| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa ajung in rai?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sa faci ce a spus Dumnezeu,:
Apocalipsa 14,
6. Si am vãzut un alt înger care zbura prin mijlocul cerului, cu o Evanghelie vesnicã pentru ca s-o vesteascã locuitorilor pãmântului, oricãrui neam, oricãrei semintii, oricãrei limbi si oricãrui norod.
7. El zicea cu glas tare: "Temeti-vã de Dumnezeu si dati-I slavã, cãci a venit ceasul judecãtii Lui; si închinati-vã Celui ce a fãcut cerul si pãmântul, marea si izvoarele apelor!"
8. Apoi a urmat un alt înger, al doilea, si a zis: "A cãzut, a cãzut Babilonul, cetatea cea mare, care a adãpat toate neamurile din vinul mâniei curviei ei!"
9. Apoi a urmat un alt înger, al treilea, si a zis cu glas tare: "Dacã se închinã cineva fiarei si icoanei ei, si primeste semnul ei pe frunte sau pe mânã,
10. va bea si el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; si va fi chinuit în foc si în pucioasã, înaintea sfintilor îngeri si înaintea Mielului.
11. Si fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Si nici ziua, nici noaptea, n-au odihnã cei ce se închinã fiarei si icoanei ei, si oricine primeste semnul numelui ei!
12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| danay72 a răspuns:

Sa studiezi Biblia și să aplici cele învățate. Asa înțelegi ce anume cere Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

De ce ai spera la ceva imaginar? faza cu raiul, iadul sunt doar dorinte atat

| xerxes1 a răspuns:

In primul rand trebuie sa mori.
In al doilea s-ar putea sa ai o mare dezamagire cand vei afla ca ai fost mintit, si ca religia este cea mai mare nenorocire abatuta vreodata asupra umanitatii.

| VelaJohnny a răspuns:

Iti raspund eu cu Biblia daca imi raspunzi tu la intrebarea mea: ce vei face acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a ajunge in Rai trebuie sa il recunosti pe Isus Cristos ca Mantuitor si Domn Personal, adia sa te nasti din nou. Du-te la biserica penticostala si incepe in curs de studio biblic, frecventeaza biserica minim 6 luni de zile si apoi vorbeste cu Pastorul.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

In traducere libera : Trebuie sa aderi la povestea creata in jurul unui schizofrenic, sa mergi regulat la spalat creierul intr-un punct de lucru al sectei numita penticostali si apoi cand creierul tau incepe sa devina varza sa vorbesti cu managerul de sucursala care sa constate ca intr-adevar ai luat-o rarna.

Cam asta zici tu acolo, nu? laughing

Relaxeaza-te, raiul e doar o notiune introdusa pentru a crea iluzii in randul adeptilor spiridusului crestin si nu numai. Nu exista, dar o chestie de genul asta da bine la fraieri.

| Andreica_Bogdan_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt ortodox

| Andreica_Bogdan_2000 a răspuns (pentru Holiday):

Vrei sa zici ca eu sunt fraier?

| Holiday a răspuns (pentru Andreica_Bogdan_2000):

Atata vreme cat inghiti minciuna asta cu raiul si in general toate tampeniile conexe legate de diversi spiridusi da, vei fi doar un fraier care de dragul acestor amagiri face diverse chestii pentru diverse organizatii si/sau persoane care iti promit niste iluzii fara nici o baza reala.
Pe scurt: da!

| Nefarius a răspuns (pentru Holiday):

Eu cred n-avem dreptul de a-l face pe om fraier, deoarece fiecare are dreptul sa creada in ce vrea pana la urma.
Uite nici eu nu cred in Dumenzeu, insa nu condamn pe cineva ca are credinta in El.
A, ca incerc cateodata asemeni tie, sa le arata crestinilor ca ceea ce cred ei este fals, asta e alta mancare de peste, caci una este sa-i demonstrezi omului ca ceea ce crede el nu este bine si cu totul alta este sa incerci sa-l atragi de partea ta, caci daca el vrea, crede, daca nu, nu.
Dar fara suparare, mi se pare total deplasat, sa judeci pe cineva doar pentru ca nu se ghideaza dupa ideile tale.

| Holiday a răspuns (pentru Nefarius):

Desigur, aceeasi atitudine binevoitoare cu siguranta ai fi avut-o fata de ideile astea si acum cateva sute de ani cand ti-ar fi taiat gatul astia cu spiridusi in cap daca nu le pupai in dos spiridusul sau mai exact organizatia lor. Sau mai recent, aceeasi atitutine o ai sper si fata de astia care creaza atentate din aceleasi credinte cretine.
Daca aceste considerente nu te fac sa-i judeci, e problema ta. Dar trebuie sa intelegi ca nu exista diferente intre crestini si musulmani de exemplu, cat au putut si astia au fost chiar mai rai decat musulmanii. Doar ca acum nu prea mai pot. Crestinii s-au ucis unii pe altii pana la sfarsitul secolului trecut (vezi Irlanda).

Pana la urma crestinismul nu este despre spiridusi, este despre bani, putere, influenta. Restul sunt doar mijloace.

| xerxes1 a răspuns (pentru Nefarius):

Eu cred ca toti religiosii sunt fraieri.
Asa este credinta mea.Am dreptul sa cred ce vreau.

| Nefarius a răspuns (pentru xerxes1):

Ok, foarte bine, nu am nimic cu tine, a fost doar simpla mea parere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa cinstesti pe Fiul ca pe Tatal!
Cum cinstim pe Tatal? Il cinstim ca Dumnezeu.
Mantuitorul Iisus Hristos ne cere sa-L cinstim ca pe Tatal:

Ioan 5:23 Ca toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal. Cine nu cinsteste pe Fiul nu cinsteste pe Tatal care L-a trimis.

Cinstirea pe care o acordam lui Iisus Hristos trebuie sa fie precum cinstirea acordata lui Dumnezeu.
Aceasta cinstire pe care i-o acordam lui Iisus Hristos ca Dumnezeu sta la baza crestinismului. Pe marturisirea Sf. Ap. Petru ca "Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu" (Matei 16, 16) s-a zidit Biserica lui Dumnezeu si portile iadului n-o vor birui (Matei 16, 18).

Sf. Ap. Petru nu marturiseste o banalitate, ca Iisus ar fi doar unul dintre fiii lui Dumnezeu, ci marturiseste firea dumnezeaisca a lui Hristos.
Iudeii vrajmasi ai lui Hristos il prigoneau tocmai pentru aceasta maturisire niciodata negata de Iisus, si aruncau cu pietre in El.

Ioan 10:33 I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.

Ioan 5:18 Deci pentru aceasta cautau mai mult iudeii sa-L omoare, nu numai pentru ca dezlega sambata, ci si pentru ca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau, facandu-Se pe Sine deopotriva cu Dumnezeu.

Iata ca iudeii intelegeau ca Iisus era propovaduit ca Dumnezeu, desi nu acceptau acest lucru; numai iehovistii, urmasii lui Arie ereticul si nebunul, al doilea Iuda, neaga ca ar scrie in Scriptura ca Hristos este Dumnezeu.

Sf. Ap. Pavel le da "mura-n gura" iehovistilor, la Romani 9, 5:

"Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvantat in veci. Amin!"

Deci asta trebuie sa faci ca sa ajungi in Rai, in opinia mea: sa crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu intrupat, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, si care s-a rastignit pentru noi, ca sa ni se ierte pacatele in Biserica zidita de El.
De aceea, nu trebuie sa parasim Biserica, asa cum ne indeamna si Sf. Ap. Pavel:

Evrei 10:25 Fara sa parasim Biserica noastra, precum le este obiceiul unora, ci indemnatori facandu-ne, cu atat mai mult, cu cat vedeti ca se apropie ziua aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fii cuminte si sa faci fapte bune, sa nu cumva sa-l superi pe Dumnezeu. Ne mai auzim.

| VictorJulien a răspuns:

Sa te arunci in fata unui tir in "saptamana luninata".

| Anonima0198 a răspuns:

"Numai ortodocşii merg în Rai. Nu o zic de la mine." - Diacon Gheorghe Băbuț. Citeşte Biblia, roagă-te, spovedeşte-te, împărtăşeşte-te, fă fapte bune şi fii smerit, citeşte scrierile Sfinților Părinți, ıncearcā să respecti poruncile, ține post. De fiecare datā când cazi, te ridici. Oricât de greu ar fi, nu-ți pierde nădejdea în Dumnezeu.