| 324B21 a întrebat:

Ce va face sa credeti in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Kinus12 a răspuns:

Prin întrebeare ta de subînţelege că aştepţi răspunsuri de la creştini
Eu sunt agnostic(sper că nu te deranjează dacă dau o părere)
Cred că ceilalţi ţin la religia creştină doar din simplul fapt că s-au născut într-o familie creştină. Dacă s-au fi născut în Asia acum lucrurile nu stăteau aşa.
La şcoală învăţ şi eu religia ortodoxă. Ştiu foarte bine că e un păcat să nu crezi în Dumnezeu.Dar dacă te-ai fi născut budist(în altă parte a globului) e vina ta? Nu noi alegem unde, cum şi cănd ne naştem
https://www.youtube.com/embed/TdsQtnB2_bA
Asta ar fi un motiv să cred în Biblie dar fără ruşine îţi zic că încă nu am terminat Biblia
Unii o consideră Cuvăntul lui Dumnezeu alţii o carte inventată de oameni. Poate că videoclipul de mai sus o să te convingă.
A crede într-un Creator pare un mod simplu de a trăi o viaţă spirituală.Dar însă este ceva mai greu.De unde să ştie oamenii dacă există Dumnezeu? Ei uneori ÎI cer ajutor cănd un lucru pare greu.Şi în cazul în care reuşesc să termine cu succes acel lucru le mulţumesc lui Dumnezeu.(dar ei nu au de unde ştii faptul că dacă nu i-ar fi cerut ajutor, nu s-ar fi rugat poate tot cu succes au fi finalizat lucrul)Şi acesta ar fi un motiv pentru care ei cred că există
Repet, sper că nu te-am deranjat cu părerea mea, a unui agnostic
Cu plăcere :)

| 324B21 explică (pentru Kinus12):

Un raspuns foarte destept, multumesc. N-ai cum sa ma deranjezi, eu sunt ateu. Multumesc inca odata happy

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Creatia si Biblia

| RAY a răspuns:

Vorbesti de iahve? ce ma face sa-i admir cartea lui de groaza? multe e un zeu raznoinic care nu a fost in stare sasi duca poporul undeva sa fie bine, de iisus un profet care apoi a fost divinizat ce sa spun omul a dat o speranta omului sarac, lipsit de sperante, o promisiune viata de apoi, iisus nu a fost un tip prost a fost un om inteligent care stia sa convinga oamenii, sunt curios daca ei cred in iisus de ce nu merg in desert ca doar iisus era un pustnic

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

De unde ai tras concluzia ca Isus era un pustnic?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu avea familie -sotie, copii, nu-i pasa de lucrurile materiale, lipsit de vreo dorinta umana, desigur ca nu traia in desert mereu el impreuna cu apostoli lui calatoreau impreuna dar duceau o viata de oamenii pustnici, adica apostoli lui aveau famili?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

E cunoscut pasajul cand mama si fratii lui Isus au vrut sa vorbeasca cu El, iar El le spune ca oricine face voia Tatalui Lui ii este frate, mama, sora. Se mentioneaza si in Biblie despre niste femei care Il urmau pe Isus.
Isus nu a avut ca scop pe Pamant sa isi intemeieze o familie, sa adune averi. Misiunea lui era sa salveze omenirea.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Eu stiu un verset gen lasa totul si urmeazama, da un adevarat crestin e ca iisus

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da, stiu acel pasaj. Atunci cand tanarul bogat a mers la Isus, dar averea il tinea legat de Pamant.
Biblia nu trebuie luata cu un singur pasaj. Asta este caracteristic sectelor, iau cateva versete si isi bazeaza doctrina pe acele versete.

In Luca 19 este un pasaj cand Isus intra la Zacheu acasa, un om bogat. Zacheu ii spune ca va da jumatate din averea lui saracilor. Isus a spus apoi ca "astazi a intrat mantuirea in casa aceasta". De ce nu a spus "da si cealalta jumatate"?
A contat bucuria cu care a dat Zacheu averea, nu cantitatea averii.

2 Corinteni 9:7
Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău sau de silă, căci „pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu".

| Clorox a răspuns:

Exista persoane care se inchina si altor Divinitati, nu doar dumnezeului crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mă fac să cred în Dumnezeu. Cred în Dumnezeu fără să mă folosesc de exterior (biserică, Biblia, popa, etc).

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca crezi in Dumnezeu trebuie sa citesti Biblia pentru ca El ne vorbeste prin Cuvant. Cine crede in El trebuie sa traiasca cum a trait Isus, asa este scris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Biblia? Vrei să spui că trebuie să cred orbește într-o carte. Să cred cuvintele dintr-o carte și nu rațiunea mea? În viață nu 'trebuie' nimic. În viață ești liber să faci ce vrei, doar conștiinței îi dai socoteală. Biblia este o carte scrisă în trecut. Este foarte veche. Tu crezi că în momentul în care a fost scrisă Biblia era stilou sau hârtie? În trecut se scria pe tăbliță, piele de animal, pânză, etc. Uneori este suficient să greșești o literă ca tot sensul unei propoziții să se schimbe. Crezi că în trecut nu se făceau greșeli gramaticale? Biblia a fost scrisă în Română? (Nu). Uneori când traduci ceva dintr-o limbă în alta își pierde esența acea propoziție. Unele cuvinte (propoziți) sunt interpretabile, nu obiective. Cred în Dumezeu, dar mă rog lui în gâd (cred în cuvintele pe care le folosesc). Să trăiesc cum a trăit Dumnezeu? Adică să devin un roboțel și să încerc să fac ce a făcut El? De ce să nu-mi dezvolt propile gânduri. De ce să nu evoluez în alt fel (nu mă limitez la ce a făcut El). Sunt om, nu Dumnezeu. Fiecare om își alege ce vrea să facă, Dumnezeu a ales deja ce a vrut să facă pe pământ.

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

Cum spunea si user-ul Kinus12, daca ma nasteam in Asia, sansele sa cred in Dumnezeu erau destul de mici, deci ii multumesc pentru ca m-am nascut in tara asta, cu bune si rele.
Ce ma face sa cred in Dumnezeu? Creatia lui, Cuvantul lui, bunatatea lui, faptul ca imi da vindecare, pace, liniste, bucurie in suflet, multe lucruri ma fac sa cred in El. Acum ma gandeam cum ar fi daca n-as fi crezut in Dumnezeu, dar nici macar nu-mi pot imagina. E ca si cand ai nega existenta cuiva care e mereu cu tine, e inimaginabil.

| Teffan a răspuns:

Bai,rastignirea mirobolantului,extraordinarului,fantasticului,nemaintalnitului,infloritorului,splendidului,frumosului,chipesului,nepacatosului, domn al nostru isus hristos este cel mai puternic argument pentru toti ateii infocati!

Si al nemaiauzitului,puternicului,sacrului,fantomaticului,adorabilului,bunului,harnicului,atotstiutorului,invitatului in inima,parasitorului din inima, DUH SFANT al lui Dumnezeu!

(zic fantomatic pentru ca daca e duh, presupun ca e o prezenta transparenta, ca duhul din lampa lui Aladin, in niciun caz nu cred in el.)

| Elide a răspuns:

Ieși afară și uita.te prin jurul tau și în sus

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Deschide o carte si vezi si explicati rationale, biblia nu ofera nici o explicatie cum s-a creat ce e acolo sus

Răspuns utilizator avertizat
| 324B21 explică (pentru Elide):

Da ma uit. Nu vad nici un dumnezeu. De asta intreb ca mi se pare ciudat. Nu te supara.

| Elide a răspuns (pentru 324B21):

Eu nu ți.am spus că Il vei vedea,însă vei vedea tot ce a creat el păsări,animale,apa,aer,stele,luna,soare, cer, copaci, și uita.te și la tine că și noi oamenii suntem creați de El, dar na tu n.ai cum sa vezi toate lucrurile astea pentru că nu vrei și în mintea ta cred că se da o mare bătălie sa cred sau sa nu cred, diavolul îți stă pe umărul stâng și te trage spre el, Dumnezeu sta pe umarul drept și nici nu te obliga El doar așteaptă să te întorci la El de bunăvoie.

| 324B21 explică (pentru Elide):

Nu este nici dumnezeu si nici diavol. As prefera sa cred in ceea ce a fost demonstrat sa existe - fizica, chimie, biologie. Nu religie. Dar stiu ca sunt multi care nu vor sa ma creada pe mine, cum sunt multi care nu vor sa te creada pe tine.
Nu este nici o batalie in mintea mea. Doar neuroni. O zi buna domnisoara.