| mip a întrebat:

Ce ziceti de asta? Un om necredincios, fara credinta ajunge sa se pocaiasca intr-o biserica de pocaiti. Astfel viata lui s-a schimbat si devine crestin. Si acum nu inteleg de ce este numit "sectant" si unii chiar crestini zic ca va merge in iad. Ce conteaza religia daca el este crestin? Adica eu pe sectanti si pocaiti ii inteleg. Si la intrebarea asta prin pocaiti ma refer la oameni din biserici neoprotestante. Vreau sa imi raspunda aici numai crestinii sa vad ce parere aveti

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Apostolul Pavel si-a schimbat religia,pentru ca inainte era fariseu si chiar ii persecuta pe crestini. Faptul de a-ti schimba religia nu este ceva gresit,dar important e sa o gasesti pe cea adevarata.Ea exista si se poate afla usor. Apoi, daca cineva vorbeste cu termenul sectanti, sau pocaiti etc. si spune ca este crestin, arata clar ca e o persoana care manifesta prejudecati si in nici un caz nu manifesta iubire, mai ales ca Dumnzeu nu e partinitor.Matei22:37-39,Fapte10:34,35

| cuvant a răspuns:

Il numesc sectant deoarece biserica ortodoxa nu accepta alte religii pe langa aceasta si catolica sau reformata. Orice e diferit de aceasta il numesc sectant si ca se duc in iad deoarece e foarte usor in felul acesta sa manipulezi pe ceilalti in special persoanele de varsta majora.

| milan9 a răspuns:

Apostolul Pavel dupa ce a intrat in Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu NU si-a mai schimbat nici o religie. Sectele vor doar sa abata oamenii de pe calea Bisericii si a mantuirii... sad

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar o singura cale.

Seriozitatea afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| milan9 a răspuns:

Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Holiday a răspuns:

Il numesc "sectant" pentru ca chiar asta este.

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.), în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie;

Faptul ca ei au impresia ca a face pe cineva "sectant" e un fel de injuratura, e datorat doar inculturii lor. "Sectant" nu e ceva de bine sau de rau, ci e doar ce am explicat mai sus.
Pe de alta parte, toti cred in aceleasi basme, problema principala a bisericii de unde au plecat nu e asta, ci ca au ramas fara o parte din cotizanti, cei plecati in secte. Deasta ii si ameninta cu iadul, ca si pe atei de exemplu, nu te gandi ca aia din biserica de unde s-a desprins secta ajung in rai, sau in iad, problema e de bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult de scris si de explicat.nu scrie nicaieri ca Dumnezeu ar fi crestin, musulman, adventist ori alta denomonatiune.si daca ar fi vreuna, perfecta, ar trebui sa stie ca Iisus Hristos, a venit pe pamant pentru oile ratacite, nu pentru cele din staul.Asa cum doctorul merge la oamenii bolnavi, sa-i faca sanatosi, nu la cei sanatosi.

| pet555 a răspuns:

Nu conteaza ce religie ai, nici din ce cult faci parte. Oamenii sunt impartiti in doua:cei mantuiti si cei nemantuiti. Sau, cum le place unora, cei ce se vor mantui si cei care nu se vor mantui. Acum daca un om necredincios ce nu are nici o credinta se pocaieste si Il primeste pe Dumnezeu, bravo lui. Si da, e adevarat ca unii crestini chiar spun ca este sectant si merge in iad. Dar dupa roada se cunosc oamenii. Asa vezi daca merge in Rai sau nu. Nu ne poate trimite in Rai sau iad decat Dumnezeu. Dar, cum am mai tot spus, preotii si fariseii faceau asta cu primii crestini.