| anonim_4396 a întrebat:

Cei ce mor se vor naste iar sa vada cum continua lumea sa existe?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Viata moare, in lipsa vieții nu exista conștiința, desi. Nu exista nimic

| Catrice a răspuns:

Da,te reincarnezi într-o alta lume unde te lupți cu dragonihee hee

| Mayhem666 a răspuns:

Stiu ca mereu fac glume, dar de data asta chiar sunt serios. Eu cred in reincarnare, dar nu intr-un fel religios cum altii cred, ci intr-un fel stiintific.
"Sufletul" pe care unii il numesc asa, e de fapt constiinta, care e eterna. Chiar si dupa ce corpul fizic moare, constiinta continua sa existe, din moment ce nu e ceva material, nu e ceva palpabil. Constiinta e pur si simplu energie. Dar dupa ce murim, nu ne ducem in locuri imaginare precum rai, iad sau purgatoriu, ci pur si simplu o sa existam in taramul astral ca sa il numesc asa. E un fel de dimensiune a mintii unde nu exista nimic fizic. E similara cu un vis pe care il aveam noaptea. De acolo putem sa iesim si sa ne reincarnam de cate ori vrem. Poti ajunge in acel taram si cand esti viu. Poate ai auzit de astral projection sau de out of body experience. Acelea nu-s nimic altceva decat proiectari astrale unde mintea (sufletul) iti parasesc corpul si intra in taramul astral dar pot sa stea si pe pamant si sa exploreze imrejurarile din moment ce inca este legat de corp. Corpul inca e viu, deci daca practici astral projection, nu o sa plece mintea definitiv din corp, mereu se va intoarce cand vrei.
Stiu ca toate astea suna nebunesc, dar e mult mai plauzibil decat un mos imaginar care fie te trimite in iad fie in rai dupa ce mori depinzand de cat de fidel i-ai fost cand ai trait.

| halogen001 a răspuns:

Moartea e moarte cu adevarat, nu mai exista alte vieti ale aceluiasi individ.

| Zuzu1991 a răspuns:

De cati reincarnati ai auzit tu?
ca te reincarnezi dar nu iti aduci aminte, atunci ce mai conteaza?!?

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns:

Depinde de suflet. Eu nu cred in reincarnare, cred în a doua viața.

| stefiiii3 a răspuns:

Daca te referi la reincarnare, probabil ca da.

| OniChan666 a răspuns:

Nup