| alidenbealidenbi a întrebat:

Cei care nu cred in Dumnezeul Bibliei vor muri vesnic?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

De ce mai intrebi, daca ai de gand sa nu bagi in seama ce spun altii? Primul user care ti-a raspuns a spus ceva foarte logic, dar tu ai ignorat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ramane de vazut la Judecata happy

| rapandula a răspuns:

Nu. In primul rand, pentru a exista o sansa ca asta sa se intample, Dzeu ar trebui sa existe. Daca exista, ne va judeca ca oameni pentru faptele noastre, nu pentru credintele noastre. Astia care spun astfel de aberatii cu iadul, o spun din frustrare, interpretare gresita, si a baga frica in oameni pentru a ii atrage de partea lor religioasa.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Ba vor muri venic.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Pai si atunci de ce mai intrebi daca esti introvertit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rapandula):

Nu vezi ca nu ai cu cine vorbi?
El nu doar ca si-a ales o interpretare proasta a iadului dar el chiar își dorește să existe locul acela simbolic.
Dacă mi-ar fi picat pe mâna i-as fi spus ca nu exista iad vesnic din mai multe motive insa unul ar fi ca „veşnică e mila Lui" Psalmii 25:6, si dacă e veșnică atunci nu poate exista un iad veșnic, pentru că ar fi o problemă de logica si de bun simt, ceea ce la creștini nu prea se gaseste.
Mare parte din concepţia medievală despre iad a fost exprimată în poemul epic al lui Dante Alighieri, Divina Comedie, în care iadul este plasat pe pământ şi la care se ajunge prin nouă cercuri ale suferinţei.
Dupa acelasi rationament se bazează si religia hindusă dar si budismul, si anume ca Iadul este simbolic si nu literal cel descris in biblie.