| andreisergiu123456789 a întrebat:

Ce v-a convins sa fiti atei,crestini, musulmani etc?

Răspuns Câştigător
| UnderPressure a răspuns:

Educația, familia, locul in care te naști te fac ateu, creștin, musulman, budist și toate alea.
Pasiunea pentru știință te face pasionat de știință.
Eu așa am aflat, de la unii mai deștepți de pe saitul asta.
Protejatul tău pidosnic a dat cu nasul de un picuț de matematică și s-a trezit că e un ateu care zice că ignora creștinismul, iar dacă se năștea in Kuweit, îl ignora pe Mahomed, slăvit fie numele lui.
Să mai zici că nu ți-am dat un răspuns măcar de 15 puncte, in stare să se măsoare cu întrebarea lui de prost de 1000 de puncte. laughing

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Uita-te in jurul tău ce vezi? Vezi iubire, bunătate creștina? Ce vor cu toți? Banii, pai parca credința contează si a nu te gândi la ziua de Maine, pai cum facem si cu slavi baniilor si a lui dumnezeu? Banul este dumnezeul tuturor clipelor, banul cumpăra vieți, ucide vieți si totuși trăim într o lume creștina, nu vezi cata ura, răutate, bârfa, judecata la creștini, cata ipocrizie, indoctrinare, nu au habar de biblie, știu doar sa se jignească.

Este clar ca credința nu te face un om mai bun, credința nu este o nevoie, un cod moral, este ceva primitiv, ipocrit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Umbli cu cioara vopsită. Nu răspund la provocări.

| andreisergiu123456789 explică (pentru sadrian46):

Nu ca alea migreaza ca blaga, n au tara natalahappy.

| LPCTSTR a răspuns:

Pasiunea pentru stiinte; plus genialul serial "Cosmos: A spacetime odyssey" care a picat la tanc.
Dar nu era nevoie de cele de mai sus ca sa-mi folosesc capul: era evident ca daca azi nu apare omul "din tarana", n-a aparut nici "acum 8-6000 de ani"... plus dinozaurii si erele geologice si nodulii de mangan care se formeaza in milioane de ani, deci neconcordanta temporala care bate basmele habotnicilor.

| andreisergiu123456789 explică (pentru LPCTSTR):

Ce parere ai despre geneza?
Foloseste Dumnezeu geocentrismul sau heliocentrismul?
Argumenteaza, pls.

| LPCTSTR a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Daca mocofanii care au scris biblia aveau habar de existenta tuturor celor mentionate in comentariul anterior, nu mai exista "geneza" din nimic, ci probabil un artificiu care ar fi plasat temporal zeul/zeii inaintea Big Bang-ului [stim doar ca a fost o explozie, dovezile stau in fondul cosmic de microunde, ce a fost inainte inca este teorie], deci si-ar pune zeii drept tapi ispasitori pentru explozia care a generat amaraciunea asta de Univers si nu ar mai mârâi ostentativ ratiunii ca totul ar fi aparut din neant.
Cat despre centrisme, "Facerea lumii: 1. La început, Dumnezeu a făcut cerurile și pământul." automat geocentrism, ca mai apoi "3. Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Și a fost lumină."; problema e ca adunarile [sinoade le zicea?] care au convenit cu geocentrismul erau formate din oameni simpli, arhaici inainte de toate, cand stiintele erau inca "efectele divinitatii"; nu aveau cum sa determine heliocentrismul cu un set deductiv nedezvoltat si, din cate se pare, bagat in confuzie de mintile mai destepte.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar nici credincios. Sunt undeva la mijloc, ma prefac ca religia nu exista, si cred doar in stiinta, logica si ratiune. Nu ma consider ateu, pentru ca spre deosebire de ei, eu nu consider ca moartea e starsitul. Iar ceea ce oamenii considera suflet, eu o consider mai mult ca pe o constiinta, o energie care poate din nou sa se ataseze unui avatar, ceea ce oamenii numesc corp fizic si sa se reincarneze. Sunt mai multe lucruri, dar nu intru in detalii, pentru ca asta ar insemna ca urmatoarele 3 ore sa stau si sa tastez in continuare.

| AVAAVA a răspuns (pentru Mayhem666):

Simplul fapt ca ai ales sa te identifici cu numărul fiarei spune multe lucruri despre tine, dar și un adevăr, ca nu ești ateu.
Daca nu ești ateu, rezulta ca ai o credință în ceva supranatural, iar dacă supranatural exista, de ce sa nu ne îndreptăm cu totul către Dumnezeu care ne promite Viata vesnica?
Eu când am avut certitudinea ca supranaturalul exista am cautat să-l Descopăr pe Dumnezeu, si nu îmi pare rău de alegerea făcută. Sfantul Ciprian, care a fost Prăznuit acum câteva zile, înainte de a i se Dărui cu totul lui Hristos era un Mare Vrăjitor. Sunt mulți Sataniști, Vrăjitori, Mașini, Ghicitori și în zilele noastre, dar putini dintr ei se îndreaptă către Dumnezeu, deoarece iluzia plăcerilor materiale de care au parte prin aceste magii ii face Robii păcatului, pierzand cu fiecare zi care se scurge șansa mântuirii. Acum libertate de alegere este în puterile fiecăruia, până și Diavolului i s-a dat putere sa ispitească pe om, dar acesta libertate are și ea o limita și un sfârșit. Limita în putere și sfârșit în toate.Doar ceu care vac voia Creatorului au promisiunea vieții veșnice, prin Unirea cu Hristos. Vezi tu, Diavolul cu toate ca este regele minciunii, nu a cutezat sa spună pe fata ca Satanismul oferă viata vesnica, în schimb s-a deghizat în înger de Lumina, lucrând cu Duhul Lumii, și astfel a reușit sa rupă din Biserica Primara Tainele săvârșite cu Sfântul Duh, mințind credinciosul ca se poate Mântui și fără Taine. Asa a găsit Diavolul în lumea moderna cea mai puternica arma prin care sa distrugă sufletul, pentru ca el știe ca Iisus a Promis ca nimeni nemarturisit(nespovedit) nu va întra în Imparatia Cerurilor.

| Mayhem666 a răspuns (pentru AVAAVA):

In primul rand, ala e doar un numar ca oricare altul, nu reprezinta nimic. Cand l-am ales a fost doar asa ca mi s-a parut amuzant, nu l-am ales cu o intentie ascunsa.
Tot oamenii sunt cei care i-au dat o conotatie legata de supranatural, desi nu e cazul. E un numar si atat.

"Daca nu ești ateu, rezulta ca ai o credință în ceva supranatural"

Hai nu zau, ia nu mai spune. De cand ai tu dreptul sa-mi spui in ce cred si in ce nu? Ti-a trecut prin minte faptul ca eu NU cred in supranatural? Eu nu cred in nimic care nu e logic sau rational, iar supranaturalul se incadreaza in lucrurile in care nu cred. Lucrurile nu sunt doar alb si negru, exista multe alte diversitati intre.

| AVAAVA a răspuns (pentru Mayhem666):

Iisus Hristos a asociata numărul 666 cu Fiara, nu orice Om.
Eu asa vad lucrurile, dacă nu ești ateu, trebuie sa ai o credință în o anumita religie. Ateul este o persoana care neagă existenta lui Dumnezeu sau a oricărei alte Divinități. Ori, absolut orice religie are la baze ceva care depășește lumea noastră materiala, Divinitatea sfidând legile fizicii, deoarece El a făcut aceste Legi.
Citeste viata Sfântului Nectarie, și mărturiile celor care au primit vindecări de la acest Sfânt plăcut de Dumezeu.
Eu cunosc caz, mai exact un prieten caruia i s-a arătat Sfântul Aievea.
Un ateu cauta argumente împotriva existentei lui Dumnezeu, si asta găsește. Iar un Credincios care se Dăruiește lui Hristos primește Revelație, iar acesta este convins de existenta lui Dumnezeu, nu are nevoie de argumentele altora. Omul în general primește și ceea ce seamănă. Dacă semeni neghina, neghina vei primi. Dacă îl cauți pe Dumnezeu din tota inima și cu tot cugetul, sa fii sigur ca îl vei descoperi, dar aceasta descoperire este doar între tine și El.
Fizica cuantica nu face decât sa mearga pe urmele creației, până la o limita impusa de Creator, iar Credinciosul merge pe calea spirituala, lasand materia pe locul 2.

| Mayhem666 a răspuns (pentru AVAAVA):

"dacă nu ești ateu, trebuie sa ai o credință în o anumita religie"

Nu e adevarat, nu trebuie, nu scrie nicaieri ca daca nu crezi in ceva, trebuie sa crezi in altceva. Eu pur si simplu nu ma asociez cu nici o religie.

"Ateul este o persoana care neagă existenta lui Dumnezeu sau a oricărei alte Divinități"

Gresit, din nou. Ateii nu sunt persoane care spun ca ei cred ca Dumnezeu nu exista, ci sunt persoane care spun ca nu cred ca Dumnezeu exista. A crede ca ceva nu exista si a nu crede ca ceva exista sunt doua lucruri complet diferite.

"Citeste viata Sfântului Nectarie, și mărturiile celor care au primit vindecări de la acest Sfânt plăcut de Dumezeu"

Alea-s doar povesti de adormit copii, nu scrie nicaieri ca e si real.

"un Credincios care se Dăruiește lui Hristos primește Revelație, iar acesta este convins de existenta lui Dumnezeu, nu are nevoie de argumentele altora."

Cu alte cuvinte, crezi in Dumnezeu, si nu conteaza cate dovezi ti se aduc ca sa arate ca ceea ce crezi tu e o mare bazaconie, tu tot pe a ta o ti. Mie imi suna a minte incuiata.

Tot ce ai spus tu mai sus... daca te duci la un psiholog si ii spui toate astea, urmatoare zi te vei trezi la un spital de psihiatrie si cu o diagnostica de schizofrenie de care nu stiai.

Cum eu nu incerc sa te conving pe tine de nimic, asa nici tu nu ar trebui sa incerci sa ma convingi pe mine de nimic. Spre deosebire de tine, eu macar sunt deschis sa ascult ce au altii de spus, si trag concluzii mai apoi, nu ca tine care gata, cum ai auzit ceva ce nu-ti place, nu mai asculti.

| AVAAVA a răspuns (pentru Mayhem666):

Nebunii nesocotesc înţelepciunea divină
La începutul cărţii Proverbelor înţeleptul Solomon scrie:

Frica Domnului este începutul ştiinţei; dar nebunii nesocotesc înţelepciunea şi învăţătura. (Proverbe 1:7).
Nebunii ignoră existenţa lui Dumnezeu
În cartea Psalmilor este scris:

Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care să facă binele. (Psalmi 14:1)
Nebun este acela care se îndepărtează de Dumnezeu, singurul creator al tuturor vazutelor și nevasutelor.
Niciodată credinta în Dumnezeu, nebunia după Hristos ori revelația care nu are treaba cu halucinație, nu au fost tratate de medici.

| Mayhem666 a răspuns (pentru AVAAVA):

Eu iti raspund cu argumente, iar tu imi raspunzi cu citate din biblie. Nu esti in stare ca macar sa-ti spui propriile opinii fara sa dai citate din biblie? Nu ai capabilitatea mentala de a gandi fara sa ai nevoie de o carte care sa-ti spuna ce sa faci?

| AVAAVA a răspuns (pentru Mayhem666):

Am răspuns cu argumente mai înainte, fără rezultate. Am crezut ca citatele din Biblie au vreun efect, dar se pare te lasă rece și ele.
Când ești "Gica contra", ești ca un necredincios care nu Crede nici dacă învie morții.

| Mayhem666 a răspuns (pentru AVAAVA):

Si care sunt acele "argumente" despre care vorbesti? Ca din ce am citit eu, nimic din ce ai spus nu imi suna a argument.

| CostinAlamariu a răspuns:

Studiul filozofiei și după a religiilor comparate m-a convins de adevărul creștinismului, în speță a Ortodoxiei

| andreisergiu123456789 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci te-a convins ca Dumnezeul biblic, e o certitudine.
Tocmai ce am tot discutat, ca existential vorbind nu exista certitudini.)))

| mastadont a răspuns:

Pasiunea pentru științele care ne revelează puțin cât de puțin mecanismele universului precum și îndrăzneala de a mă rupe de doctrină, de a gândi în afara acesteia, de a accepta toate variabilele ca fiind egale indiferent de religie, politică, etc, raționamentul fiind bazat pe logică nu pe niște scrieri vechi de mii de ani care trebuie urmate orbește și care, în mintea credinciosului, au întâietate în fața oricăror altor opinii, acestea fiind desconsiderate din oficiu. Doctrina religioasă e ca o fabrică veche de mii de ani, fabrică care își face treaba, produce același număr de produse zilnic, dar aceasta se crede ca fiind cea mai bună în domeniul său, chiar dacă tehnologiile noi sunt la ani lumină depărtare față de nivelul primitiv la care de fapt funcționează aceasta.

| CIaudiu a răspuns:

Te roade curiozitatea?

| andreisergiu123456789 explică (pentru CIaudiu):

Daaa sti cat de tareeee.
Ma simt rupt.happy