| Vernusio a întrebat:

Ce tip de Biblie detineti voi? Ce traducere/ce editura etc?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Am avut multe editii de Biblii. Sunt stranepot de episcop.
E adevarat, anii comunismului au facut o pauza in perceperea Credintei, in familia mea.
Mi-au trecut multe Biblii rin mana!
Apocrife sau mai mult sau mai putin.
M-am stabilizat la asta care o am acum;
(cadou de la un pustan, preot ortodox).
O editie Jubiliara a Sfantului Sinod
Tiparita si Prefatata
de Preafericitul Parinte
Teoctist
Editura Institutului Biblic si de Misiune
si Bisericii Ortodoxe Romane
Bucuresti

1 răspuns:
| danay72 a răspuns:

Sfintele Scripturi Traducerea lumii noi.Este o traducere moderna a Bibliei care folosește termeni pe înțelesul nostru, dar respecta textul original, fără a adăuga ceva în plus. Ce este demn de remarcat la ea e faptul ca erudiți din întreaga lume o apreciază. De exemplu, remarca ce spune Dr. Benjamin Kedar, un ebraist din Israel: „Această lucrare reflectă strădania sinceră de a ajunge la înţelegerea cât mai exactă a textului. Nu am găsit în Traducerea lumii noi nicio intenţie, marcată de subiectivism, de a schimba sensul textului original". Pe orice martor al lui Iehova îl poți întreba cum poți intra în posesia ei și vei vedea ca o poți primi.