| mentholinks a întrebat:

Ce trebuie sa faci si ce nu trebuie sa faci pentru a fi pe placul lui Dumnezeu? Nu ma trimiteti sa citesc Biblia. Spuneti-mi ce stiti voi.

18 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Sa fii bun, sa te duci la biserica si sa dai bani la popi, sa nu lipsesti de la nici o slujba, sa ii ajuti pe popi atunci cand au nevoie, sa pui bani la cutia milei, iar intr-un final cand simti ca esti pe duca, sa le treci proprietatea pe numele lor sau pe "numele bisericii" cumva. Daca implinesti toate astea, o sa te placa doamne-doamne.

| RAY a răspuns:

Mai bine te drogezi, te imbeti, devi curvar ca familia e anormala, mai bine isi urasti semeni ca e mai cool, nu vad ce e rau in a fi bun cu alti si in a fi sociabil, sunt biserici unde banii donati merg la oameni saraci, pers cu probleme de sanatate, ce e rau in asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Um, salut?
Matei 22:
37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau."

38. Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca.

39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

40. In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Prorocii."

| Irinel15123532 a răspuns:

Sa raspunzi cu dragoste oricarei situatii, sa slujesti Lui Dumnezeu, ce inseamna asta? Ii poti sluji Lui Dumnezeu dandu-i de mancare unui om sarac, donand un ban pentru cauza altora, oferind timp si dragoste celui care isi destainuie durerea inaintea ta, sa ajuti pe cei din jurul tau, si da, sa citesti biblia, te va ajuta mult sa te feresti de erezii, si sa afli voia Domnului care te iubeste si iti vrea binele si este de partea ta.

| Nilsson a răspuns:

Pentru inceput sa te tii de promisiuni:

https://www.tpu.ro/......e-biblice/

| Superior a răspuns (pentru Csander):

Minți și aberezi, Dumnezeu ba chiar nu agreează chestia asta. Ce zici tu cu popi, e minciuna de cel mai jos nivel.

| Superior a răspuns:

O persoană are dreptul să creadă în Dumnezeu care a pus rațiune in
lume precum unii dintre voi credeți că ne-au creat aliens sau că am apărut din fulger + apă (loool)

| Henrypericolpublic a răspuns:

Pai trebuie sa fii bun și sa nu faci păcate. Sa ajuți lumea sa nu înjuri și sa nu te bati.

| Csander a răspuns (pentru Superior):

BAHAHAHAHAH! Da, e minciuna, de asta preotul care locuieste FIX langa casa mea si-a ridicat o imensa vila cu 3 etaje intr-o jumatate de an.
In ce hal de lume traiti ma? Cat mai aveti de gand sa credeti toate aberatiile astea?

| Octavian199 a răspuns (pentru Csander):

Oricum sunt prostii inventate de om.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar ma repet.Inima e doar o pompa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ti-ai dori sa fii pe placul unui personaj imaginar? Numai bolnavii cu capul au prieteni imaginari.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Sa fii smerit (psalmii lui David vorbesc amanuntit despre asta)

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu te trimit sa citesti Biblia, daca nu ai chef. Te trimit sa citesti piledele regelui Solomon.

Pildele lui Solomon, fiul lui David,

"Folositoare pentru cunoaşterea înţelepciunii şi a stăpânirii de sine,
Pentru înţelegerea cuvintelor adânci, pentru dobândirea unei îndrumări bune, pentru dreptate, pentru dreapta judecată şi nepărtinire,
Pentru a prilejui celor fără gând rău o judecată isteaţă, omului tânăr cunoştinţă şi bună cugetare."

| Lanxkzs a răspuns:

Sa il cauti pe El, sa incerci sa il descoperi tot mai mult. Sa incerci sa intelegi ceea ce se afla in jurul tau si sa pui in legatura cu Dumnezeu ceea ce afli. Sa descoperi ceea ce e in tine. Un om ar trebui sa fie mereu activ, sa nu fie lenes si sa se preocupe doar de munca ce nu ii aduce roade de durata. Un om ar trebui sa puna in practica orice afla si sa incerce sa evolueze tot mai mult.
Ca sa fi pe placul Lui Dumnezeu trebuie sa iti creezi o credinta tot mai vie si sa nu ramai la credinta cea oarba care nu cunoaste nimic, care nu il cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu, la cea moarta care nu face nimic.
Trebuie sa iti doresti cu adevarat lumina, sa simti ca te stingi daca nu ajungi la aceasta lumina care iti arata tot mai mult cum stau lucrurile de fapt. trebuie sa iti doresti sa iesi din bezna in care te afli si sa incepi sa vezi la lumina zilei tot mai multe lucruri.
Ceea ce nu trebuie sa faca un om este sa fie lenes. Sa nu se limiteze la putin, sa nu isi puna intrebari si sa nu se omoare in a gasi vreun raspuns la unele intrebari. Sa nu incerce sa isi descopere originea.

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

După tine proverbele lui Solomon nu fac parte din Biblie?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru iurii75):

Nu imi strica planul happy

| RAY a răspuns:

în 10 Ianuarie | Csander a răspuns:
Vezi? Domnul REY inca crede in asa ceva in anul 2019. Ia exemplu de la el, e cel mai bun pe TPU!

da omule ce e rau in a iti ajuta aproapele, comunitati care se ajuta intre ele sunt ceea ce inseamna umanitate, nu indivizi ca tine care jignesc necunoscuti pe TPU