| Steregoi a întrebat:

Cei ce cred ca Dumnezeu nu exista spun ca "lumea s-ar sfârși daca toți oamenii ar crede ca Dumnezeu exista" insa omit ca in general necredinciosii își abandonează sotia sau sotul si copiii când întâmpina probleme mari si își cauta alt/a partener/a de viață in loc sa rezolve problemele si sa rămână alaturi de sotie sau soț si copii.

Ce credeți?

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

" in geral necredincioșii abandonează"... Nu are niciun rost sa generalizezi dacă nu cunosti numărul exact al "necredinciosilor".
Greșeală sta în faptul ca ceea CE AUZI TU în general despre necredincioși nu este identic cu ceea CE EI FAC în general.

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Mai gandeste-te la ce poate duce necredinta si credinta greșită in situații limita când omul are probleme mari când se vede cel mai bine caracterul oricărui om.

| Csander a răspuns:

Preotii ar trebui sa fie oameni credinciosi, nu? Si ei isi bat nevestele, se culca cu altele si-si abandoneaza familia. Si stai asa, mai fac si abuz sexual cu minori, chiar si baieti. Oameni ai religiei, domne, ia si crede.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Pai tocmai ca cei care fac astfel de lucruri rele sunt necredinciosi chiar daca au sutana.