| ShowTim3 a întrebat:

Cei care omoara din greseala, adica na se intampla nu poti sa zici ca nu, mergi regulamentar cu 60 km la ora si idiot pe bicilea nu se asigura si zboara in fata ta si il calci cu masina si moare, ajung in iad? sau se considera pacat? Sau sa zicem, alt exp nu ala cu bicicleta ca e vina biciclistului.
Se ciocnesc doi frumos bot in bot si in dreapta au ambii un pasager, iar la ambele masini pasagerul din dreapta moare (coincidenta cam mare ) asa, in cazul asta se considera pacat? ca pana la urma va dati seama ca cei care omor din greseala nu vor asta, acestia ajung in. asa zisul iad putin plauzibil happy? De curiozitate ca se intampla multe accidente din prostie.
Sau alea cand parinti nu au grija de copil si copilul baga mana in priza na, parintele va trebui sa dea socoteala cu Big Boss?

18 răspunsuri:
| lulucel a răspuns:

Sincer asta ar fi ultima ta problema, ca ajungi in iad! Ca pana ce ajungi in rai te mananca toti sfintii!

| Zangetsu a răspuns:

E pacat ca te-ai urcat la volan, masina fiind piesa tehnologica e pacat sa conduci deoarece tehnologia este arma diavolului.

| venusdoom a răspuns:

Nu e posibil ca o singura intamplare sa te duca in Iad. Dumnezeu decide cine unde ajunge. noi, oamenii nu avem de unde sa stim pana nu murimdevil, si la stabilirea "pacatului" e clar ca nu poti lasa justitia(mai ales din Romania) sa se ocupe de asta din mai multe motive., dar cred ca daca persoanele implicate ar reflecta la ce s a intamplat si ar incerca sa inteleaga ce s a petrecut cu adevarat si nu sa dea vina automat pe celalalt sofer, poate ca ar fi mai binebig grin

| Snk01 a răspuns:

Showtim3 il sti cumva pe ZigZag de a fost pe chaos?
Asa in legatura cu povestea ta - In biblie scrie ca exista 2 feluri de pacate, cu stiinta ( adica cele pe care le faci chiar daca sti ca sunt pacate) si cu nestiinta ( adica cele pe care le faci fara intentie sau fara sa stii ca sunt pacate). Nu cred ca se ajunge in iad pentru asta

| ZoeyMe a răspuns:

Depinde daca te caiesti sau nu. Daca te-ai spovedit, pacatele iti sunt iertate.Si un om ce a omorat intentionat poate ajunge in rai daca regreta si o ia pe calea cea buna. Sper ca nu ai facut si tu ceva de genullaughing

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Pai orice inconstient care se urca la volan trebuie sa-si asume faptele. Oricine stie ca poti face oricand accident. Atunci de ce te mai urci la volan. Te impinge careva? Da,acela e S.
Poti sa mergi binisor pe jos. Nici eu nu mai merg cu masina. Mi-e frica sa nu mor decapitat,sau ceva. Cand te urci la volan iti asumi responsabilitatea si celui din dreapta pentru ca i-ai dat voie sa se urce cu tine in masina, stiind ca daca faci accident, poate sa moara. Stiu ca nu scrie nicaieri in codul rutier dar cam asa e. :d

| Aditzu1988 a răspuns:

Parerea mea este ca orice rau facut fara nici cea mai mica intentie nu este pacat. In schimb la ultimul exemplu este pacat pentru ca parintele are datoria sa aiba grija de copil sa nu il lase asa de capul lui. Dar asta este doar umila mea parere big grin

| unu a răspuns:

Daca faci asta tot ajungi in Iad, dar pedeapsa este ca un "idiot pe bicilea" o sa-ti dea la **** vesnic. Asa ca mai gandeste-te.

| papusikatha a răspuns:

Nu.Nu este pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e. Ca e din greseala sau nu, ca e victima proasta sau cu carte, tot viata nevinovata ai luat. Deci la cazanul cu smoala.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Feriţi-vă de oamenii religioşi!
Ei au zei care pot ierta orice.

| cristi202 a răspuns:

In primul caz, nu se considera pacat, nu e din vina ta. Pacat inseamna sa faci ceva in mod deliberat, fi e stiind, fie nestiind ca faci, insa faci pentru ca vrei sa faci. In al doilea, depinde de conjunctura, cine a fost vinovat pentru coliziune, un sofer neaparat a fost vinovat altfel nu era accidentul, si acela a pacatuit, fie ca a fost baut, fie ca a avut viteza prea mare, fie ca nu s-a asigurat in vreun fel.
Ia rin al treilea caz, e vina parintilor, e pacatul lor, ca nu au avut grija de copil. Azi mai exista si prize securizate, asa ca nici un parinte nu ar avea vreo scuza in caz de asa ceva. Dupa cum vezi depinde de situatie in ce priveste pacatul, de conjunctura si de relatiile celui in cauza cu persoanele si cu ceea ce se intimpla.

| Angel0 a răspuns:

Indiferent ca esti ateu sau credincios totul se plateste. Cand, nu are importanta, mai degraba cum.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Sa sti ca ai dreptate, si eu m-am gandit la un momendat la asta. ba nene, daca un prost nu se asigura si il calci din greseala, normal ca dai u socoteala, din cauza prostului ala. daca un copchil de guma baga mana in priza, chiar daca parintii iau zis de mii de ori sa n-o bage, el tot o baga, si parintii dau socoteala, asa ca mai bine nu faceau copii. si nu cred ca aia ajung in iad din cauza altora. sau mai e o faza ca un copil cand moare inainte sa se nasca sau la nastere ajunge in iad daca mama nu se gandea sa il boteze. e chiar nasoala trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform legii omenesti cand cineva moare din vina altcuiva, se considera omor din culpa.adica mort din vina ta.la judecata vei vedea daca,ai fost vinovat si in fata Domnului sau asa a hotarat Domnul; ala sa moara in modul asta iar tu sa primesti o palma spre indreptarea ta.dar unul dintre sfintii stalpnici,unul dintre ei nu stiu daca simeon sau altul,a alcat peste un cuib de gotcani, sau ptarmigani nu stiu sigur, si a omorat puii.atat de afectat a fost incat a inaltat un stalp si acolo s-a nevoit in rugaciune si a dus o viata de sfant.sus pe stalp, in arsita, in ploaie.

| wales a răspuns:

Tu ești obsedat de o problemă. Încearcă să te recreezi puțin și vezi ce spune Biblia. Toți oamenii au dreptul la mântuire. Isus a iertat un tâlhar '' criminal '' pe cruce, din doi, unul sa căit '' Luca 23:43 ''. Este adevărat că șansele sunt minime ca un criminal să aibă puterea psihică să se căiască, dar nu este imposibil, iar cât privește omorul din culpă este diferit de omorul cu premeditare, este considerat o crimă din greșeală, o vină tot ai, dar intenția ta nu a fost premeditată, ci din culpă.

'' să vă alegeţi nişte cetăţi care să vă fie cetăţi de scăpare, unde să poată scăpa ucigaşul care va omorî pe cineva fără voie. Aceste cetăţi să vă slujească drept cetăţi de scăpare împotriva răzbunătorului sângelui, pentru ca ucigaşul să nu fie omorât înainte de a se înfăţişa în faţa adunării ca să fie judecat.'' Numeri 35:11, 12.

| EmaS a răspuns:

Daca a fost un accident, nu se considera crima, dar constiinta te va mustra toata viata ta.De aceea este bine sa fii prudent.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

De ce flosesti masina si nu bicicleta?