| William a întrebat:

Ce trebuie sa faci inainte sa te calugaresti?

Răspuns Câştigător
| NI_KA_IC_XC_1993 a răspuns:

Nu te poti calugari ca vrei, trebuie sa ai chemare si sa stii foarte multa teologie, sa nu te duci acolo prost si bou, ca nu te primesc! Daca te duci sa te tunzi in monahism doar pentru ca ai fost inapt in lumea asta sa faci ceva, nu te primesc, pentru ca te duci ca sa-i smintesti si nu faci din inima! Dumnezeu stie ca nu vrei sa te tunzi in monahism pentru El, ci poate ca sa te refugiezi de anumite probleme, calugaria este cea mai grea etapa si epectaza a mantuirii, a oportunitatii de a ajunge in eshatologia cea spre viata! Amin

| William explică (pentru NI_KA_IC_XC_1993):

Merci de incurajare. Ma apuc sa citesc Biblia, Vietile Sfintilor si carti scrise de mari duhovnici. Cand voi absolvi facultatea de teologie voi merge la o manastire sa vad daca ma primeste. Acum sunt la un liceu cu profil tehnic, am sanse sa intru la facultatea de teologie?

16 răspunsuri:
| William explică:

Ce dorinta sa mi se indeplineasca?

| William explică:

Nu sunt sectant, numele lui Dumnezeu nu este iahwe. De ce ai postat filmuletul acela? Nu are legatura cu ce am intrebat eu. Faci propaganda ateista?

| Filip23 a răspuns:

Sa exersezi privatiunile cativa ani acasa la tine. Sau sa stai acolo 2-3 ani fara sa fi facut juramantul. Parca se numeste frate sub ascultare.

| William explică (pentru Filip23):

Presupun ca esti ateu. Ti-ai dori sa existe Dumnezeu?

| CoquineNoire a răspuns:

Maraton de sex, sa-ti ajunga o viata intreaga.

| neutrino a răspuns:

Un control medical cat mai complet este si in acest caz o necesitate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sex. Last chance!

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa recunosti ca cei prezentati acolo NU au ce cauta in misiunea preoteasca... Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai Bisericii Ortodoxe.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei...

| Naяutσ a răspuns:

Sa-ti dai seama ca o sa-ti pierzi intreaga viata si libertatea pentru ceva care nu exista, ai o singura viata de ce sa o traiesti ca un sclav?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este bine sa cumpanesti. Sa vezi de ce vrei sa i te impotrivesti lui Dumnezeu.IN cuvantul sau gasim :,, Cel ce se separa (izoleaza), cauta placerea sa egoista, si se impotriveste oricarei intelepciuni practice." Proverbele 18:1; Romani 14:7.A studia Biblia, inseamna a gasi calea pe care trebiue sa mergi (Isaia 48:17-20).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa faci asta? nu trebuie sa fi atat de destept ca sa te poti calugarii. daca ai acea chemare in sufletul tau si dragostea ta pentru Domnul nostru Iisus Hristos este atat de puternica, daca simti ca nu mai ai pentru ce sa traiesti pe acest pamant decat numai pentru Domnul Dumnezeu si simti nevoia sa faci ceva pentru mantuirea ta si a celor din jur parerea mea este ca te poti calugari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te gandesti bine.
Te primesc oricum.
Este important sa alegi o manastire unde staretul este un maestru spiritual autentic.
El va fi maestrul tau in viata aceasta.
Teologie ai timp sa inveti, nu te grabi.
Sunt altele de invatat mult mai importante si numai un maestru te poate ajuta.

| Aida55 a răspuns:

Si eu m-am gandit o data la calugarie...

| Andrei123Andrei a răspuns:

Trebuie sa fii virgin. Si daca nu esti atat de tare incat sa te abtii ori "cazi in pacat", ori apar probleme psihice.

| Tyby148 a răspuns:

Sa te gandesti bine inainte