| ExistentialStuff a întrebat:

Ce viziune aveti asupra religiei in vre'o 1000 de ani?

32 răspunsuri:
| Charmant a răspuns:

Nu va mai exista.
Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba frate poza aia de la avatar...

| a3e6u9 a răspuns:

"Religia viitorului va fi o religie cosmică. Ea ar trebui să treacă dincolo de un Dumnezeu personificat și să evite dogmele și teologia. Acoperind și naturalul și spiritualul, ea ar trebui să se bazeze pe un sentiment religios născut din experiența tuturor lucrurilor, naturale și spirituale, într-o unitate armonioasă. Buddhismul corespunde acestei descrieri. Dacă există vreo religie care ar putea face față nevoilor științifice moderne, atunci buddhismul ar fi această religie." - Einstein

| dragos9234 a răspuns:

0,01% din populatie va mai crede ca exista ceva dincolo de natural.

| cOoKieNeRd a răspuns:

Probabil se vor mai inventa zece mii de secte si alte doua mii de religii, bisericilie vor fi daramate sa se faca discoteci si baruri, asa ca daca or sa mai fie credinciosi o sa se duca la biserica pe munte, nu o sa se mai gaseasca icoane, si probabil cuvantul ''dumnezeu'' va fi scos din dictionar pentru ca probabil nu-l va mai folosi nimeni.

| ExistentialStuff explică (pentru anonim_4396):

Nu.

| ExistentialStuff explică (pentru cOoKieNeRd):

Nu ma refeream neaparat la barurui si discoteci,, destrabalare'' ci la evolutia gandirii.Probabil ca religia de acum va fi considerata unul dintre cele mai stupide lucruri cum am privii noi acum vrajitoarele (desi unii dau bani buni la tiganci).Dar va dura destul de mult pana se va sterge tot deoarece religia nu e un lucru atat de simplu care se poate lasa usor in urma.Dar rationamentul oamenilor mai mult de cat probabil va fi complet diferit.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui. "

| CanisMajoris a răspuns:

Cine iti garanteaza ca omenirea va mai dura 1000 de ani? Nu din cauza previziunilor mayase, ci din cauza previziunilor Bibliei, care spune ca Pamantul nu va dura vesnic, nu va fi o perpetuare la infinit a speciei umane. Asadar, e posibil ca intr-o 1000 de ani religia sa nu mai existe. Dar din alte motive decat cele enumerate de cei care au raspuns deja.

| cOoKieNeRd a răspuns (pentru ExistentialStuff):

Da, probabil. Deja am inceput. Unii oameni spun ca ''iadul si raiul is o tampenie, n-are cum sa existe asa ceva, nu exista nici draci nici ingeri, nu exista Dumnezeu, etc.''.
Off... bine ca se-nchina lu' Justin Bieber :[

(apropo, pari un om tare destept : )) )

| Inferno a răspuns:

Apar diferente majore, pe masura ce stiinta avanseaza si da verdicte tot mai categorice invadeaza si taramul religiei si atunci cand stiinta va ajunge sa discute problema divinitatii putand demonstra inexistenta acesteia, prevad un viitor foarte sumbru pentru umanitate. Anarhie, asta se va intampla.
Este ca o bomba, pe masura ce stiinta intra in religie, fitilul arde si mai mult,pana cand :Bum. Picatura care umple paharul. " Dovada stiintifica: Dumnezeu nu exista." "Daca nu exista Dumnezeu nu exista un judecator suprem de care sa imi fie frica, sunt liber, pot sa ma bucur de viata mea, pot sa fur si sa ucid si singurul meu obstacol este legea, un nimic." Aceasta este mentalitatea unora ce vor deveni anarhisti.
Altii nu vor fura sau jefui, doar vor duce desfraul la maxim.
Altii vor ceda nervos, pentru ca ultima lor baza s-a prabusit.
Iar altii vor actiona tot violent, pentru ca in lipsa unei sperante care sa-i linisteasca (Cea a Raiului) se vor intoarce impotriva sistemului.
Iar unii nu vor reactiona mai deloc.
Sunt mai multe mentalitati, dintre care dominante sunt: Cea anarhista si cea slaba, a omului care fara Dumnezeu nu mai poate trai. Cu a doua o rezolvam noi, dar ce facem cu prima?

| AleeePunct a răspuns:

Se va schimba radical.

| Inferno a răspuns:

Asta in cazul in care stiinta va demonstra inexistenta divinitatii.

| ExistentialStuff explică (pentru CanisMajoris):

Era doar o simpla aproximare.Si nu am luat in considerare faptul ca omenirea s'ar putea sfarsii in 1000 de ani. Vroiam doar niste opinii...

| ExistentialStuff explică (pentru Inferno):

Bine punctat.Dar viitorul pe care l'ai descris tu e de fapt prezentul.Desi 20-40% din populatia planetei probabibl e Ateista ( e un procent dat de mine nu neaparat adevarat) si ceilalti,, Religiosi'' se comporta identic nu se gandesc la,, regulile'' impuse de Dumnezeu sau la consecinte si pe langa toate astea ei cred in Dumnezeu si probabil in tot ce e mentionat in biblie si tot ce are legatura cu credinta in Dumnezeu.Deci practic sunt liberi de acum.

| Inferno a răspuns (pentru ExistentialStuff):

Sunt liberi dar nu constientizeaza acest lucru, dar atunci cand stiinta va striga tare :"Sunteti liberi.", atunci va vor realiza toti acest lucru. Multi nu respecta regulile religioase dar ei nu realizeaza asta, crezi ca acesti credinciosi trec prin filtrul religiei fiecare actiune a lor? Ma indoiesc.

| ExistentialStuff explică (pentru Inferno):

Ne indoim impreuna.Dar cred ca cei,, mai de sus'' coenstizeaza ca religia mai tine putin sufletele in frau si probabil de aceea se feresc sa dea un verdict clar, lumea lasanduse usor influentata vor avea mult mai putin control asupra maselor.Multumesc mult de raspunsuri, interesante.Imi cer scuze pentru orice greseala in exprimare.

| ExistentialStuff explică:

Nu a pomenit nimeni vorba de Atei.

| ExistentialStuff explică:

Scuze de pleonasm.Mai vroiam sa adaug ca nici macar nu vorbeam de Crestinism particular ci de religie in general.

| Charmant a răspuns:

Nu sunt ateu.

| Silviumber a răspuns:

Cred ca din pacate nu o sa mai existe

| LegionarulRoman a răspuns:

Lumea nu va mai exista in 1000 de ani, nici macar in 50 de ani!

| Urzi23 a răspuns:

Ia uite si la astia auzi "domle"unii spun ca nu va mai exista, chiar cine nu va mai exista aici este problema?
Parerea mea dupa cum se alege praful de planeta, nu suntem siguri nici de urmatoarea suta de ani. Vezi cum se topeste calota filmata live din satelit deci ciuciu civilizatie cosmica, s-au cam jucat oamenii de stiinta cu planeta si cineva va achita nota de plata in viitorul apropiat
Mai bine va osteniti si mai dati pe la scoala si va bagati mintile la cap
Cu stima,,,,,,

| ExistentialStuff explică (pentru LegionarulRoman):

Da ce vizionar futurist esti tu... atotputernicule prezicator.De unde esti tu asa sigur ca lumea se va sfarsii in 50 de ani? ce ignoranta... un,, probabil'' sau un,, poate'' schimba raspunsul intr'u totul. Daca ai dreptate de revelion o sa iti dau telefon sa te felicit ca ai avut dreptate dar oricum nu va mai conta deoarece vei murii.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ExistentialStuff):

laughing) Ok,cum zici tu. Ma rog,Sfintii parinti o zic,dar pana la urma, cui i pasa,laughing, nu-i asa, dai ininte cu pacatele, ca vom trai bine mersi pana i anul 3000. laughing

| ExistentialStuff explică (pentru LegionarulRoman):

Asta e un rationament bun rolling on the floor. Chiar foarte bun.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu cred ca o sa apara alti zei, alte religii. De exemplu, in prezent, batalia se da intre crestinism si stiinta, insa, biserica e smechera, cand o teorie e demonstrata si devine un fapt, o baga in dosarul religie si gasesc ei ceva in biblie care se referea la asta, doar ca era scris metaforic, acelasi zeu, ajunge sa fie privit altfel, acum ca se stie de mii de ani lumina, cica nu mai sta in cer, sta in alta galaxie/Univers raised eyebrows.
Zei o sa existe mereu, pentru ca oamenii sunt lenesi, prefera sa stie ca cineva face ceva si o sa-i ajute la necaz doar pentru ca se roaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca in 1000 de ani se poate schimba multe. Exista 3 variante: 1) o religie se va gasi adevarata si in cordonata cu realitate
2)sau stiinta va da ultimatumul impotriva religie asfel incat lumea ar fi atee (si lumea cam intr-un mileniu va fi deprivata de religie deci nici un caz nu intra vorba de anarhie deoarece mentalitatea omeniri se schimba de la o generatie la alta)
3) va fi asa cum a zis mada si se va inventa alte religii

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Tot proşti vor fi oamenii dar religia va fi mai puţină.
Pe curând!

| sodobar a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De ce nu va mai exista in 50 de ani? te rog spune-mi daca esti asa sigur.