| anonim_4396 a întrebat:

Cei care nu cred ne someaza sa demonstram existenta lui Dumnezeu. Nu oricum, ci folosind legi fizice pentru o realitate care depaseste granitele fizice. Curios si absurd, nu-i asa? Mai devreme am pus o intrebare simpla. Raspunsurile sunt, cum ma asteptam, sub orice critica. De ce credeti ca nimeni nu a venit cu "dovezi", din moment ce noi suntem acuzati ca nu ne sustinem punctul de vedere in acest mod?
Batalia asta surda intre "atei si crestini" sau credinciosi ar trebui sa inceteze. Admini, mutati va rog discutiile la categoriile potrivite. E absurd sa ne plangem ca suntem bombardati cu discutii religioase daca discutam (in mod stiintific si nu prea) la categoria Religie.

61 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Cred ca nu este neaparat vorba de dovezi ci mai mult de presupuneri(sau teorii). Voi presupuneti ca exista Dumnezeu pentru ca... iar noi presupunem ca nu exista pentru ca... Fiecare categorie au unele argumente care le intaresc presupunerea spre o posibilitate care poate fi mai probabila decat varianta opusa. Eu nu cred in Dumnezeu pentru ca unele fenomene care se creadeau a fi provocate de acesta au fost explicate, ceea ce au exclus forta divina, iar tu crezi in Dumnezeu pentru ca nu toate au fost explicate, iar o forta divina poate fi cauza tuturor cauzelor chiar si a celor explicate.

| M25M a răspuns:

Intr-un fel la prima parte are dreptate intr-o oarecare masura fiindca nici ateii nici crestini nu stiu raspunsul, exista sau nu un Dumnezeu si fiecare cer dovezi pe de-o parte si pe alta. In ceea ce priveste partea cu somarea nu sunt de acord.

| martzian a răspuns (pentru M25M):

"In ceea ce priveste partea cu somarea nu sunt de acord." - Somatia e in prima parte si se refera la solicitarea mecanica de "dovezi". Daca te referi la cererea catre admini, cred ca e conforma cu regulamentul si ar rezolva problemele de aici. Pana la urma vor ramane sa discute doar 2-3 frustrati vs 2-3 analfabeti, pentru ca, dupa cum vezi, oamenii normali se inghesuie tot mai rar. Pana la urma putem discuta si prin alte locuri, daca nu se respecta regulile aici.

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Mai, din ce vad eu nu sunt doar 2 sau 3 sunt ceva utilizatori si pe aceasta categorie ca si pe celelalte. Si cred ca majoritatea care utilizeaza acest site, nu doar aceasta categorie, o fac sa mai omoare timpul.

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Sunt ceva mai multi, cel putin la o prima privire.E drept ca uneori si eu am impresia ca unii folosesc multiple conturi.

| martzian a răspuns:

Propozitia iti apartine. Tu trebuie sa raspunzi la intrebare. Te rog sa nu imi pui cuvinte in gura.

| martzian a răspuns:

Bine.

| martzian a răspuns:

Ok

| martzian a răspuns:

Sigur. bine ca vine in ton.

| martzian a răspuns:

Poate ne spui si cand ai patentat boala asta. Prietene, scuteste-ne cu vrajeala! La comentarii si raspunsui de asemenea factura nu poti raspunde cu seriozitate... happy

| martzian a răspuns:

Ti-ai facut un cont special pentru asta? Apropo de patologic... Nu te astepta la raspunsuri serioase daca ai astfel de abordari, idioate si insultatoare - in plus si la postari la care nu ti se adreseaza. Ideea e tocmai ca nu am timp si energie pentru copilarii. Te rog, inca o data, sa ma scutesti. Ai facut asta si sub un alt nickname. Iar daca asta visezi (ultimult cuvant) scrie "cuvant" si mergi la culcare. NU mai continuam pe linia asta - eu refuz.

| martzian a răspuns:

Raspund de cate ori vreau eu. Pana te potolesti si iti vezi de drum. Si tu poti sa-ti faci conturi toata viata, vor lua toate ignore. Penibil este ca nu te-ai prins ca vorbeam despre tine - tu ai vorbit despre O PROPOZITIE mai intai, daca te uiti. Dar na, nu trebuie decat sa demonstrezi ca tu esti mintea creata, ai mai facut asta inainte, sub alt nick - remember? laughing

| martzian a răspuns:

Raspuns.

| martzian a răspuns:

Viata bate filmul. Apropo de penibil... laughing

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Vai vai, vai, inferno, cata dreptate ai! E multi! laughing

| martzian a răspuns:

@poimarti 13-18: Eu nu ma pot pune la mintea ta, sa imi fac 1000 de conturi doar ca sa am ultimul cuvant. Totusi, nu poti obtine mereu in viata tot ce iti doresti...

Mark Twain spunea: "Niciodata nu te certa cu oamenii prosti. Te vor trage in jos la nivelul lor si te vor bate cu experienta".

Avea dreptate bietul om. Adios.

| martzian a răspuns:

Repet, nu e prima oara cand faci asta. Nu esti buricul pamantului, meriti o lectie...

| martzian a răspuns:

Nu e nevoie sa te plangi. happy

| martzian a răspuns:

Ce?

| martzian a răspuns:

Sunt convins ca puteai si mai mult de atat... happy

| martzian a răspuns:

"We have no words for speaking of wisdom to the stupid. He who understands the wise is wise already." (G.C. Lichtenberg) happy

| poimarti1001 a răspuns (pentru martzian):

Nu mai bate campii in citate cand coerenta ta fata de un eventual dialog e de retardat mintal, da? Penibil ordinar.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1001):

Ai ajuns la 1001? Sau ai nevoie de traducere? happy

| martzian a răspuns (pentru poimarti1001):

Tu vorbesti de dialog? Nu-ti permit, nesimtitule, sa mi te adresezi astfel! Fa pasi, te rog...

| poimarti1002 a răspuns (pentru martzian):

Da, eu vorbesc de dialog, avand destule cu cine e dispus sa le poarte normal. Aici tu ai fost primul care l-ai taiat din scurt, dand ignore.

Si mai vrei si complimente sau ce? Cum vrei sa ti te adresez dupa tacticile tale lase si scarboase, panaramo?

"Fa pasi, te rog"

Credeam ca te-ai prins pana acum ca asta nu se va intampla. Asa-i ca nu ai nici aia 0.5 neuroni pe care ii speram? Penibilule. Era suficient sa taci si iti vedeai de ale tale, daca de replici la obiect n-ai chef. Dar tu nu, mai vrei. happy

| martzian a răspuns (pentru poimarti1002):

Continua atunci. happy

| poimarti1003 a răspuns (pentru martzian):

Normal ca continui, nu era nevoie sa mai lasi inca un reply degeaba ca sa-mi spui asta.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1003):

Fiecare cu normalitatea lui... Nu era nevoie nici ca tu sa iti faci un cont nou pentru a nu spune nimic. happy

| poimarti2012 a răspuns (pentru martzian):

> "Fiecare cu normalitatea lui"

Asa cum a unora e sa gandeasca comunist, sa cenzureze, sa minta, sa se razgandeasca si sa abereze.

> "Nu era nevoie nici ca tu sa iti faci un cont nou pentru a nu spune nimic."

Dar poate e nevoie sa-mi apar cuvintele pana in panzele albe in fata unui paduche cu ifose, care nu stie sa-si castige schimbul de replici decat prin replici goale si CENZURA ordinara.

| martzian a răspuns (pentru poimarti2012):

"poate e nevoie sa-mi apar cuvintele pana in panzele albe" - man, esti paranoic. Dar, continuam! Ce mai faci? happy

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

Pentru unul care blocheaza accesul de frica replicilor, esti cam tupeist in a da verdicte psihice via net. Dar na, tupeul nu te-a facut sa te opresti pana acum din efortul asta retardat. Sunt curios cat esti dispus sa mai continui. Te apropii de recordul altor penibili care au incercat sa reziste, dar esti inca departe. happy

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

Nu imi este teama de replici, cu atat mai mult cu cat ai aceasta optiune de a raspunde. Dau cate un semn, la fiecare raspuns, ca resping abordarea, atitudinea - nu ca ma tem de tine. Judeca si tu, cum as putea sa ma tem de un pustan dupa 15 ani de lucru cu dependentii? Cine isi face cate un cont de fiecare data cand raspunde, apropo de a fi sau nu penibil?

Termenul de "paranoic" are doua sensuri - nu descrie doar boala psihica in sine. Probabil ca stii. Daca as fi crezut ca esti suferind de ea, nu mai continuam. Totusi, demersul tau nu e unul in masura sa o excluda, in sensul ca nu iti face o imagine prea buna...

Ca sa te scutesc de stres, de data aceasta nu te voi bloca. Cel putin daca nu vei sari calul. Dar, fiindca tot comunicam la sectiunea Religie, nu ar strica sa stii ca Dumnezeu te iubeste. Ura ta fata de El si fata de cei pe care nu ii cunosti, nu este justificata.

"Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa vecinică. Dumnezeu, în adevăr, n-a trimes pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mîntuită prin El. Oricine crede în El, nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentrucă n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunerecul decît lumina, pentrucă faptele lor erau rele." (Ioan 3:16-19)

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

> "Nu imi este teama de replici, cu atat mai mult cu cat ai aceasta optiune de a raspunde."

Optiune pe care tu o anulezi.

> "Dau cate un semn, la fiecare raspuns, ca resping abordarea, atitudinea - nu ca ma tem de tine."

Am fost cuminte la inceput pana sa trantesti replici aiurea si sa dai ignore-uri. Nu-mi lipsesc din history dezbaterile inteligente cand am avut cu cine.

> "Judeca si tu, cum as putea sa ma tem de un pustan dupa 15 ani de lucru cu dependentii?"

15 ani care nu te fac nici mai bazat/pregatit, nici mai putin pustan decat mine.

Si ca fapt divers nici mai cunoscator al ilogicii biasurilor, selectiilor observationale, disonantelor cognitive, gandirii magice, si ce mai tine de prestatia credincioasa, inclusiv a ta de multe ori.

> "Cine isi face cate un cont de fiecare data cand raspunde, apropo de a fi sau nu penibil?"

Cine are dreptul la replica taiat de fiecare data dupa ce i se raspunde. Nu uita ca nu se cere validare mail, logarea se face automat, tastez repede, deci nu mi-e mai greu sa ma inregistrez decat iti e tie sa scrii o fraza.

> "nu descrie doar boala psihica in sine."

N-am spus "boala".

> "nu ar strica sa stii ca Dumnezeu te iubeste."

Iti dai seama ca esti dator intai sa demonstrezi ca exista.

> "Ura ta fata de El si fata de cei pe care nu ii cunosti, nu este justificata."

Care ura?

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

Ma bucur sa aud ca nu vorbim de ura. Frustrarea insa este evidenta si radacinile ei iti sunt doar tie cunoscute.

"Iti dai seama ca esti dator intai sa demonstrezi ca exista." - Nicidecum. Nu am decat indatorirea sa iti spun. Cautarea si relatia iti apartin.

" deci nu mi-e mai greu sa ma inregistrez decat iti e tie sa scrii o fraza." - Fara sa fiu rautacios, probabil ca tastezi repede decat mine. Ar fi super daca ai reusi sa gandesti mai repede decat tastezi...

"Nu-mi lipsesc din history dezbaterile inteligente cand am avut cu cine." - Imi dai un exemplu de astfe de dezbatere inteligenta?

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

> "Frustrarea insa este evidenta"

Bulverismul e ilogic. Nu te mai da ghicitor.

> "Nicidecum. Nu am decat indatorirea sa iti spun. Cautarea si relatia iti apartin."

Ba da, daca ai pretentia sa fie si adevarat. "Extraordinary claims require extraordinary evidence" (Sagan)
Altfel mai bine economisesti bitii.

> "Ar fi super daca ai reusi sa gandesti mai repede decat tastezi"

Te bat oricum. happy Puteai sa te retragi de la inceput daca stiai ca nu ai chef sa te prezinti deschis si rational.

> "Imi dai un exemplu de astfe de dezbatere inteligenta?"

De ce? N-ai alta treaba?

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

"Ba da, daca ai pretentia sa fie si adevarat." - Ce tare! La doi pasi de prapastie trebuie sa ii demonstrezi orbului arogant si agresiv ca exista un hau inaintea lui? In acest caz e suficient sa deschizi ochii. Propriul bine ar trebui sa se regaseasca intre propriile preocupari, nu crezi?

"Bulverismul e ilogic. Nu te mai da ghicitor." - Aberam, nu-i asa? Nu ma dau ghicitor, ci am doar cativa ani in plus fata de tine si in munca si in viata. In plus o experienta bogata de lucru cu cei frustrati din diverse motive... happy

"Te bat oricum." - E ok sa crezi asta, desi nu am de gand sa incerc sa ma pun la mintea ta.Sunt pasnic, in ciuda anilor de arte martiale, la care - e drept - am renuntat de mult. Dar tu te refereai la scrantirea mintii, sa nu te temi ca ar fi altceva decat o gluma. Puteai sa incerci macar, inainte sa te dai mare... laughing

"Puteai sa te retragi de la inceput daca stiai ca nu ai chef sa te prezinti deschis si rational." - De ce sa ma retrag? Eu ma bucur ca putem comunica, atata timp cat pastram un nivel civilizat - chiar daca nu iti convine. Iti mai ofer o data sansa sa-mi demonstrezi ca tu esti omul discutiilor rationale si deschise. Comentariile mele iti stau la dispozitie daca vrei sa gasesti ratiune si deschidere, pentru ca eu nu imi fac 1000 de conturi si nu ma ascund. Dar ele au o masura diferita pentru fiecare partener de discutie - daca te vei uita. Probabil ca si tu puteai mai mult, dar nu ti-ai dat silinta. Sau ti-o dai in misto-uri in care iti prinzi urechile.

"De ce? N-ai alta treaba?" - Pentru ca sunt sublime dar se pare ca lipsesc cu desavarsire.

E duminica. Iti las si un pasaj biblic, sa ai pe ce medita:

"Mînia lui Dumnezeu se descopere din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, cari înăduşe adevărul în nelegiuirea lor. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi; fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s'au dedat la gîndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat. S'au fălit că sînt înţelepţi, şi au înebunit; şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare. De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile; căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin." (Romani1:18-25)

Take care!

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

> "Ce tare! La doi pasi de prapastie trebuie sa ii demonstrezi orbului arogant si agresiv ca exista un hau inaintea lui? In acest caz e suficient sa deschizi ochii."

"Sa deschizi ochii" nu e un argument. Pricepi asta sau nu? Si nici analogiile cu tot felul de prostii. De poezii or fi bune, dar nu daca vrei sa ai pretentii rationale. Sa inteleg ca nu vrei sa ai?

> "Aberam, nu-i asa? Nu ma dau ghicitor, ci am doar cativa ani in plus fata de tine si in munca si in viata. In plus o experienta bogata de lucru cu cei frustrati din diverse motive..."

Experienta nu te-a invatat sa nu tragi concluzii din informatii insuficiente sau doar aparent suficiente? Sau sa nu discuti persoana cand subiectul de discutie de la care se porneste impersonal? As putea sa spun si eu ca apropourile astea ad hominem sunt "evident" rezultatul incapacitatii de a formula raspunsuri pertinente si la obiect. Si probabil sunt, dar argumentul experientei e NUL in logica.

> "E ok sa crezi asta, desi nu am de gand sa incerc sa ma pun la mintea ta."

Pai pentru asta ar trebui sa te pui mai sus decat ai aratat ca poti.

> "Puteai sa incerci macar, inainte sa te dai mare"

Puteai sa vezi ca am si reusit. La a-ti apara RATIONAL partea ai fost pana acum nul. Numai ifosele si insistentele nejustificate sunt de replicile tale.

> "De ce sa ma retrag?"

Tocmai ce raspunsesem: "daca stiai ca nu ai chef sa te prezinti deschis si rational". Ai inceput prin "bine", ignore-uri, de erori logice nu mai zic. Nu consideri ca partea ta s-a epuizat demult in sirul asta?

> "Eu ma bucur ca putem comunica"

Cand spuneai ca nu vrei sa mai continui (desi banuiam ca e o minciuna si nu te lasi pana nu ai ultimul cuvant) si nu stiai cum sa mai dai ignore, parca nu se pupa cu ce zici acum. Ei?

> "Comentariile mele iti stau la dispozitie daca vrei sa gasesti ratiune si deschidere, pentru ca eu nu imi fac 1000 de conturi si nu ma ascund."

Nu, tu dai ignore cand cineva ridica un pic tonul la prostii pe care le spui, fara a uita sa-i lasi ultimul replica. Ai probleme mai mari cu cei care te contrazic (in special putin mai agresiv) decat faptul ca tu sustii niste erori. Ceea ce e grav.

> "Iti las si un pasaj biblic, sa ai pe ce medita"

Sunt si chestii mai inteligente decat filozofelile din biblie pe care incerci sa le scoti in fata urateniilor din aceeasi carte.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

"Ai probleme mai mari cu cei care te contrazic (in special putin mai agresiv) decat faptul ca tu sustii niste erori." - Te rog sa verifici. Nu am sanctionat decat nesimtirea pana acum, nicidecum argumentul. Iar de argumente prea multe de la tine chiar nu ma pot plange...

Parerea ta, un simplu om pacatos - ca noi toti, nu poate schimba uimitoarea infailibilitate a Cuvantului lui Dumnezeu. Da, ma bucur sa tragi de discutia asta si stiu ca revii mereu aici deoarece esti in cautare. Asa ca de ce sa nu te ajut?

Dumnezeu te iubeste!

"Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;" (Fapte 27:30)

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

> "Te rog sa verifici. Nu am sanctionat decat nesimtirea pana acum, nicidecum argumentul."

Adica ai sanctionat doar ce ai putut, ilogic, prin ad hominem. E nesimtirea interlocutorului o problema mai mare decat ca tu sustii si te increzi in niste erori pe care nu esti in stare sa le aperi rational?

> "

Iar de argumente prea multe de la tine chiar nu ma pot plange..."

Ca tu nu le recunosti e altceva. Si-asa lipsa argumentelor celui ce afirma e de multe ori suficienta.

> "Parerea ta, un simplu om pacatos - ca noi toti, nu poate schimba uimitoarea infailibilitate a Cuvantului lui Dumnezeu."

Poezii cantatoare. Infailibilitatea zeului tau pica in fata regulilor elementare de logica.

> "Da, ma bucur sa tragi de discutia asta si stiu ca revii mereu aici deoarece esti in cautare. Asa ca de ce sa nu te ajut?"

Nu, vin aici doar ca sa nu las fara capac emanatii in slujba irationalului la adresa cuvintelor mele. Asa ca poti s-o lasi balta cu "ajutorul" tau ipocrit la inventata mea cautare.

> "Dumnezeu te iubeste!"

Sau inorogul fermecat.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

Dumnezeu te iubeste. Nu am nimic de adaugat.

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

Repetarea insistenta a unor delusions nu le face adevarate.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

Pai atunci nu iti mai repeta "desilusions". Nici eu nu o voi face. Pe de alta parte repetarea adevarului nu poate face decat bine pentru cei care au urechi de auzit. Dumnezeu te iubeste!

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

Propaganda halucinatorie obsesiva nu e adevar. N-ai dovezi, nu te bazezi decat pe povesti. Punct. Nu-mi mai raspunde.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

Dragul meu, nu te tine nimeni cu forta intr-o discutie. Ca noi toti esti interesat de subiect dar te rusinezi sa o recunosti, cu ideea inoculata ca asta este un semn de slabiciune. Pana la urma va trebui sa iti dai un raspuns final.

PS: povestirea si povestea sunt doua lucruri diferite. Dumnezeu te iubeste. Asta este adevarul.

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

> "Ca noi toti esti interesat de subiect dar te rusinezi sa o recunosti, cu ideea inoculata ca asta este un semn de slabiciune."

Ce-ar fi sa nu-ti mai dai habarnist cu parerea despre ce gandesc eu, mama omido? Cu fraze d-astea din burta sa-ti incerci norocul la cretini, nu cu mine. Nici macar in laboratoare n-ati reusit sa le transformati in stiinta adevarata, daramite ghiceli via net.

> "Pana la urma va trebui sa iti dai un raspuns final."

Da. In 2014 daca tupeul tau urias nu te face sa te opresti pana atunci. Acelasi tupeu cu care ai spus mai demult ca nu mai vrei sa continui, inainte sa te razgandesti. Acelasi tupeu cu care continui sa te agati de mine ca o capusa desi ti-am dat raspuns la fiecare virgula. Si acelasi tupeu cu care poluezi obsesiv cu crestinismul tau ("Dumnezeu te iubeste") desi biblia zice ceva de rugat in liniste cu usa inchisa.

Deci coloana vertebrala ne-am lamurit demult ca n-ai. Ramane de vazut cat mai incerci s-o tot demonstrezi.

> "PS: povestirea si povestea sunt doua lucruri diferite. Dumnezeu te iubeste. Asta este adevarul."

Nici n-ai demonstrat ca exista. Nimeni din lume n-a demonstrat ca exista. Deci pastreaza-ti crezurile si repetarile obsesive pentru tine atata timp cat n-ai cu ce sa le sustii.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

„Ce-ar fi sa nu-ti mai dai habarnist cu parerea despre ce gandesc eu, mama omido?" – Daca nu ar fi cum spun eu, ai fi singurul om fara inclinatia aceasta deja acceptata de toata lumea. Desigur, unii ajung departe cu eforturile autoamagirii, dar asta nu inseamna ca sunt diferiti.

„Cu fraze d-astea din burta sa-ti incerci norocul la cretini, nu cu mine." – Eu nu imi „incerc norocul" nicaieri, iar pe tine nu te vad a fiind cretin – motiv pentru care stau de vorba cu tine. Mai degraba tu procedezi astfel, mintindu-te singur. Spui ca nu esti interesat de nici o realitate spirituala dar te mananca degetele sa comunici cu cei care sunt. Totusi, cat timp esti interesat, indiferent ca o admiti sau nu, eu sunt dispus sa comunicam.

„Nici macar in laboratoare n-ati reusit sa le transformati in stiinta adevarata, daramite ghiceli via net." – Probabil ai incurcat destinatarii. Stiinta si tot avansul tehnicii nu a reusit (apropo de laboratoare) sa demonstreze faptul ca Dumnezeu nu exista. Din contra, link-urile lipsa ce se tot „descopera" parca tot mai mult indica inspre existenta unei fiinte atotputernice creatoare. Stiu, vei sari in sus, dar cui ii pasa? Ai si tu acces la informatie, convinge-te singur ca este asa! Iar daca nu vrei, incearca sa vezi cum arata miturile si „ghicelile" din incercarile stiintei de a explica o realitate ce nu poate fi separata de Dumnezeu.

„Acelasi tupeu cu care continui sa te agati de mine ca o capusa desi ti-am dat raspuns la fiecare virgula." – Nu a existat nici o nelamurire din partea mea – ca sa poti da tu un raspuns. Si cum poti sa ii inveti pe altii daca nu stii pentru tine? Apoi, eu nu ma agat de tine ca de o capusa. Tu ti-ai facut userul acesta doar pentru a comunica cu mine, prin urmare e suficient sa il stergi si ai scapat! Nu te cunosc si nici nu voi veni la usa ta cu brosuri si tractate (de altfel nu fac asta deloc, cu nimeni altcineva).

„Si acelasi tupeu cu care poluezi obsesiv cu crestinismul tau ("Dumnezeu te iubeste") desi biblia zice ceva de rugat in liniste cu usa inchisa." – Ai incurcat borcanele. Rugaciunea e una, vestirea Evangheliei e alta. Nu cred ca m-ai vazut rugandu-ma pe Intercontinental, ca sa ma vada fostul OTV.

Dragule, tu poti insulta si nega cat vrei. Nu poti schimba realitatea si nici ceea ce esti cand nu te vede nimeni. Si, cat timp exista dorinta de a raspunde din partea ta, voi continua sa iti raspund, pentru ca imi pasa de tine.

Ca sa recapitulam:
1. Dumnezeu a creat omul – parte barbateasca si parte femeiasca. El a creat si tot ceea ce exista in lumea aceasta, universul, planetele, pamantul, vegetatia, animalele, etc.
2. Omul s-a razvratit fata de Dumnezeu si asta a cauzat ruperea relatiei cu El
3. Dumnezeu nu se schimba, asa ca, in dragostea Lui, are un plan pe care a inceput sa il puna in aplicare prin alegerea unui om (Avraam) si prin el a unei natiuni – care il va da pe Fiul lui Dumnezeu, nascut printr-o fecioara si fara alt Tata in afara de Dumnezeu
4. Ca noi toti, tu esti pacatos si meriti pedeapsa vesnica. Iti place sau nu asta este adevarul. Si fara Biblie constiinta iti spune ca nu esti exacta asa cum ar trebui sa fii. Si zbaterea din inima ta nu poate decat sa aduca schimbare sau o zbatere si mai mare. La sfarsitul vietii pamantesti toti experimenteaza teama de necunoscut – gandul ca totusi, poate, Dumnezeu exista. Nu astepta pana atunci!
5. Dumnezeu iti ofera sansa unui nou inceput. Isus a platit in locul tau, la cruce. Poti spune da sau nu. Singurul risc este sa fii innobilat intelectual cu o cunoastere istorico – religioasa in plus. Totusi, toti cei sinceri care au apucat pe calea asta au experimentat in viata lor DOVADA existentei lui Dumnezeu si au avut parte de o schimbare extraordinara, remarcabila. NU ma cunosti ca sa imi poti nega aceasta experienta.

Cand iti vei face suficient curaj sa citesti Biblia cu o dorinta sincera de a afla adevarul (oricare ar fi el) sunt sigur ca vei avea o surpriza. Ea este exact „dovada" de care ai nevoie si de care omul sincer si inteligent nu se poate indoi atunci cand o vede actionand in propria-i viata.

Profesorul John Charlton Polkinghorne spunea:
„Exista totusi o diferenta importanta intre credinta stiintifica si credinta religioasa. Ultima este mult mai provocatoare si mai periculoasa. Cred cu pasiune in teoria cuantelor, dar credinta aceasta nu ameninta sa imi schimbe viata intr-un mod semnificativ. Insa nu pot crede in Dumnezeu fara sa stiu ca trebuie sa ascult de voia Lui de indata ce imi este descoperita. Dumnezeu nu este aici doar ca sa imi satisfaca curiozitatea intelectuala; El exista ca sa fie onorat si respectat si iubit, in calitate de Creator si Mantuitor. Asadar ai grija! Citirea Bibliei iti poate schimba viata."

O zi buna!

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

> "Daca nu ar fi cum spun eu, ai fi singurul om fara inclinatia aceasta deja acceptata de toata lumea."

Ce inclinatie acceptata de TOATA (100%) lumea?

> "Eu nu imi „incerc norocul" nicaieri, iar pe tine nu te vad a fiind cretin – motiv pentru care stau de vorba cu tine."

Tu nu stai de vorba, tu dai replici ca sa nu taci si tii cat de mult poti de ele dupa ce ai incercat in zadar si alte metode sa-ti impui ultimul cuvant. Te contrazici la greu dupa ce zisesei ca vrei sa termini schimbul de replici.

> "Spui ca nu esti interesat de nici o realitate spirituala dar te mananca degetele sa comunici cu cei care sunt."

Minti iarasi. N-am spus nici ca sunt, nici ca nu sunt. Cu mentiunea ca poveste nu inseamna realitate.

> "Totusi, cat timp esti interesat, indiferent ca o admiti sau nu, eu sunt dispus sa comunicam."

Admit ca cel mai bine e sa te opresti, ca realitatea si argumentele mele oricum nu-ti convin. Crezi ca poti sa faci asta vreodata?

> "Probabil ai incurcat destinatarii"

Nu.

> "Stiinta si tot avansul tehnicii nu a reusit (apropo de laboratoare) sa demonstreze faptul ca Dumnezeu nu exista."

Contradictiile lui cu el insusi si cu realitatea demonstreaza singure ca nu exista.

> "Din contra, link-urile lipsa ce se tot „descopera" parca tot mai mult indica inspre existenta unei fiinte atotputernice creatoare."

Asta se demonstreaza, nu se "indica" ilogic prin false dihotomii! Atotputernicia insasi e o calitate ilogica, inconsistenta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Consistency

> "Ai si tu acces la informatie, convinge-te singur ca este asa!"

Convinge-te singur ca comiti erori logice grosolane care iti invalideaza "argumentele".

> "incearca sa vezi cum arata miturile si „ghicelile" din incercarile stiintei de a explica o realitate ce nu poate fi separata de Dumnezeu."

Arata bine, cu studii si dovezi, nu ca ai stii tu ce-i aia.

> "Nu a existat nici o nelamurire din partea mea – ca sa poti da tu un raspuns."

Asa e, matale le stii pe toate, iar raspunsurile care iti contrazic argumentat aberatiile nu-ti provoaca nici o nelamurire. Stiam deja. Cam astea sunt "dialogurile" cu indoctrinati hardcore.

> "Si cum poti sa ii inveti pe altii daca nu stii pentru tine?"

Pe "daca" ala ar fi bine sa-l demonstrezi.

> "Apoi, eu nu ma agat de tine ca de o capusa."

Nu, ci ca o capusa.

> "Tu ti-ai facut userul acesta doar pentru a comunica cu mine, prin urmare e suficient sa il stergi si ai scapat!"

Corectie: Pentru a-mi apara un raspuns la o intrebare (e Q&A, nu forum, da? daca nu-ti convine raspunsul, nu-l votezi. daca ai altele de discutat, bagi intrebare noua. ai vazut vreodata Yahoo Answers?) care continua si in ziua de azi sa fie atacat cu replici NEFUNDAMENTATE, fara rost si demontate rand pe rand, pana cand ar fi fost normal sa se termine.

> "Ai incurcat borcanele"

Ai sarit ceva, ce vad ca sari mereu.

> "Rugaciunea e una, vestirea Evangheliei e alta."

A, sa vorbesti cu fantomele e una, sa repeti nebuneste ce fac ele e alta. S-a facut destula propaganda cat sa se umple lumea de crestinism, nu crezi? Ce faci tu e ori delir, ori incercare de spalare pe creier (ori inconstient amandoua).

> "Nu poti schimba realitatea si nici ceea ce esti cand nu te vede nimeni. Si, cat timp exista dorinta de a raspunde din partea ta, voi continua sa iti raspund, pentru ca imi pasa de tine."

Deci continui sa ai tupeu crunt in continuare si sa te contrazici in continuare cu afirmatii anterioare. Daca asa iti pasa tie de altii, ai fi mai util omenirii sa te arunci de pe bloc.

> "Ca sa recapitulam: [blabla bullshit povesti]"

Aha.

> "tu esti pacatos si meriti pedeapsa vesnica"

Si tu meriti mai mult decat sa ti se spuna ca esti cretin si dobitoc, si totusi n-as aplica o pedeapsa vesnica ca zeul tau bolnav si pupincuristii lui de serviciu.

> "La sfarsitul vietii pamantesti toti experimenteaza teama de necunoscut – gandul ca totusi, poate, Dumnezeu exista"

Inainte sa bagi minciuna asta propagandistica ai facut vreo cercetare pe TOTI (100%)? Generalizarile tale fortate sunt penibile.

> "Nu astepta pana atunci!"

Pai nu astept. Imi bag si imi scot din sfantul puf si biblia ma informeaza ca pentru asta nici nu mai are rost sa astept. Ia vezi, o contrazici? :)

> "Isus a platit in locul tau, la cruce."

Eu nu i-am cerut nimic. Un atotputernic nu avea nevoie de teatrul asta ca sa gaseasca scuze sa ne scape de pedepsele la care el insusi ne supune. Decat daca are probleme serioase la mansarda... Iar un cui in mana si niste biciuri sunt destul de putin fata de alte chinuri (unele din ele aplicate altora de biserica lui).

> "Cand iti vei face suficient curaj sa citesti Biblia cu o dorinta sincera de a afla adevarul (oricare ar fi el) sunt sigur ca vei avea o surpriza."

Fail. Surpriza a functionat invers.

> "Ea este exact „dovada" de care ai nevoie si de care omul sincer si inteligent nu se poate indoi atunci cand o vede actionand in propria-i viata."

O carte dovada pentru ce scrie in carte? Argument circular?

> "Dumnezeu nu este aici doar ca sa imi satisfaca curiozitatea intelectuala; El exista ca sa fie onorat si respectat si iubit, in calitate de Creator si Mantuitor"

Vorbarie fara dovezi. El CREDE, tare.

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

Ai scris mult. Esti mandru de ce ai scris? Dumnezeu te iubeste.

| poimarti1004 a răspuns (pentru martzian):

Prea multe de inteles, a? Mai bine o dam cu dumnezoiul alunecos, tiran si iubitor si mai bagam o replica la carnet. Mai imbecil de atat...

| martzian a răspuns (pentru poimarti1004):

Putem continua pana... poimarti. Si o vom face. Trebuie insa sa stii un lucru. Nici mistoul si nici obraznicia nu vor schimba realitatea - faptul ca Dumnezeu exista si intr-o zi vei sta inaintea Lui ca sa fii judecat. Faptul ca inca mai are rabdare se numeste har si este o dovada de dragoste. Te sfatuiesc sa te gandesti cu toata seriozitatea la adevarul asta. Be blessed si o saptamana faina!

| poimarti10004 a răspuns (pentru martzian):

Blablabla, cretinisme, blablabla.
Lumile halucinate de descreierati bigoti nu sunt realitati.
La ce sa ma gandesc? Mi-am bagat sula in sfantul duh si in rabdarea mosului, deci nu mai am scapare. Pricepi? Tine-te de cuvant si nu mai raspunde, mincinosule fara onoare care iti incalci cuvantul.

| martzian a răspuns (pentru poimarti10004):

Dumnezeu te iubeste asa cum esti. Si nesimtitii mai au o sansa - dar e nevoie sa o accepte. Nu trebuie sa te strofoci sa faci pe inteligentul, totusi. Nimeni nu ti-a pus la indoiala calitatea asta. happy

| martzian a răspuns (pentru poimarti10004):

Inca un lucru. Cum te simti din postura de las? Nu-i asa ca este usor sa jignesti din spatele monitorului si sa arunci cu noroi in oameni care, de altfel, nu ti-au gresit cu nimic?

Faptul ca iti raspund este normal - mai normal decat atunci cand cineva isi face mii de conturi doar pentru inca o ocazie de a jigni. O fac pentru ca iti doresti aceasta discutie - dar este evident ca nu stii cum sa o porti. Daca nu ti-ai dori-o nu ai fi intervenit in ea, de la bun inceput si nici nu ai fi continuat-o. Fiacare efort pe care il faci in directia asta indica interes mascat sub o aparenta lipsa de bun simt. Te inteleg, a recunoaste ce gandesti si ce simti cu adevarat te pune intr-o pozitie inconfortabila de vulnerabilitate...

Pentru acest moment mai primesti un ignore. Ti-am spus ca esti scutit de ele doar atata timp cat vorbesti civilizat. O seara faina, prieten trist...

| poiluni a răspuns (pentru martzian):

> "Dumnezeu te iubeste asa cum esti. Si nesimtitii mai au o sansa - dar e nevoie sa o accepte."

Pai tu negi biblia bai secatura. Pricepi asta? Stii la ce pasaj bat sau te-ai apucat sa vorbesti din burta ca orice predicator dus cu pluta?

> "Nu trebuie sa te strofoci sa faci pe inteligentul, totusi."

Halucinezi.

> "Cum te simti din postura de las?"

Nu stiu, ar trebui sa intreb o domnisoara penibila care da ignore dupa ce lasa raspuns; ca se simte ea jignita si totusi raspunde fara incetare, cerand mai mult si mai mult.

> "Nu-i asa ca este usor sa jignesti din spatele monitorului si sa arunci cu noroi in oameni care, de altfel, nu ti-au gresit cu nimic?"

Noroiul il aveti deja in fata, dar va supara sa o auziti. Ce-ai vrea, sa vin si la tine, sa-ti aduc o pizza?

> "Faptul ca iti raspund este normal"

Nu e normal. E normal cand iti iei atatea suturi sa nu te ridici la mine iar ca sa-ti mai iei la infinit. Eu imi apar replica pe care am lasat-o. Cand obsesia ta bolnava de a raspunde cu orice chip cui te contrazice (indiferent de argumentele lui) inceteaza, vor inceta si raspunsurile mele.

Nu caut sa port discutii infinite cu tine, caut sa ma tin de cuvant. Ceea ce tu n-ai cum sa stii ce-i aia, ca esti un mincinos fara onoare care isi incalca si cuvantul pentru a-si hrani obsesia.

> "Fiacare efort pe care il faci in directia asta indica interes mascat sub o aparenta lipsa de bun simt. Te inteleg, a recunoaste ce gandesti si ce simti cu adevarat te pune intr-o pozitie inconfortabila de vulnerabilitate"

Te inteleg, a nu turna palavrageala pseudo-psiholoaga ilogica, ad hominem, "din spatele monitorului", te pune intr-o pozitie inconfortabila de vulnerabilitate.

> "Pentru acest moment mai primesti un ignore. Ti-am spus ca esti scutit de ele doar atata timp cat vorbesti civilizat."

Stiu, pentru domnisoare penibile e mai importanta forma decat esenta, IQ-ul lor fiind sensational, se stie.

| martzian a răspuns (pentru poiluni):

Intr-o buna zi vei deveni crestin. Interesul tau confirma sperantele. Dumnezeu te iubeste. Fii vesel! happy

Răspuns utilizator avertizat
| a3e6u9 a răspuns:

Ce încerci să zici?

Afirmațiile fără dovezi pot fi respinse fără dovezi. Nu mai știu cine zicea asta.

| martzian a răspuns (pentru a3e6u9):

Stiu, va scapa...

| Kaleo a răspuns:

Martziene, lipsesc si eu doua zile si va gasesc pe topoare? Pai tu te pui la mintea creata a astora de te aprinzi asa? Sunt doar 2-3 pusti cocliti, infierbantati de manele si etnobotanice, doua pensionare si unu in halat care face pe omu' de stiinta. Daca nu ar vorbi nu ar sti lumea ca sunt prosti. Corect?

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Nu sunt de acord cu abordarea asta - stii deja, cred.

| DanielEne21 a răspuns:

Nu exista niciun razboi cum il numesti tu intre atei si crestini..nu stiu daca sa ma numesc ateu..nu fac parte din nicio secta sau mai stiu eu ce.pur si simplu nu cred nici in existenta lui dumnezeu nici in existenta satanei nici in vrajitorie nici in alte chestii de genu. dupa raspuns poate unii o sa ma catalogheze la ateu..bine sa zicem ca asa e ..fiecare are dreptu la o parere..doar ca crestinii mereu ii pun la zid pe atei. daca spui ca esti ateu automat esti etichetat drept satanist sau posedat sau indracit etc. daca eu unul nu cred..pt ca nu am nicio dovada palpabila ca asa s-au intamplat lucrurile cum imi spune mamaie sau popa. dupa intrebare imi dau seama ca esti credincios.te intreb pe tine ..Ai fost acolo sa vezi tu cu ochii tai tot ce se insinueaza ca s-a intamplat? sau de unde esti sigur ca lucrurile stau asa cum spune biblia sau popa sau cine mai sustine asta. Tare mi-as dori sa aud parerea unui popa..preot sa nu vorbesc urat ( dupa parerea unora ) despre ce am spus eu aici ..sa vad argumente.