| M25M a întrebat:

Cel care iubeste peste masura un zeu ii constrange si pe ceilalti sa-l iubeasca si ii extermina daca refuza. Fiecare credinta exercita o forma de teroare--E.Cioran "Tratat de descompunere"

De ce unele persoane credincioase simt acea nevoie de a impresura cu credina sa si pe altii chiar daca diferentele dintre credintele lor nu sunt atat de mari?
Este atat de greu de priceput pentru unii ca exista oamnei care au si alte convingeri?

Cateva precizari:Cuvantul a extermina nu trebuie luat la propriu si nu am facut nici o precizare privind categoria religioasa.

39 răspunsuri:
| ghandi2013 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care activezi la rubrica religie.
De ce trebuie sa-i convingi si pe altii de necredinta(ignoranta)ta?

| EmaS a răspuns:

Sa spunem ca daca am gasit o comoara dorim sa se bucure si altii de ea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Nu te-ai bucurat nici tu de comoara ce-ai gasit-o, cum vrei sa se bucure ceilalti?

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

De ce faci afirmatii nefondate? De unde stii tu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Daca exista o comoara cu adevarat, asa de pretioasa cum e ea, de ce nu lumineaza in ochii tuturor?

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pentru ca unii au ochii atintiti spre gunoaiele acestei lumii.Si dau cu piciorul in adevaratele comori.Doua femei priveau prin ale temnitei zabrele:Una zari noroi, cealalta cerul plin de stele.Fiecare din noi putem sa alegem.

| 3xfemeie a răspuns:

Aici a fost analizata latura umana si apartenenta religioasa, nu credinta in sine.
Eu cred ca trebuie sa realizam si sa nu uitam un lucru : credinta in Dumnezeu inseamna o relatie personala, bazata pe iubire, iertare, smerenie.
Divergentele apar atunci cand luam in calcul dogmele religioase si daca ne cramponam a demonstra ca o religie este mai buna decat alta, ne indepartam de la credinta, smerenia este inlocuita de mandrie, iertarea si iubirea raman doar cuvinte fara continut.
ps Cand spune " iubeste peste masura un zeu " se refera la indoctrinare. Sau nu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Deci nu este o comoara pentru toti.Este mai speciala, nu este o comoara universala, nu e atat de puternica pe cat ar trebui sa fie, nu e o comoara suprema, nu ma hipnotizeaza.

| M25M explică (pentru ghandi2013):

Nu am constrans pe nimeni, nu am obligat pe nimeni si nici nu mi-a trecut prin cap sa convertesc pe cineva sau sa il conving sa devina ateu(e).
Mi-am expus parerile si le-am sustinut cu argumente, doar am spus ceea ce cred fara a convinge pe cineva ca ceea ce zic eu este adevarul incontestabil. Ba dimpotriva, in unele raspunsuri chiar am incurajat credinta.

| M25M explică (pentru EmaS):

Bine Ema insa problema este ca niste oameni, care apartineau de religii diferite, au gasit si ei comori si apoi s-au gandit sa imparta aceasta bucurie prin razboiae.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pentru aflarea unei comori trebuie in primul rand sa ai dorinta sa o cauti, apoi ai nevoie de timp. Cand iti doresti sa obtii ceva nu poti sa ai lucrul respectiv inainte de al dori si dupa aceea faci ceva pentru al obtine. Cautati si veti gasi!

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Acei oameni nu au avut nimic in comun cu Dumnezeu.Ei s-au folosit de umbrela protectoare a unei religii pentru a-si implini propriile interese.Cine Il are cu adevarat pe Dumnezeu considera toate celelalte ca un gunoi fata de pretul nespus de mare al mantuirii.Eu am renuntat la o slujba platita de trei ori mai bine si multe alte avantaje,o pozitie mai inalta, pentru credinta mea in Dumnezeu!

| M25M explică (pentru 3xfemeie):

Nu neaparat la indoctrinare, ci la acea credinta care atinge paroxismul, credinta pentru care ai fi in stare sa faci orice pentru zeul tau sa il aperi.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru M25M):

Ia vezi, cum iti suspenda contul, ca asta aduce ghinion laughing

| M25M explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu inteleg de ce mi l-ar suspenda, nu l-am jignit, nu l-am injurat nu am facut aluzii. Banuiesc ca suspendarea lui Inferno are legatura cu el, nu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru M25M):

Te-ai prins!

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

E ex ateu oh go on Am mai zis despre astia ca de fapt erau anti teisti (nu ii ajuta/ajută creierul sa faca diferenta) si dupa ce au dat de vreun necaz incearca sa isi spele pacatele atacand ateii.

| 3xfemeie a răspuns (pentru M25M):

Tot acolo. Si exact cum spuneam, ne indepartam de la esential. Daca Dumnezeu nu-mi impune nimic si mi-a oferit liber arbitru, de ce as accepta ca cineva are dreptul sa-mi impuna un lucru. Prima regula in relatia personala cu Dumnezeu este sa faci ceea ce simti. Numai asa te apropii.
Chiar si un duhovnic bun, nu-ti da raspunsuri concrete ci te determina sa cauti, sa vezi, sa auzi si sa simti.
Cat despre apararea zeului, ce sa spun? Chiar crezi ca Dumnezeu are nevoie sa il apar eu? Daca analizezi mai atent, unii nu-l apara pe Dumnezeu, ci religia si dogmele sale. Este o mare diferenta.

| Mădă0611 a răspuns:

Fie confunda natura cu dumnezeu, astfel o catastrofa reprezinta mania lui, deci trebuie sa nu-l superi daca vrei soare toata ziua, fie stiu povestea cu "te mantuiesti aducand oameni pe calea cea dreapta" (interes, falsitate), fie pentru ca doresc sa demonstreze ca au dreptate, convingand tot mai multa lume, tot mai putina nu le impartaseste credinta, astfel li se intareste si lor credinta, au sanse mai mari sa castige (profit). Si ar mai fi.

| RAY a răspuns:

Pentru ca cine nu e cu ei e impotriva lor deci logic ca religia naste ura, violenta, discriminare, crime etc
aceste persoane nu pot accepta pe alte persoane nici macar de alta religie dar ateii, doar cuvantul ateu inseamna diavolu la propiu, faza e ca ei uita sasi iubeasca aproapele nu sal urasca uita ca isus a criticat pe cei religiosi nu pe cei non-religiosi

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema cea ce ai gasit e o fantezie nu poti dovedi cea ce afirmi, tu doar crezi ca ai gasit ceva

| M25M explică (pentru 3xfemeie):

Daca analizezi mai atent, unii nu-l apara pe Dumnezeu, ci religia si dogmele sale. -- Foarte just, insa au fost timpuri cand oamenii(aici nu ma refer strict la crestinism) aveau convigerea clara ca aparearea zeului prin suprimarea altora tinea de caracteristicile acestuia. Si dupa cum a spus si Mada0611 sunt in zilele noastre unii credinciosii(din nou nu neaparat crestini) care considera convingerea/convertirea altora la credinta lor o necesitate, probabil al propriului interes, a dogmei din care fac parte si a zeului pe care il idolatrizeaza.

| 3xfemeie a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Comparatia mi se pare neintemeiata. Pe Mihai nu l-am vazut arogant sau jignitor.
Si sa-ti spun ca am vazut cel putin doua postari in care Inferno imi aducea niste acuzatii penibile? Nu am dat replica pentru nu avea rost, dar imi pare ca spune multe despre caracterul lui.
Asa ca nu vad de ce l-ai jigni pe Mihai comparandu-l cu Inferno.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Bineinteles ca vorbesti in necunostinta de cauza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat. si cioran se mai inseala. eu cred foarte mult in divinitate, nici nu stiu cum sa-i spun, dar cred ca este ceva cu mult mai mult decat Dumnezeul asta patetic pe care l-am coafat noi atat de saracacios. Nu incerc sa conving pe absolut nimeni de credinta mea.

| M25M explică (pentru anonim_4396):

Filosofia tinde sa generalizeze, de fapt cred ca este singurul domeniu in care generalizarea este considerata valida happy
De aceea am tinut sa precizez prin intrebarile aditionale ca nu ma refer la un cadru general.

| 3xfemeie a răspuns (pentru M25M):

In primul raspuns am spus ce inseamna credinta.
" considera convingerea/convertirea altora la credinta lor o necesitate, probabil al propriului interes, a dogmei din care fac parte " Asta tine strict de latura umana si unii probabil o fac din interes, iar altii pur si simplu din nestiinta.
Si ca sa fim realisti, luand exemplu ortodoxia, nu stiu sa-ti dau un procent cu cei care au o relatie personala cu Dumnezeu, dar cred ca sunt putini. Majoritatea se lasa dusi de val, in ideea ca sunt botezati, merg la biserica si asa vor fi mantuiti ( ba inca mai au si tupeul de a-i judeca pe altii ca nu urmeaza calea cea dreapta). De ce? Din ignoranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Filosofia tinde sa generalizeze doar ce ii place ei. sa ne amintim ca pe vremea cand s-a "inventat" filosofia erau sclavi si oameni foarte saraci care nu aveau nici un drept la cuvant. si s-a continuat foarte mult timp in acelasi fel. Acei oameni sclavi si saraci erau considerati proprietatea altcuiva (care avea dreptul la cuvant). cu alte cuvinte cei mai multi mari filosofi erau de fapt niste labagii care nu prea aveau ce face cu timpul lor decat sa debiteze niste ineptii. Scuze daca am fost prea dura! happy

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dovedeste emas ca exista

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu l-am jignit, deloc.Nici comparatii n-am facut.Asta e parerea ta.