| Nilsson a întrebat:

Cei care isi bat joc de Dumnezeu si tot ce este sfant fac asta pentru ca nu Il cunosc?

In epistola Iuda scrie:

``1:10 Acestia, dimpotriva, batjocoresc ce nu cunosc si se pierd singuri in ceea ce stiu din fire, ca dobitoacele fara minte.``

``1:16 Ei sunt niste cartitori, nemultumiti cu soarta lor; traiesc dupa poftele lor; gura le este plina de vorbe trufase si slavesc pe oameni pentru castig.``

``1:19 Ei sunt aceia care dau nastere la dezbinari, oameni supusi poftelor firii, care n-au Duhul.``

Sunteti de acord cu aceste cuvinte sau vi se par prea dure?

Răspuns Câştigător
| SandraEve a răspuns:

Nu mi se par dure si sunt de acord. Adevarul il va cunoaste fiecare dupa ce va muri si prefer sa cred, chiar daca nu ar exista, decat sa nu cred, El sa existe, sa traiesc aceasta viata fara nicio speranta si credinta iar mai apoi sa imi petrec viata vesnica in adancul Iadului. Pentru ce? Pentru orgoliul meu maret si incapacitatea de a vedea dincolo de aparente si de a vedea lucrurile in esenta lor

| Superior a răspuns (pentru SandraEve):

Asta nu reprezinta motiv de a crede in Dumnezeu papusa...e o chestie mult mai profunda ce tine de esentele sufletului, respectul fata de creationarea imprejurului si interiorului, la nivel microscopic sau superscopic.

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Tu nu vezi ca Dumnezeul tau si-a batut joc de lumea asta? Ca il luam si noi la misto cand mai avem ocazia ce ti se pare asa grav? Du-te prin spitalele de nebuni sa vezi creatiile Domnului.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

Cel rau isi bate joc de oameni si ii aduce in cele mai josnice conditii.
Sa stii ca am avut ocazia sa vizitez pe cineva la un spital de boli psihice, e greu de bietii oameni, sunt unii care se trezesc pe la miezul noptii si se dau cu capul de pereti, de asta sunt pusi infirmieri pe fiecare hol sa ii supravegheze, unde mai pui ca asistentele le mai fura din bunurile pe care le mai primesc de valoare de la rude (ceasuri, inele).
Nu e un loc unde ai vrea sa ajungi, de asta e bine sa pretuiesti ratiunea si discernamantul pe care le ai de la Dumnezeu, nu sa le folosesti ca sa aduci hule, El nu face altceva decat sa ii lase pe oameni in voia mintii lor atunci cand innebunesc.

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

Eu ma refeream la retardatii mintali din nastere.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

E multa suferinta pe lumea asta, sunt multi care au necazuri de mici, fie au cancer, boli psihice, sunt abandonati in orfelinate, etc.
Nimeni nu poate sti exact de ce trebuie sa sufere cei nevinovati, dar ce am observat e ca acestia nu se razvratesc impotriva lui Dumnezeu asa cum o fac cei ce au tot ce isi doresc: bani, femei, droguri, distractie, lucruri pe care le-au obtinut pe nedrept, fie sunt din familii bogate, fie au castigat banii din infractiuni.

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

Nu sunt multi bogati care se razvratesc. Majoritatea chiar ii multumesc din cand in cand pentru ce le-a dat.

| Justme1997 a răspuns:

Cei care își bat joc de mos craciun o fac pentru ca nu il cunosc? Exact asa suna intrebarea pentru un ateu.

| 6684464 a răspuns:

Nu stii valoarea a ceea ce ai avut pana nu-l pierzi. Cu totii au murit, mor si vor muri si vor cunoaste Adevarul.

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

Majoritatea nu vor cunoaște adevărul si nu vor vedea nici un semn special de la Dumnezeu. Necredincioșii si batjocoritorii se îndrepta spre o moarte dubla. Nu e vorba de neștiință ci despre nedorintă de a ști si de a afla adevărul. Dumnezeu nu da cu forța adevărul. Animalul ala ar ști si ar vrea sa știe dar ăștia nu vor nici macar sa știe. Așa era si Pilat care nu-l interesa adevărul.

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Cand am intrebat un adventist mi-a spus ca "iadul", de fapt suferinta descrisa in Biblie a celor pacatosi este mai mult pentru a a avea impact mai mare asupra cititorului si se refera de fapt la felul in care se va simti pacatosul cand afla ce a pierdut pe veci. Alti doi martori ai Lui Iehova stiu aproximativ acelasi lucru, iar un crestin dupa Evanghelie mi-a spus ca nu ar scrie de atatea ori despre acelasi fel de suferinta daca nu ar fi adevarata(iadul pe care-l stie toata lumea).
Cu alte cuvinte toti stiau ca cei morti afla ce au pierdut. Nu am intrebat un popă însa...

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

"se refera de fapt la felul in care se va simti pacatosul cand afla ce a pierdut pe veci" - un necredincios nu va sti niciodata ce a pierdut pentru ca el nu crede in Dumnezeu care ii poate intretine trupul ca sa traiasca vesnic. "Plansul si scrasnitul dintilor" este un chin simbolic in sensul ca necredinciosii morti vor fi vesnic vorbiti de rau. Necredinciosii mor ca animalele si toate planurile lor bazate pe materialism si pe lucruri materiale pier pentru totdeauna.

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Mhm, interesant.