ia invatat pe greci el le-a mai lasat si niste legi morale :Sa nu ai alt zeu in afara de propria constiinta, Nu admira nimic! zeii s-au nascut din admiratia oamenilor, Legiuitorule! Nu uni credinta cu morala.Roadele aceste legaturi nepotrivite nu pot fi decat niste monstri.aceste legi morale au fost scrise de Pitagora acum 2500 de ani si se ptrivesc si zilelor noastre. Budha o alta persoana care a reusit sa evolueze spiritual prin propria vointa(macar el a spus ca nu doreste sa fie idolatrizat ca o fiinta divina, ci sa fie respectat ca un om)Ceea ce-l conduce pe om pe cai gresite nu este(divolul asa cum cred sectantii) dusmanul sau, ci propria sa minte; Sa nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar daca am spus-o chiar eu, daca nu este in acord cu propria ta gandire, si cu propriul tau bun simt; Sa ai mila pentru toti.pt.bogati si saraci in aceeasi masura.Fiecare om are suferinta lui. Unii sufera prea mult,altii prea putin.(zeul ihweh din biblie nu prea a dat dovada de mila pentru toti)Confucius, Thales din Milet (ala pe care il tot injura lenesii pentru ca nu le place sa gandeasca)Galileo Galilei ''Imi este greu sa cred ca acelasi d-zeu care ne-a dotat cu simturi, ratiune si intelect, a facut asta cu scopul ca noi sa nu le folosim; Stiinta(matematica) este limba cu care dumnezeu a scris universul; Rolul sfintei scripturi e sa-i invete pe oameni cum sa ajunga la cer(simplu, cu avionul care te duce dincolo de ceruri laughing)), nu cum sunt alcatuite cerurile/. deci cam aceste persoane sunt considerate ca au evoluat spiritual neavand nevoie de secte.
Cati sau cate persoane care s-au bagat in secte au reusit sa evolueze spiritual si sa lase niscai legi morale pentru turma? nici unul.concluzia scopurile sectelor sunt materiale nu spirituale/liderii din S.U.A. bine mersi, iar popandai cu saracia bri si spiritual si material laughing)))))))))))

| ToaderAndrei a răspuns (pentru danay72):

Voi, cu tactica voastra convingeti multi oameni! Ii convingenti pe cei slabi de inger!

| danay72 a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Noi nu ii putem convinge pe oameni, ci numai Biblia are aceasta putere. Evrei4:12

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Repet,tu vorbesti de secte si ai dreptate ca au scopuri materiale, dar nu e cazul la Martorii lui Iehova.

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Da,ca sa vezi, incoructibilii in actiune, toate pasarile dorm, numai una n-are somn si zboara din pom in pom, sau, toate sectele dorm, numai una nu are somn si zboara din casa in casa, ca sa ne lase un mesaj pe masa laughing))) si mai este una care vi se potriveste, fiecare cioara i-si apara puii/normal sa-i aperi ca doar nu o sa recunoasteti ar fi culmea. dupa ce ca sunteti la pamant din punct de vedere spiritual si material (vb de turma) caci liderii aia din S.U.A. nu duc ei lipsa de bani, sunt destui popandai/nici nu recunoasteti ca de fapt obiectivele sectei sunt aceleasi la oricare alta/ de fapt majoritatea sectantiilor sunt niste ipocriti.

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Isus cel mai mare crestin?

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

laughing))pe vremea lui nu exista popor crestin/doar secte precum Esenienii, Saducheii si Fariseii(care erau dusmanii lui I.H.) Esenienii o secta religioasa care urma legea lui Moise -erau in asteptarea unui Mesia pt.ai elibera de I.R. insa au fost dezamagiti pentru ca I.H. le vorbea de iubire pe cand ei asteptau de la el sa-i elibereze, si de aceea eliberarea nu a mai venit, fapt pentru care iudeii nu-l mai recunosc pe I.H. ca pe un Mesia, ci ca pe un simplu om/iar ei de pasti sarbatoresc eliberarea de sub jugul Egiptului, doar crestinii (o secta minora aparuta in Asia mica in a 2 jumatate a sec. I care a fost propulsata la nivel mondial de C-tin cel mare, devenind astfel o religie de nivel mondial)sarbatoresc invierea lui I.H. Putina istorie nu strica happy

| CannbalCorpse a răspuns:

Ai 5 minute sa vorbim despre Dumnezeu?

| Dumniezău a răspuns:

Niste cretini.

Răspuns utilizator avertizat
| ToaderAndrei a răspuns:

In cartile Crestin-Ortodoxe scrie ca, Martorii sunt o secta blestemata! Din ce stiu eu sriu ca Turnul de veghe le spala mintile. Nu am nimic cu ei numai ca nu sunt de acord cu tactica de a umbla din casa-n casa!

| danay72 a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Un crestin adevarat respecta ceea ce a zis Isus, iar porunca de a merge sa predicam a fost data de Isus.Matei28:19,20.Iar acest lucru il facem de bunavoie si din timpul nostru liber, fara ca sa fim platiti.Cine,in afara de martori, este dispus sa predice, in peste 239 de tari si teritorii, indeplinind porunca data de isus?

| ToaderAndrei a răspuns (pentru danay72):

Se zice Iisus! Isus in ebraica inseamna magar!

| robby212 a răspuns (pentru danay72):

La mine nu a venit niciodata vreun martor din ala sa incerce sa imi spuna despre secta lor. Oricum cred ca l-as fi husuit de pe acolo. laughing))
Si ca o idee, nu poti compara Martorii cu Crestinismul, noi suntem crestini de 2000 de ani, Martorii de cand sunt? laughing

| fllu07 a răspuns (pentru robby212):

A da? interesant. si ia zi. ce stii tu despre Isus? cel mai mare crestin din Toate timpurile? si. mai mult, cum il imiti?

| Dandanache a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Se zice, ai dreptate, dar doar incultii zic asta. Nu inseamna magar in nicio limba.

| iurii75 a răspuns (pentru ToaderAndrei):

"Isus in ebraica inseamna magar!"- eşti sigur? Încearcă să te mai documentezi puţin. call me

| DanielCotabita a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Tu nu stapanesti limba romana, dar stii cuvinte in ebraica. Arata-na si noua unde Isus in ebraica inseamna magar.

| ToaderAndrei a răspuns (pentru DanielCotabita):

... fiecare vrea sa se apere! Din cate am auzit asta inseamna! Oricum, martorii nu sunt religia adevarata!

| danay72 a răspuns (pentru robby212):

Primul martor a fost Abel, fiul lui Adam.

| danay72 a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Numele Isus inseamna,, Iehova este salvare,,.

| DanielCotabita a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Nu ma intereseaza martorii, sunt ateu. Ma enerveaza, in cazul de fata, propaganda ortodoxa, care inventeaza "magari" in ebraica, pentru a tine oamenii departe de sectele crestine.

| robby212 a răspuns (pentru danay72):

laughing))
Tu sti cand s-a infintat chestia aia cu "Martorii lui Iehova"?

| robby212 a răspuns (pentru fllu07):

Ce stiu eu desore Iisus Hristos? Putem vorbi toata noaptea, daca vrei.
Nu sunt nici pe departe cel mai mare crestin din toate timpurile si NU vrem sa il imitam nici unul dintre noi.Cu totii dorim sa ne purtam cum a zis El.

| fllu07 a răspuns (pentru robby212):

Ziceam de Isus ca este cel mai mare crestin, nu de tine.
interesant ca ai putea vorbi toata noaptea despre el, dar nu stii ca si-a dedicat viata umana de dupa botez unei lucrari voluntara de anuntare a Regatului lui Dumnezeu. si este vorba despre lucrarea care o fac Martorii in prezent.
desi a imita vorbele sau faptele in cazul lui Isus este una si aceiasi chestie (el a fost un exemplu, nu doar a trasat sarcini) vreau sa te intreb daca faci ceea ce a spus Isus, Matei 28:19, 20

| robby212 a răspuns (pentru fllu07):

Nu am cautat trimiterea ta, dar Biserica Creștină este adevarul.Creștinismul îl avem de la Hristos, Martorii sunt și ei pe acolo, la numar.Fiecare crede că religia lui e corectă, dar te mai astept la discuții pe aceasta tema. happy

| milan9 a răspuns (pentru robby212):

Fiul lui Dumnezeu este oare un simplu crestin (cum a ajuns sa-L numeasca o anumita secta) sau este Cel ce are aceeasi NATURA DIVINA divina ca si Tatal?

Desigur o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| robby212 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu Fiul este de aceeasi natura divina ca Dumnezeu Tatăl. Fără de El nu exista mântuire.
Îți multumesc că aduci citate biblice care să suprime opinia mea și a ta.Eu nu am timp sa caut...
Toate cele bune!

| milan9 a răspuns (pentru robby212):

Nu, citatele nu suprima nimic... happy Doar sustin cele spuse de tine, nu? happy

| robby212 a răspuns (pentru milan9):

Cred că nu am folosit un cuvânt tocmai bun...

| danay72 a răspuns (pentru robby212):

Numele de martori al lui Iehova e din 1931. Dar inainte se numeau studenti in Biblie.

| robby212 a răspuns (pentru danay72):

Da da da, poti fi convins.
Acum spune-mi si ca exista dinaintea crestinismului si inteleg tot...

| danay72 a răspuns (pentru robby212):

Poti face cercetari ca sa te convingi singur.

| robby212 a răspuns (pentru danay72):

Da da, sigur.
Hai, mai spune-mi. Poate ei au fost inaintea existentei lumii. laughing)
Cine stie unde ajungem? laughing))))

| danay72 a răspuns (pentru robby212):

Primul martor numit in Biblie a fost Abel. Evrei11:4

| robby212 a răspuns (pentru danay72):

Sigur.Ai fost acolo.
Hai lasa-te.

| milan9 a răspuns (pentru robby212):

Unde erau "martorii" la începutul creştinismului? De fapt unde au fost vreme de 1900 de ani de istorie a Bisericii lasate de Fiul lui Dumnezeu?
Nu oare tarziu in secolul 19 au venit ei pe scena cu profetii false, modificari violente a textului biblic, teorii bizare, etc…?

| robby212 a răspuns (pentru milan9):

Tocmai ca nu erau.Au rasarit dupa aproape 2000 de ani, ca celelalte secte care cred ca tin adevarul numai pentru ca au visat urat. happy

| danay72 a răspuns (pentru robby212):

Daca citesti si crezi in Biblie, vei fi de acord cu acest lucru.Nu sunt vorbele mele, ci ale cuvantului lui Dumnezeu.

| robby212 a răspuns (pentru danay72):

Fiecare poate lua orice cum vrea.Hai sa-ti zic niste secrete:
Pentru si in cadrul religiei voastre au murit oameni pentru ca nu s-au lepadat de El? Asa ma gandeam si eu, NU.
In cadrul religiei voastre se intampla minuni?
Sa continui?

| danay72 a răspuns (pentru robby212):

Matei7:21-23

Răspuns utilizator avertizat