| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faca un om pentru a fi iubit de Iisus?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus iubeste pe toti oamenii, El a platit acelasi pret pentru fiecare, a murit in locul pacatosului. Omul care Il iubeste pe Dumnezeu, acela asculta de Cuvantul Sau, traieste in conformitate cu voia Sa, adica nu mai pacatuieste. Cine iubeste pe Dumnezeu va trai asa cum a trait si Domnul Isus, El este modelul nostru.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nimeni nu traieste cum a trait iisus nici voi penticostali si sti asta prea bine

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Sa fie un pustnic lipsit de dorinte umane care a facut ce a facut iisus sau apostoli lui

| danut a răspuns:

1 Ioan 2, 1. Copilasilor, vã scriu aceste lucruri, ca sã nu pãcãtuiti. Dar dacã cineva a pãcãtuit, avem la Tatãl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihãnit.
2. El este jertfa de ispãsire pentru pãcatele noastre si nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.
3. Si prin aceasta stim cã Îl cunoastem, dacã pãzim poruncile Lui.
4. Cine zice: "Îl cunosc" si nu pãzeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevãrul nu este în el.
Cat de usor este.

| danay72 a răspuns:

Sa aplice ce spune Isus și să îl urmeze încontinuu. 1Petru2:21

| ania a răspuns:

Ca să fie iubit de Iisus nu trebuie să facă nimic pentru că Iisus iubește toți oamenii, de aceea și-a dat viața pentru a plăti pentru păcatele tuturor.
Însă pentru a fi înfiat de Dumnezeu trebuie să -și recunoască păcatele li să aleagă să-și dăruiască sufletul Mântuitorului, să primească iertarea pe care Iisus o oferă tuturor, să vrea stăpânirea lui Iisus peste viața lui.
Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Tatăl l-a înviat din morți, vei fi mântuit.(Romani 10-9)

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Desigur, dar este o problema, de ce domnul isus ii spune tanarului bogat, ''stii poruncile'' si vorbeste despre poruncile legii nu despre iertare si har, de ce?

| GoldenZenith a răspuns:

Sa aiba masura in tot ceea ce face si sa lase la o parte rautatea pe cat posibil.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus este mort de ceva vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce at vrea cineva normal la cap asta?

| RoxanaY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca este normal la cap.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Isus iubeste toti oamenii. 1 Ioan 2:2 "El este* jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci** pentru ale întregii lumi."
El e cu noi mereu, si cand gresim, si cand suntem in necaz, si cand suntem intristati, si cand suntem bolnavi, nu ne lasa de izbeliste, ne iubeste neconditionat, pentru ca Dumnezeu e dragoste, dar este si drept in judecata Sa. Poti citi aici: https://biblia.resursecrestine.ro/1-ioan/4
Si aici: https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/51
Romani 2:7, 8 : Şi anume va da viaţa veşnică celor ce, prin stăruinţa în bine, caută slava, cinstea şi nemurirea,
8 şi va da mânie şi urgie celor ce, din duh de gâlceavă, se împotrivesc* adevărului şi ascultă de nelegiuire.
Multă pace!

| AlexeHellsing a răspuns:

Orice om este iubit de Iisus. Întrebarea mai bună este: Ce trebuie să facă un om pentru a-L iubi pe Iisus?

| CdeMetal a răspuns:

Să fie pedofil.

| Elide a răspuns:

Sa citească Biblia și să nu mai întrebe pe TPU! happy Vezi ce răspunsuri exista pe.aici

| Aslam a răspuns:

Sa violeze copii in biserica si sa sarute cadavre. happy

| Aslam a răspuns:

Ma fu.t in evaluarile voastre eronate. Va doare adevarul, cre*s*tinilor.