| SandraEve a întrebat:

Ceedeti ca existenţa răului şi a suferinţei dovedesc că lui Dumnezeu nu Îi pasă?
Parerea mea e ca relele care au loc în lume nu dovedesc deloc că lui Dumnezeu nu Îi pasă. Trăim într-o lume în care oamenii, în marea lor majoritate, L-au respins pe Dumnezeu…

„Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui" (Isaia 53:6).
„Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar" (Psalmul 53:3).
„Pe pământ nu este niciun om drept, care să facă binele fără să păcătuiască" (Eclesiastul 7:20)
Prin urmare, cum putem să-L facem răspunzător pe Dumnezeu dacă lumea noastră eşuează în atâtea privinţe? Numai Dumnezeu este cu adevărat bun (Luca 18:19). Problemele din lume vorbesc în mod negativ despre CARACTERUL NOSTRU, nu despre caracterul lui Dumnezeu. Chiar dacă Dumnezeu a permis ca răul să existe pentru o vreme, El a promis că-l va eradica pe deplin în viitor (Apocalipsa 21:3-5). În dragostea Lui, Dumnezeu a pregătit o cale prin care fiecare dintre noi să fie iertat pentru răul pe care l-a făcut şi pentru durerea pe care a cauzat-o altora…

„Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică" (Ioan 3:16).
„Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Cristos a murit pentru noi" (Romani 5:8).

55 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

" Dumnezeu a permis ca răul să existe pentru o vreme"
De ce?

| RAY a răspuns:

Faza e ca asta nu e intrebare si e doar o exprimare a ceea ce crezi

Toate întrebările conversaţionale vor fi puse doar în categoria "Conversaţie" (pentru a fi usor accesibile şi a evita confuzia pentru noi membri)
Se acceptă doar postările care sunt întrebări şi care pot primi un răspuns din partea altor persoane (Ex: nu se acceptă o întrebare de tipul: "O să mă căsătoresc cu X?") şi care nu au conţinut obscen sau discutabil din punct de vedere moral
În atenţia elevilor/studenţilor: Nu acceptăm întrebări prin intermediul cărora încercaţi să vă rezolvaţi temele pentru acasă sau temele de vacanţă. Cei care nu vor respecta acest aspect riscă să fie sancţionaţi prin ştergerea/ suspendarea contului.
Nerespectarea regulilor minimale de funcţionare a TPU.ro poate duce la ştergerea conturilor.

deci care e sensul a acestei forme de propaganda? te puteai exprima bine mersy la o intrebare nu prin a intreba ceva si a raspunde singura

| SandraEve explică (pentru RAY):

Eu am pus o intrebare si mi am expus si propria opinie. Daca tu o numesti propaganda e fix problema ta

| RAY a răspuns:

Cand oamenii intreaba "De ce e atata suferinta pe pamant?" sau "De ce nu se arata Dumnezeu?" parca se asteapta sa fie aici raiul (unde intr-adevar nu va mai fi suferinta si va fi prezenta Domnului permanenta) dar se uita usor faptul ca lumea aceasta e despartinta de El de cand omenirea a ales si alege in continuare raul.

padron e despartita de Dumnezeu?

pe glob sunt 2, 5 miliarde de crestini, 1, 5 miliarde de mulsulmani, vreo 10 milioane de evrei, in total 4 miliarde de persoane cred in iahve, deci Dumnezeu lumea e despartita de dumnezeu cand 4 miliarde de persoane cred in dumnezeu? desigur numa crestini au cateva mii de culte si musulmani au doua si evrei cateva,dar lumea nu e despartita de acest creator,desi afirmatia pica,crestini detin aproape toate bogatile lumi,wow da aproape toate,ceea ce inseamna ca buni crestini ar putea elimina saracia,suferinta dar nu crestini nu fac asta ei doar joaca teatru ca sunt buni,sunt pe naiba se urasc intre ei si se barfesc intre ei,wow ce rau sunt,plina parcarea de masini scumpe in fata unei biserici sectante,ma gandeam la iisus si magarusul lui, am trecut pe langa vila unui pastor mi-am facut cruce in gand,pai stai rai iisus spune ca cei bogati nu intra in rai, ca camila are sanse sa intre prin gamalia unui ac,deci ce fac pastori cu averea,o doneaza la saraci? nu, ei doar se prefac a fi buni si iubitori si cand e vorba de barfit i jignim pe atei ca sunt satanisti si imorali dar cand ne imbolnavim fugim la doctor,poate ala e ateu,raul pe pamant il reprezinta crestini, ma puteti injura in gand da asta e adevarul, ce au facut crestini nu a facut nimeni si nu face, sclavie, razboaie, ura, violenta, dar ei sunt sfinti, nu toti crestini sunt rai doar cei care profita de majoritatea

| RAY a răspuns:

Hai ca isi raspund la *intrebare *
Ceedeti ca existenţa răului şi a suferinţei dovedesc că lui Dumnezeu nu Îi pasă?

nu, consider ca crestini care detin bogatile lumi nu au inteles mesajul lui iisus, care e simplu iubeste-ti aproapele ca pe tine insati, crestini iubesc banii

| SandraEve explică (pentru RAY):

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta, nici nu vreau sa stiu.e ok. In primul rand se spune "crestinii iubesc banii", apoi...de unde pana unde numai tu ai idee. Banii au ca principala functie calitatea de mijlocitor al schimburilor de bunuri. Gratie banilor, schimburile se pot desfasura mai rapid si in conditii de eficienta sporita pentru participantii la tranzactii. Daca esti crestin nu trebuie sa folosesti bani? Utilizarea banilor elimina problema dublei consecinte a nevoilor schimburilor de tip troc. Daca esti crestin inseamna ca nu trebuie sa traiesti si sa folosesti noile metotde de schimb a bunurilor?

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Fugi si citeste biblia si revino pe site sa discutam

| SandraEve explică (pentru RAY):

Fugi tu si fa ti de lucru si nu imi da mie sfaturi ca stiu mult mai bine ca tine anumite aspecte si mai ales, stiu mai bine ca tine ce sa fac fara sa zici tu

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Raul este relativ si este perceput diferit de subiect in parte. Suferința este fizica sau psihică. Dacă Dumnezeu vrea sa simtim durere sau suferință fizica/sufletească și noi ne opunem,din cate vezi,reușim. Exista la ora actuala medicamente antidepresive si analgezice care ne scapa de chin. Asta demonstrează că suferința este in capul nostru si e ceva normal, pro viata. Durerea ne ajuta sa ne apărăm, nu ne distruge. E doar o iluzie a minții. Divinitatea, cand a creat Universul, a "scris" niste legi stricte după care se "guverneaza" existenta. De aici încolo, Dumnezeu nu mai are nicio implicare. El doar ne a dat dreptul la viață.

| SandraEve explică (pentru Donsavas):

Imi place cum gandesti

| Romanul86 a răspuns (pentru SandraEve):

„Divinitatea, cand a creat Universul, a "scris" niste legi stricte după care se "guverneaza" existenta. De aici încolo, Dumnezeu nu mai are nicio implicare. El doar ne a dat dreptul la viață."

Aceasta e o gândire deistă a iluminiștilor care afirmă că după ce Dumnezeu a creat lumea S-a retras din ea, iar ea se guvernează singură.
Prooroci și sfinți contrazic această filosofie.

deísm s. n. Concepție filozofică-religioasă, fondată de Herbert of Cherbury (sec. 17), care respinge orice dogmă a religiilor oficiale, reducând religia la un fenomen decurgând din însăși natura omenească; afirmă existența lui Dumnezeu numai drept cauză primară a lumii și a omului, dar respinge providența lui Dumnezeu, negând prezența și lucrarea Lui în lume și în viața omului. Este contrar teismului.

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu nu iubeste deloc lumea doar pe unii oameni. El a spus ca ii va face pe oameni mai rari decat aurul curat, deci foarte putini vor fi mantuiti. El daca ar iubi atat de mult lumea cum minte Ioan, nu i-ar trebui mai mult de o secunda sa ne mantuiasca pe toti.

| SandraEve explică (pentru mentholinks):

Cum sa mantuiasca unul ca tine? big grin care crede asa ceva despre El...ne iubeste pe toti in mod egal. Asa cum a facut si Iisus cu talharul de pe cruce. Un talhar daca intelegi, a fost primul om ajuns in Rai odata cu Iisus. El ne asteapta chiar si in ultima clipa, daca tu nu te indrepti catre el, nu te mantuieste cu forta sau asa ca o aroganta ca sa iti arate tie cine e bossu'

| mentholinks a răspuns (pentru SandraEve):

Esti paralela cu Biblia.

| SandraEve explică (pentru mentholinks):

Dar nu mai paralela ca tinee, hihi

| mentholinks a răspuns (pentru SandraEve):

Haha

| Nilsson a răspuns:

"Credeti ca existenţa răului şi a suferinţei dovedesc că lui Dumnezeu nu Îi pasă?"

Mai potrivit spus ar fi ingaduirea raului si a suferintei, care e doar pentru o perioada limitata.

Cand oamenii intreaba "De ce e atata suferinta pe pamant?" sau "De ce nu se arata Dumnezeu?" parca se asteapta sa fie aici raiul (unde intr-adevar nu va mai fi suferinta si va fi prezenta Domnului permanenta) dar se uita usor faptul ca lumea aceasta e despartinta de El de cand omenirea a ales si alege in continuare raul.

Eu vad viata aceasta ca pe o lectie din care trebuie sa invatam consecintele pacatului si ale despartirii de Dumnezeu.

Daca Lui nu I-ar pasa de noi nu ne-ar vorbi, dar Domnul ne vorbeste prin scripturi, prin experiente personale si chiar si prin revelatii.
In plus, natura da marturie despre dragostea dumnezeiasca prin vegetatie, flori incantatoare, fauna, apusuri splendide, locuri de pe pamant de vis, toate acestea sunt facute sa ne aduca stropi de bucurie.

| SandraEve explică (pentru Nilsson):

Da, asa este. Lumea aceasta este doar CALEA spre cea mai buna lume, iar cea mai buna lume este CERUL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem vorbi oricat despre asta dar ce scrie in Biblie nu poate contrazice nimeni, tot timpul va exista si rau, Dumnezeu ne pune la incercare sa vada daca am uitat de El. Problema e sa nu dispara increderea in Dumnezeu si sa nu facem pierduta Biblia.

| 6684464 a răspuns:

Foarte tare ordinea versetelor.
Cu referire la primele trei mai sunt o gramada... sad, dar na... nu toata lumea ce vorbeste si citeste.

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

E o pierere de timp sa dezbati teme din acestea cu putosi carora le-a murit pisica si dau vina pe Dumnezeu. Unii dintre ei n-au nici buletinul facut, crede-ma.

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu nu face binele cu forța a face binele cu forta e un capriciu deci tot un rău iar Dumnezeu e iubire și bunătate perfectă.
Deci, Dumnezeu nu împiedică o crimă pentru că El nu face un bine dintr-un moft.

| LOVW a răspuns:

Dumnezeu nu este unul vulcanic și nervos gata să pedepsească omul ori de câte ori greșește, dimpotrivă, El ne dorește viață veșnică alături de El, vrea să ne pocăim și ne mi dă o șansă să o facem la fiecare răsărit de soare.
Dezastrele naturale, bolile, moartea celor dragi nu sunt semne că Dumnezeu este rău și că nu-I pasă de oameni că dacă era nu mai ni-L oferea pe Fiul Său. Moartea este o consecință a păcatului și pentru orice om e păcătos va muri mai devreme sau mai târziu. Dezastrele naturale pot fi și pentru a ne atrage atenția spre Dumnezeu căci neamul în care trăim este ticălos și păcătos iar din această pricină au nevoie de pocăință.
Pentru mai multe informații dă click aici : https://www.youtube.com/watch?v=XYfRQlSUm9E

Răspuns utilizator avertizat
| unicornulfaraminte a răspuns:

Cred ca Dumnezeu e mare, dar asta nu inseamna ca el trebuie sa faca tot. Noi suntem de vina pentru relele ce se intampla, toate se intampla cu un motiv. Si uite ca iti mai raspund printr-o mica povestioara? "Se zice ca odata, un om se duse la firzer, si din vorba in vorba au ajuns la vorba despre Dumnezeu, si frizerul spune: Eu nu cred in Dumnezeu. Daca El exista, nu mai erau atatea rele, accidente, violuri, spargeri etc pe pamant. clientul sta si se gandeste cateva secunde dupa care ii raspunde: NICI FRIZERII NU EXISTA! Frizerul uimit si razand ii spune: Cum nu exista frizeri? Eu ce sunt?! Atunci clientul ii arata cu degetul spre un vagabond de pe strada care avea parul si barba foarte mari si murdare si ii spune: Daca existau frizerii, el era tuns si barbierit! Frizerul ii raspunde: Cum sa il tund daca nu a venit la mine?!?! Dar clientul, calm ii raspunde: Exact! Asa si cu Dumnezeu. Noi vrem multe de la el insa in schimb nu ii dam nimic? Ne-am indepartat de el, nu multe sunt persoanele care au ramas langa el la bine si la rau. Si atunci, in sfarsit, frizerul amutii..."
Si inca ceva:
"Caracterul omului se vede de la distanta
E mierea lui Dumnezeu cand se simte-n siguranta"

| SandraEve explică (pentru unicornulfaraminte):

Stiam povestioara...da. Foarte adevarat