| Mircea08 a întrebat:

"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
Daca stiti ca nu veti fi judecati de ce va feriti de pacate?
Intrebarea fiind grea va voi spune parerea mea - o gasiti la : https://atrainormal.blogspot.com/2018/06/normal-crestini i-nu-au-pacate.html

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credinta fara fapte egal moarte,e o nebunie in ziua de azi cu pacatele,nici iisus nu vorbea atat de pacate,e o propaganda rusinoasa sectanta, iisus a doua porunci
sa isi iubesti aproapele ca pe tine insati
sa il iubesti pe dumnezeu mai mult ca pe tine insati
simplu dar crestini nu respecta nici una dintre ele, daca il iubesti pe iisus nu poti sa isi urasti aproapele, toti apostoli au gresit, pacatuit, nu asta e problema si au incercat sa invete din asta

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Ai perfecta dreptate in ceea ce ai scris mai sus

| mentholinks a răspuns:

Chestia e ca majoritatea care cred nu cred de buna voie ci fiindca le e frica de judecata, moarte, iad sau cred fiindca vor viata vesnica. Cei neinfricati care sunt mai rationali pur si simplu nu pot sa creada deci nu e vina lor asa ca la faza asta Dumnezeu e nedrept. Ceea ce trebuie judecat la un om sunt faptele sale indiferent daca a crezut sau nu, asa este cel mai corect si asa scrie si in Apocalipsa ca se va intampla. Ceea ce este iarasi nedrept este ca cei care nu sunt scrisi in cartea vietii vor fi aruncati direct in iazul cu foc, moartea a doua, fara a mai fi judecati si probabil la acestia s-a referit Isus cand a zis ca deja au si fost judecati ceea ce putem interpreta ca au fost stersi din carte.

| 6684464 a răspuns:

1. Pentru ca existenta mea va continua in neant(nu ai cum sa-ti imaginezi cat de chinuitor poate fi pentru ca nu poti intelege ce inseamna vesnicia).
2. Ce ar fi daca toata lumea, dar toata lumea sa nu se fereasca de pacate? Ce haos ar fi pe pamant?

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns:

Mântuirea se obține prin har, fapte bune și credință.

| BlackOldSun a răspuns:

Aborigienii din Australia au trait (pe pamant) 35000 ani... pana a aparut dumnezeu si a creat pamantul.

| Mircea08 explică (pentru BlackOldSun):

De unde stii? Banuiesc ca stii de la oamenii de stiinta, si ma intreb : - asa cum tu ai libertatea sa crezi in oamenii de stiinta, de ce te superi ca altii cred in altceva? ei nu sunt liberi ca si tine? De ce ai intrat intr-un loc unde se discuta despre crestini? du-te acolo unde se discuta despre arborigeni!

| BlackOldSun a răspuns (pentru Mircea08):

Hmm...tu mesajul asta pe ce l-ai scris pe tablita de lut sau ai folosit magie aka tehnologie...stiinta inventat de oameni care gandesc si ne fac viata mai buna!
Te-ai apucat de gandit?

| minrest a răspuns (pentru BlackOldSun):

Aborigenii australieni sunt literalmente mici copii, alti oameni au trait un milion de ani inainte de creatie... si tot degeaba! Scheletele, mormintele si uneltele de piatra au fost asezate, cum imi explica user-ul Steregoi, de demoni materializati, si s-a rezolvat problema.

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Citește versetele astea.
4. Fratii mei, ce-i foloseste cuiva sa spuna ca are credinta, daca n-are fapte? Poate oare credinta aceasta sa-l mantuiasca?

15. Daca un frate sau o sora sunt goi si lipsiti de hrana de toate zilele,

16. si unul dintre voi le zice: "Duceti-va in pace, incalziti-va si saturati-va!", fara sa le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?

17. Tot asa si credinta: daca n-are fapte, este moarta in ea insasi.

18. Dar va zice cineva: "Tu ai credinta, si eu am faptele. Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele."

19. Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara!

20. Vrei, dar, sa intelegi, om nesocotit, ca credinta fara fapte este zadarnica?

21. Avraam, parintele nostru, n-a fost el socotit neprihanit prin fapte, cand a adus pe fiul sau Isaac jertfa pe altar?

22. Vezi ca credinta lucra impreuna cu faptele lui, si, prin fapte, credinta a ajuns desavarsita.

23. Astfel s-a implinit Scriptura care zice: "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si i s-a socotit ca neprihanire"; si el a fost numit "prietenul lui Dumnezeu."

24. Vedeti, dar, ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta.

| Mircea08 explică (pentru Cosminaaaa1):

Perfect adevarat ce spui, dar trebuie sa fac o precizare - In bisericile din vremea apostolilor toti fratii aveau toate bunurile in comun. E clar ca unii produceau mai mult si altii mai putin sau nimic si e clar ca veniturile celor care produceau mai mult treceau la ceilalti si in acest fel se ajutau fratii. Acuma fratii sunt in familii diferite nu intr-o singura familie care se numeste biserica lui Dumnezeu, si in acest fel nici macar nu ajuta pe nimeni pentru ca a da cuiva cativa lei nu inseamna ai rezolva problemele. In biserica trebuie sa fie ca intr-o familie - fiecare sa primeasca cat are nevoie. Intr-o familie cu multi copii cum se poate si intr-o familie extinsa nu se mai poate. Raspund eu - nu vrea nimeni sa renunte la averea acumulata, dar le dau acestora niste citate :
"Căci cine te deosebeşte pe tine? Şi ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te făleşti, ca şi cum nu l-ai fi primit?"
(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 4/7)
"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 15/1)
"Purtaţi-vă sarcinile unii altora şi aşa veţi împlini legea lui Hristos."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/2)
"Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prieteni lui "
(Evanghelia dupa Ioan – 15/13)