| RAY a întrebat:

Cei care fac propaganda pro religie vorbesc de sectancti nu castiga ei oare ceva material? 10% din propiul venit e ceva plus carti pliante + banii in fiecare duminica, joi e o adevarata afacere parerea mea

Răspuns Câştigător
| owlAndreeaIrina a răspuns:

Interesanta intrebare. Personal, mi se pare ca biserca a devenit o afacere. Si nu sunt singura care crede asta. Si probabil ca da. Habar nu am. Dar atunci de ce si-ar duce ideile,, corecte'' pana la capat si i-ar numi pe toti ceilalti,, pagani'' sau,, rai'' etc? Sau poate ca sunt doar prea infumurati si incapatanati, neacceptand ideeile altora.

| RAY explică (pentru owlAndreeaIrina):

In toate e vorba de banii si atat

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru RAY):

Imediat o sa platim impozit pentru aer! XD

| doctorandus a răspuns (pentru owlAndreeaIrina):

Majoritatea credinciosilor fac evanghelizare pentru a-si asigura un loc in rai.

| RAY explică (pentru owlAndreeaIrina):

In Romania totul e posibil

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca un credincios ar face ceva doar ca sa ajunga in rai si nu in iad, ar fi prefacut.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Serios: li s-a promis un loc un rai, asa ca ei nu numai ca predica pe gratis, dar unii dintre ei cumpara singuri literatura pentru evanghelizare pe care o distribuie.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Cine le-a promis un loc in rai? "Locul in rai" este deja al tau daca crezi cu adevarat in jertfa lui Isus si il urmezi.
Daca fac evanghelizare trebuie sa o faca pentru a-i ajuta pe ceilalti, nu pentru a se ajuta pe ei insisi.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Pai ei daca nu fac evanghelizare inseamna ca nu au credinta adevarata, iar daca n-au credinta adevarata nu se pot mantui.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Evanghelizare este sa spui cuiva despre Isus, chiar si unei singure persoane, nu neaparat evanghelizare la o biserica.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Neoprotestantii au nevoie sa evanghelizeze in fiecare saptamana.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

In Biblie scrie sa propavaduim Evanghelia.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Corect, si adventistii se duc la baptisti ca sa evanghelizeze, baptistii la Martorii lui Iehova si Martorii lui Iehova la adventisti, pentru ca doar o singura secta poate avea lumina curata a Evangheliei. Iar saptamana urmatoare joaca leapsa in sens invers.

21 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Asta ma irita cel mai mult,, ca se folosesc de Dumnezeu pentru a face afacerea lor... d-aia multi au ajuns sa se indeparteze de credinta, pentru ca se fac bani pe spatele oamenilor credinciosi!

| Donsavas a răspuns:

In fiecare domeniu exista cate o industrie cu satisfactii finaciare, din care se obtin anumite beneficii materiale sau diverse servicii in schimb. Orice actiune are un interes. inclusiv a ajuta pe cineva. Faci un bine crezand ca te ajuta Dumnezeu in schimb, poate isi va aminti acea persoana de binele facut ei si te va rasplati cand si cum va putea mai bine...sau e pur si simplu vorba de o satisfactie personala,aceea de a vedea cum tu poti construi,realiza oameni,a fi capabil de a face lucruri bune, etc. si acesta este un interes! Nu exista lucruri facute fara un interes. Cat despre biserici si institutii care sustin religia sau promoveaza diverse culte religioase, pe langa faptul ca influenteaza oameni in masa, vor avea mereu de castigat de la superiorii sa-i(daca exista) sau de la cei influentati. Oricum asta e mai putin important. problema, in realitate, este aceea ca oamenii sunt mintiti si astfel, prin minciuni bine puse la punct, ei sunt limitati sau ajung sa fie dominati de frica. Ex: nu pot sa mint pentru tine pentru ca ma bate D-zeu sau nu pot citi cartile altor profeti ca este un pacat. Nu manipulati! cautati sa faceti bani fara sa ''calcati pe cadavre''! numai bine va doresc tuturor!

| cristi202 a răspuns (pentru Donsavas):

Credincios fiind intr-o anumita biserica, iti zic ca nu e chiar asa. Nimeni niciodata nu mi-a zis sa nu citesc ceva, nimeni nu m-a oprit de la a cauta, nimeni nu mi-a zis ce sa fac personal cu viata mea. Viata mea nu e dominata de frica. Dimpotriva, dintr-un tinar cam pampalau, cum eram la 20 de ani, credinta a tranformat viata mea nu limitindu-ma, ci ajutindu-ma sa inteleg de ce pot fi in stare.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

" Dimpotriva, dintr-un tinar cam pampalau, cum eram la 20 de ani, credinta a tranformat viata mea."

Credinta doar te-a facut pe tine sa crezi ca nu mai esti. In rest lucrurile stau la fel. Doar ca nu iti mai dai tu seama.

| AC4S4 a răspuns:

Cartile si pliantele sunt gratis. E un lucru voluntar ce fac ei, nu primesc bani.
Banii dati la slujbe + zecuiala ajuta la intretinerea bisericii si mai merg si in ajutor la familii mai sarmane.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Merg si la cei care aduc noi crestini la biserica da? te asigur ca exista carti de cumparat

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru AC4S4):

Cei care ajuta familiile sarmane nu sunt asa de intaratati impotriva celorlalti si le respecta deciziile. Ei fac lucruri bune pentru oameni. Si, intr-adevar, exista si cei impotriva celorlalti, care fac lucruri bune doar sa se laude sau sa se dea drept personal exemplu in fata celorlalti,, pagani''/,, necredinciosi''.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu merg bani la acei oameni, te asigur.
Probabil ca exista si carti de cumparat, ca in orice domeniu... nu doar in religie. Sunt si au fost reviste care se imparteau pe gratis.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Ca va ajutati intre voi e un lucru bun si de apreciat sincer, dar sunt persoane care fac avere din religie