| Mircea08 a întrebat:

Cei care pun si raspund la intrebari ce vor?
- sa invete?
- sa-si propovaduiasca religia lui
- sa afle adevarul despre cuvantul lui Dumnezeu?
- sa mai vada si alte pareri?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Idiots are not responsible for what they do. The real guilt falls on rational people who sit on their hands while the morons run wild. You can opt out if you want to. Play it safe. But if you do, don’t complain when the roof comes down.
Incerc doar sa ajut.

| RAY a răspuns:

Crestini nu pun intrebari despre biblie in schimb fac propaganda religioasa si atat, eu doar o intrebare am cum a aparut Dumnezeu si cum a creat totul din nimic? in rest nu am ce sa intreb, cunosc biblia bine

| anonimg a răspuns:

Ca și cele fizice, lucrurile spirituale sunt o nevoie.
Unora le este rușine să vorbească despre asta, iar alții vorbesc/tratează cu ușurătate lucrurile sfinte.
Unii vorbesc ca să aducă lumină și să împrăștie întunericul, alții vorbesc din duh de ceartă.
Lucrurile acestea vor ține până la sfârșit -fie că sunt întrebări, fie răspunsuri. Dumnezeu este Acela care cercetează inimile, și El va da pe față lucrarea fiecăruia. Ce semănăm aceea vom și culege. Dacă am semănat neghină vom fi judecați; dar dacă am semănat grâu, vom primi o răsplată. Dar nu este de datoria noastră să-i judecăm pe oameni, ci să semănăm grâu, și nu neghină.

| mentholinks a răspuns:

Sa fim seriosi, Biblia nu e cuvantul lui Dumnezeu iar ca sa-ti raspund la intrebare, cate putin din toate.

| SandraEve a răspuns (pentru mentholinks):

Dar cuvantul cui e?

| Mircea08 explică (pentru SandraEve):

A celor ce au creat bisericile. Ei au interes sa inventeze o teorie de pe urma careia sa castige ceva bani. Eu am tot spus ca nimic nu e sigur, totul este credinta - cred ca Biblia a fost scrisa sub indrumarea lui Dumnezeu, cred in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hristos. Prin aceasta credinta oamenii se pot mantui. Certitudini nu exista

| mentholinks a răspuns (pentru SandraEve):

Sunt oameni care au scris despre Dumnezeu dar asta nu le confera vreo autoritate suprema fiindca chiar Dumnezeu in Biblie spune ca omul care se increde in om si se bazeaza pe un muritor este blestemat.

| Mircea08 explică (pentru mentholinks):

Am mai auzit si pe altii spunand ca omul nu trebuie sa se increada in alt om. As intreba si eu, cum poti iubi pe fratele tau daca nu ai incredere in el? Biblia trebuie citita si cu mintea dar si cu sufletul

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Man tu crezi in Dumnezeu, talmud e cuvantul lui?

| Nilsson a răspuns:

Acest site nu mai e demult doar o platforma de intrebari si raspunsuri concise, e mai mult un mijloc de exprimare si dezbatere a ideilor, mai ales la aceasta categorie.

| Mircea08 explică:

Eu vreau ca prin intrebari si raspunsuri sa contribuim la o mai buna intelegere a Evangheliei.