| mentholinks a întrebat:

Ce trebuie mai exact sa faca un crestin si ce trebuie sa creada pentru a fi mantuit? Daca crezi ca Isus este Dumnezeu si nu faci nici bine nici rau si esti la fel ca toti, esti mantuit?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 14 ore | anonimg a răspuns (pentru RAY):
Căsătoria, mâncarea și băutura sunt daruri divine. Dar a ne bucura de ele ca și cum cele veșnice nu ar exista (mântuirea, viața veșnică), aceasta este rău.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
RAY
acum 14 ore | RAY a răspuns (pentru anonimg):
Desi nu trebuie sa te bucuri de absolut nimic in viata si doar sa fi un sclav trist si supus unui zeu atat, visand la viata de apoi de care nu stii nimic

| Mircea08 a răspuns:

E mult de scris, dar o sa incerc
"Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 1/21)
"Aceasta este piatra cea neluata in seama de catre voi, zidarii, care a ajuns in capul unghiului; si intru nimeni altul nu este mantuirea, caci nu este sub cer un alt nume, dat intre oameni, in care trebuie sa ne mantuim noi."
(Faptele sfintilor apostoli 4/11, 12)
A se mantui inseamna (Pop.) A (se) salva (dintr-o primejdie, din robie, de la moarte etc.)
(Dictionarul lb. romane)

Prin urmare daca Iisus ne mantuieste inseamna ca ne salveaza dintr-o primejdie. Cea mai mare primejdie era si este pacatul care duce la moarte. Deci Iisus ne salveaza din robia pacatului prin urmare si de la moarte
"Căci toţi câţi sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
( Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/10)
"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/13)
"Căci în har sunteţi mântuiţi, prin credinţă, şi aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni."
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 2/8, 9)
Din versetele de mai sus reiese ca pentru a te mantui trebuie sa iesi mai intai de sub Lege, deoarece crestinii sunt mantuiti in har, prin credinta, iar acest lucru vine de la Dumnezeu. Din nefericire insa, foarte putini oameni aleg calea lui Iisus, si raman sub Lege la indrumarea mai marilor bisericii din diverse religii, care ascund cu grija calea aratata de Iisus in Evanghelie, si care le arata oamenilor o alta cale, una prin care acesti conducatori ai bisericii pot obtine insemnate avantaje materiale.
"Şi I-a zis cineva: Doamne, puţini sunt, oare, cei ce se mântuiesc? Iar El le-a zis:
Siliţi-vă să intraţi prin poarta cea strâmtă, că mulţi, zic vouă, vor căuta să intre şi nu vor putea."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 13/23, 24)
"Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află. Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 7/13, 14)
Poarta cea stramta si calea ingusta, este calea celor putini care respecta intocmai Evanghelia, care este cuvantul pe care ni l-a trimis Dumnezeu prin Fiul Sau Iisus Hristos, iar poarta cea larga si calea cea lata pe care aleg sa mearga majoritatea oamenilor, este calea celor care strica cuvantul lui Dumnezeu
"Căci nu suntem ca cei mulţi, care strică cuvântul lui Dumnezeu, ci grăim ca din curăţia inimii, ca de la Dumnezeu înaintea lui Dumnezeu, în Hristos"
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 2/17)
"Dar cuvântul pe care îl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 14/23, 24)
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)
Dar sa vedem ce trebuie sa faca un credincios pentru ca sa se mantuiasca :
Sa aiba credinta
"Căci umblăm prin credinţă, nu prin vedere,"
(Epistola a doua catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 5/7)
"Iar credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute."
(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 11/1)
"Iar Iisus i-a zis: De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede. "
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 9/23)
"Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus şi te vei mântui tu şi casa ta."
(Faptele Sfintilor Apostoli – 16/31)
"Deci au zis către El: Ce să facem, ca să săvârşim lucrările lui Dumnezeu? Iisus a răspuns şi le-a zis: Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ca să credeţi în Acela pe Care El L-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/28.29)
"Credinţa pe care o ai, s-o ai pentru tine însuţi, înaintea lui Dumnezeu. Fericit este cel ce nu se judecă pe sine în ceea ce aprobă! Iar cel ce se îndoieşte, dacă va mânca, se osândeşte, fiindcă n-a fost din credinţă. Şi tot ce nu este din credinţă este păcat."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 14/22, 23)
Am subliniat ca "tot ce nu este din credinta este pacat". Dar parca spuneam ca cei care sunt crestini nu au pacate!?!? Asa este, numai ca cei care nu au credinta nu sunt crestini, iar cei care nu sunt crestini sunt sub lege si pacatuiesc!
Sa traiasca in Duh
Dar ce inseamna a trai in Duh? Observati ca am scris Duh cu litera mare la inceput deoarece este vorba de Duhul Sfant. Cuvintele pe care ni le-a spus Iisus sunt Duh, prin urmare, a trai in Duh, inseamna a trai in conformitate cu invatatura lui Hristos.

"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Prin urmare a trai in Duh inseamna a trai asa cum Iisus a spus in Evanghelie sa o facem, deoarece Duhul este adevarul, iar adevarul este cuvantul lui Dumnezeu asa dupa cum reiese si din citatele urmatoare:
Duhul este cel ce marturisste, ca Duhul este adevarul"
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/6)
"Sfinţeşte-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 17/17)
Deci Duhul este adevarul, adica cuvantul lui Dumnezeu transmis prin Iisus, iar asta nu este altceva decat Evanghelia
Dar sa vedem in versetul care urmeaza ce inseamna a trai in Duh :
"Zic dar : In Duhul sa umblati si sa nu impliniti pofta trupului. Caci trupul pofteste impotriva duhului, iar duhul impotriva trupului; caci acestea se impotrivesc unul altuia, ca sa nu faceti ceea ce ati voi.Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub Lege.Iar faptele trupului sunt cunoscute, si ele sunt : adulter, desfranare, necuratie,destrabalare, Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri, Pizmuiri, ucideri, beţii, chefuri şi cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am şi spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa, Blândeţea, înfrânarea, curăţia; împotriva unora ca acestea nu este lege."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 5/23)
Deci a trai in Duh inseamna a trai in asa fel incat virtutile din Evanghelie sa faca parte din felul tau de a fi
Sa fie botezat cu apa
"Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/5)
"Eu unul vă botez cu apă spre pocăinţă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt şi cu foc."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 3/11)
Acest botez, numit si botezul lui Ioan, se face la cei care vor sa devina crestini si este botezul spre pocainta. Nu stiu daca botezul care se face copiilor mici are vreo valoare, dar nici nu cred ca e ceva rau. Botezul cu apa il poate face orice crestin, asa cum se facea si in timpul apostolilor. Botezul se face in fata si in numele lui D-zeu, a Fiului si a Sf. Duh, nu in fata vreunei autoritati de pe pamant. Iisus a spus apostolilor, iar apostolii mai departe celorlalti crestini ca orice vor lega pe pamant, fie botez, cununie, sau orice altceva, va fi legat si in ceruri.
"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 18/18)
Precizez, acest lucru nu preotilor le-a spus, ci crestinilor care il ascultau.
Sa fie botezat cu Duh Sfant
Botezul cu Duh Sfant este auzirea si insusirea cuvantului, si asta pentru ca Iisus a spus : "...cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh..."
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)

Deci Duhul Sfat este dat de Dumnezeu celor care asculta cuvantul Sau

"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. "
(Faptele Sfintilor Apostoli – 10/44)
"Luaţi şi coiful mântuirii şi sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu."
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel –6/17)
"Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 6/19)
Pecetea lui Dumnezeu
"Întru Care şi voi, auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El, aţi fost pecetluiţi cu Sfântul Duh al făgăduinţei,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 1/13)

| Kandia15 a răspuns:

Sa creada ca Iisus e Dumnezeu intrupat. Ca a murit pentru oameni si ca a inviat. Dar din inima. Daca nu e din inima, esti ca cei mai multi oameni religiosi care Il cinstesc pe Dumnezeu cu buzele, dar inima lor e departe de El.

Te sfatuiesc sa te duci in camera ta si sa Ii ceri sincer sa vina in inima ta. Spune-i ce te macina. Fii sincer si deschis cu El happy