| AvalohAlyn a întrebat:

Ce va place atât de mult la Biblie? Sunt curios.De ce e cea mai populară și cumpărată carte a tuturor timpurilor și de ce unii oameni sunt "îndrăgostiți de ea? Oricât de multă credință ați avea și am avea, nu poți să știi 100 % că e Cuvântul lui Dumnezeu și că e inspirată divin și că e adevărată.Eu cred în Dumnezeu dar am urme de îndoială, am încredere și cred și în știinta. Oare știinta se îmbină cu religia?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Cand ai in fata un mister atat de mare precum aparitia lumii si a omului exista doua categorii de oameni. Unii muncesc prin stiinta sa inteleaga sau demostreze lucruri, altii, pentru care stiinta e mult prea complicata prefera povestile.

| Celcestietot a răspuns:

Se îmbină.

| slayer09 a răspuns:

Ai incredere in Dumnezeu, dar ai urme de indoiala, inseamna ca esti intre ciocan si nicovala. O sa ai mereu urcusuri si coborasuri si daca o tii asa, vei avea probleme psihice. Asa ca trebuie sa te hotarasti in ce directie vrei sa mergi, bine sau rau. Sa crezi in Dumnezeu si chiar daca iti mai vin gandurile de indoiala, sa le alungi si sa cercetezi, sa incepi sa te rogi sa te duci la biserica, si o sa ti se lumineze mintea si ai sa vezi adevarul si o sa vezi si bucuria, si lumina.
Biblia este o carte insuflata de Dumnezeu prin oamenii Lui, acolo se afla adevarul si bucuria vietii noastre, adica mantuirea. Biblia are raspunsuri la toate probleme tale din viata de zi cu zi, ea este cea mai buna carte de psihologie, de aceea este cea mai indragita. Si chiar daca nu poti sti 100% sigur daca tot ceea ce e scris acolo, gandeste-te ca ea te ajuta sa scapi de greutatea asta a lumii, si daca te ajuta de ce nu ai crede in ea? Daca nu ai crede ai fi ca acum, indoielnic si plin de ganduri negre, daca o sa crezi si vei respecta ce scrie in biblie ai sa vezi ca viata ti se va imbunatati si nu ai nimic de pierdut, macar pune-ti in gand...bai anul asta hai sa fiu un om credincios si sa ma duc la biserica sa cred in biblie, sa ma rog, sa cred in Dumnezeu si vezi daca e adevarat, daca nu, lasi biblia si pe Dumnezeu si pe preotii si iti vezi de viata. Dar daca faci lucrul asta, sa o faci cu toata inima, nu sa te duci la biserica si tu sa te gandesti la femei, ci sa fii acolo sa asculti cuvintele slujbei si tot ce scrie in biblie sa crezi cu adevarat.
In concluzie alegerea iti apartine.

P.s. Mama...o sa ma omoare RAY, iar zice ca fac propaganda sectanta big grin

| Anonimmmmaaa a răspuns:

Știință nu se îmbina cu religia...Toti am avut la un momentdat intrebarea ca oare Chiar exista Dumnezeu? Dar exista ...altfel cine ne-a creat? Cine a făcut lumea? Știință nu ar putea face asa ceva. Mie îmi place Tot la Biblie! Versetele acelea minunate.îți bucura inima.