| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce te invata la ora de religie?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

La ora de religie te invata ca exista un zeu atotputernic si iubitor care a facut tot ce exista, care din iubire pentru oameni a facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse si tantari, care din iubire pentru oameni si putere nemasurata e invizibil, surd, orb si mut, nevoit sa se ascunda in cartile cu povesti, un zeu a carui iubire si putere inseamna sa lase oamenii pe care ii iubeste in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie, un zeu care pretuieste nestiinta si care cu aceeasi iubire si putere vazuta mai sus rasplateste naivii creduli si nestiutori cu o viata fara de sfarsit, dar evident ca numai dupa ce au murit laughing
In concluzie te invata ca e bine sa nu iti pui intrebari, sa nu cauti raspunsuri, sa ignori realitatea, sa fii naiv, credul si nestiutor si sa traiesti intr-o lume a nestiintei, a lipsei de ratiune, a superstitiilor si a dogmatismului religios.

| Lukasssz a răspuns (pentru halogen001):

Foarte bine spus!

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Din orice poți învăța câte ceva. Religia te învață multe despre cultură, istorie și natura umană.

| LoveSleep a răspuns:

Cum sa ii refuzi avansurile preotului, daca ești băiat.

| vasile2222 a răspuns (pentru LoveSleep):

Si cum sa le accepti daca esti fata happy

| Mayhem666 a răspuns:

Nu prea stiu, ca atunci cand eram la liceu, ora de religie era ceva rar. Profa abia daca dadea pe la scoala, si atunci cand dadea, ne spunea ca are treaba si ne lasa sa plecam. La finalul semestrului toti ne stresam ca nu avem note, si cu vreo cateva saptamani inainte sa ne incheie mediile ne trezeam toti cu 2 note asa venite de nicaieri.
Faza pe care nu o sa o uit niciodata a fost cand dirigu' ne-a citit cu voce tare la toti notele de la religie ca nimeni nu le stia din motive evidente, si auzi pe acolo, doi de 9, doi de 8, un 9 si un zece, un 8 si un 9, iar cand a ajuns la mine nu mi-a venit sa cred. Am fost SINGURUL din toata clasa care avea 2 de 10. Eu? 10 la religie? Si nu doar un 10, dar 2 de 10? Si fata cea mai religioasa din clasa avea un 9 si un 10, iar eu singurul cu 2 de 10. Nu stiu cum de s-a nimerit sa mi se intample asta.
Sa nu mai mentionez ca profa de religie, numa' a profa de religie nu arata. Venea cu fusta mini, cu bluza cu decolteu, cu pantofi cu tocuri de iti rupi gatul daca incerci sa mergi cu ei, era complet machiata si cu parul ravasit in stilul ala elegant, nu stiu cum sa explic. Am gasit-o o data si pe Facebook, si nu mi-a venit sa cred ce poza de profil avea. Era imbracata intr-o rochie rosie parca si statea trantita in pat intr-o pozitie senzuala.
Mi-am zis ca asta numa' profa de religie nu e.
Ce sa zic, arata bine tipa. Nu e de mirare ca toti baietii din clasa erau in primele banci la ora de religie. Atunci cand mai dadea si profa pe la clasa si se decidea sa stea, nu sa ne trimita acasa (ca religia era mereu ultima ora, asa s-a nimerit sa fie in toti 4 anii de liceu)
Toti salivau cand o vedeau si se bateau sa stea in primele banci ca sa se holbeze la sanii ei.
Doar gandul la toate evenimentele astea ma face ma gandesc ca pare asa de ireal din perspectiva cuiva care nu a experimentat asta.
Anyway, ca sa iti raspund si la intrebare, nu invatam nimic, ca doar am explicat ca profa nu prea dadea pe la scoala.
Imi luasesem un caiet din ala mic la religie, si din clasa a 9-a pana in a 12-a am consumat doar 2 pagini parca, si alea cu chestii irelevante.

| Lukasssz a răspuns:

Nimic.

| Apokales a răspuns:

Eu am prins povestea asta cu un sculptor care voia sa devina puternic, asa ca i-a cerut lui Dumnezeu sa devina Soarele. Dupa a vrut sa devina un nor care ii lua din stralucire, apoi a vrut sa devina muntele pentru ca el era mai puternic decat un nor. Nu a trecut mult timp si un sculptor lua bucati din el pentru a face arta. Atunci si-a dat seama ca vrea sa devina inapoi sculptor. Mi s-a parut un mod interesant de a spune sa fii multumit cu ceea ce Dumnezeu ti-a dat, sa fii multumit cu cine esti. Religia are si partea asta de simbolism in care trebuie sa deslusesti singur invatatura, mi se pare dragut happy.

| CIaudiu a răspuns:

Cum sa adormi rapid in timpul orelor.

Răspuns utilizator avertizat
| ionescuvasile007 a răspuns:

Cum sa chiulesti.