| Inferno a întrebat:

Ce valoare are rationamentul crestin atat timp cat se aplica pana si lui Mos Craciun?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine aduce toae cadorurile copiilor daca nu o finta magica cu puteri spuranaturale,extrazenzoriale, extramagice, mega -extra fanteziste, e clar ca exista mos craciun

complexitatea cadouilor ne da motive sa credem asta, 600 de oamenii de stiinta din toata lumea au declarat ca sunt de acord ca parinti aduc cadori dar complexitatea deschideri lor este prea complexa, deci exista mos craciun, dupa cum am citit pe un sit pesudo-stiintific oamenii de stiinta sunt de fapt calugari si admit ca exista dumnezeu, ingeri, fantome, alba ca zapada

| Ben00 a răspuns:

Bai frantzuzule, care e "rationamentul crestin"?

| ioana100 a răspuns:

Nu religia l-a creat pe Mos Craciun,personajul care aduce cadouri la cei cuminti si ia scrisorile din geam...
intr-adevar,se specifica despre Craciun, care nu a crezut in nasterea Lui Iisus, dar care s-a pocait.
Poveste cu "Mos" Craciun si Nicolae, este o inventie adusa de parinti, ca sa transmita copiilor sai o atmosfera magica.Nu ii invinovatesc,toata lumea am trait acest sentiment, dar sunt de parere ca deja exagereaza, majoritatea copiilor din vremurile noastre, asteapta vacanta, numai ca sa primeasca cadouri si ca mama sa faca mancare buna.Nimeni nu isi aduce aminte de nasterea Domnului? sunt curioasa cati dintre romani se mai duc la biserica, sau cel putin spun o rugaciune de multumire pentru anul care a trecut.Fiecare cu parerea lui...

| CryChristiAN a răspuns:

Nu. Nu se aplica asa ceva. Mos Craciun daca vei simbolizeaza simbolul daruirii unor cadouri celor dragi. ''Mai bine sa dai decat sa primesti'', vorba aia.
Dumnezeu as spune ca este un fel de ''Mos craciun'' pentru ca ''El este tatal Orfanilor si al vaduvelor etc''.

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Doamne, scuze eram obosit. Este gresit ''simolizeaza simbolul''. Am vrut sa spun '' reprezinta simbolul''.