| iulicika1414 a întrebat:

Cel care a inventat armele! au facut pacat?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Sunt multe inventii facute in scop benefic, initial, insa in timp acest scop a fost "deturnat". Nobel a inventat dinamita pentru a usura munca minerilor si a face acest lichid explozibil "mai sigur" si mai usor de manevrat. Experientele l-au costat moartea unui frate si explozia propriei fabrici. Dupa foarte multa vreme, cand si-a revenit dupa pierderea suferita, a reinceput munca in acest domeniu. Concluzie: depinde in ce scop sunt folosite! Daca mergi la vanatoare in limite normale e ok, daca vrei sa faci rau unui om e condamnabil. Si medicamentele au 2 "taisuri". Au fost inventate pentru a vindeca boli. Luate in cantitati necontrolate pot provoca mai multe neajunsuri decat beneficii, mergand pana la decesul persoanei.

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Armele nu sunt neapărat folosite să ne omorâm unii pe alții, unii mai și vânează.
Sincer habar n-am care a fost scopul original ai inventării armelor dar mai mult ca sigur a fost vânatul. E păcat să mănânci carne?

| Urzi23 a răspuns:

Ia sa citesti tu "Armele lui Krupp"
Stai ca aici este belea mare Prima arma care a fost in mina omului=pietroiul luat de jos,apoi omul a perfectionat stilul,bita,maciuca,prastia, arc etc
Difera in ce scop folosesti o arma :
a)sa te aperi cind tabara primitivii pe tine eu le vad ok
b)sa tabari pe altul si sa ii iei si cenusa din vatra, aici este necazul

| MMihai a răspuns:

Mi-ar lua foarte mult timp, să îți explic în scris, astea aici!

Inventarea armelor sofisticate, / de distrugere în masă / trebuie înțeleasă, ca fiind, o creație negativă.

Inventarea : arcului cu săgeți, sulițelor, lăncilor, săbiilor și a altor arme ca să vâneze, spre a își procura hrana, sau spre a se apăra de animale carnivore, nu trebuie înțeleasă ca păcat.

Apache
| Apache a răspuns:

Armele sunt doar o extensie a temperamentului omului ...cu ele te poti si apara dar poti si face mult rau!
in final ...nu,nu a facut un pacat pentru ca erau necesare!
tu nu ai mai fi fost aici daca nu ar fi existat armele.dar in acelasi timp, de-a lungul istoriei au incetat sa existe multe persoane din cauza armelor ...si implicit din cauza violentei si prostiei omului

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Nu nu a facut nici un pacat.Eu cred ca e mai putina violenta intr-un conflict cu arme de foc decat intrunul in care se omoara in bataie.Cum ar fi aratat un razboi in care toti s-ar bate doar cu bate sau pumni si picioare? Ar fi mult mai violent decat acum si in plus, armele te scutesc de o moarte lenta si dureroasa.E mai convenabil sa iti treaca un glont prin cap decat sa fi batut pana mori.

| ShowTim3 a răspuns:

Cum cel? sunt mai multi.
Si arma poate sa fie orice, arma prin definitie este un obiect care te raneste intr-un fel.
Si cuvintele sunt o arma, poti sa te tai in ele, sau sa tai pe cineva cu ele, depinde cum le folosesti.
Si orice obiect poate sa fie o arma, sa zicem. tastatura cu care scriu, o iau si o sparg in capul cuiva, e arma.
Arma poate fi orice obiect daca sti cum sa il folosesti, de unde rezulta ca arma suntem noi, nu obiectul big grin Pace

| NoChanceForUs a răspuns:

Armele s-au creat încă de când homo sapiens a dat cu lemne după veverițele din copaci ca să le mănânce.

| Raducu1 a răspuns:

Pacat fac cei care folosesc armele ca sa-i omoare pe altii. Daca ai o arma si nu o folosesti pentru asta, atunci nu-i pacat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu erau armele, nu erai tu, asa ca armele au fost salvarea, iar salvarea unor vieti nu e pacatwinking

| iulicika1414 explică (pentru anonim_4396):

Armele au fost salvarea, salvareau unor veti nu e pakat dar pe mine nu mau salvat armele...in fine.armele m-au facut pe mine sau cum sa inteleg fraza ''daca nu erau armele, nu erai tu ''

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulicika1414):

Strabunii nostri cu armele in maini, au salvat Patria, deci cum sa iti explic, prin armele "ucigase" ies noi generatii, deci chiar nu vad nici un pacat de a salva vieti. pacat este atunci cand e acelasi popor si chiar frati si se ucid intre ei cu arme, in rest asa e dat de D-zeu, mai citeste in Biblie ca totul e scris acolo. acolo cu Cain si Abel, o sa vezi ce e pacat si ce nu, ca unii spun una, altii alta, dar in acea carte totul e aratat ca la orbi happy

| Anonymus3000 a răspuns:

Dupa parerea mea cred ca da. Arma e un simbol al violentei...

| Chaos888 a răspuns:

Nu! deoarece armele se folosesc si pentru a te apara.

| iulicika1414 explică (pentru Chaos888):

Si daca faci asta anume.

| vampIr07032013 a răspuns:

Ei ai facut armele pentru aparare dar nu sau gindit ca se va putea intimpla si crime cu ele

| Malphas a răspuns (pentru vampIr07032013):

Pe atunci nu existau religii

| iulicika1414 explică (pentru Malphas):

Dar acum daca ezista de ce continue cu armele!

| Malphas a răspuns (pentru iulicika1414):

Nu armele is periculoase, cei care le folosesc sunt