| malvinacroft a întrebat:

Cel mai suparator aspect al lumii actuale este atrofierea celui de-al 6-lea simt: SIMTUL SACRULUI, al perfectiunii, al frumosului, intr-o lume care alearga dupa "ale corpului" - nu vi se pare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca lucrand cu mintile crude ale copiilor,prin desene animate,prin muzica,prin naluciri tehnice precum ternetul si telefonia mobila si altele, de care viitorii adulti nu se vor putea desparti, si prin manipu; area mintilor acestora, noua ordine ori elita mondiala vor distruge tot ce e duhovnicesc in om aducandu-l pe acesta intr-o decadere, pana aproape de regnul animal cand nu va mai lua nici o decizie deoarece si gandurile ii vor fi citite si manipu; ate.Nu mi se pare fiindca este o realitate, care se vede cu ochiul liber, in generatiile ce vin din urma.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Atrofierea creierului este mult mai suparatoare dupa mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Bine spus

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu mi se pare. Constat si eu, dar in nesfarsita mea umilinta, asa mi-ar parea sa cred, ma gandesc ca orice simt nefolosit se atrofiaza.
Gandeste-te ca pe vremuri oamenii traiau in mici comunitati, unde regulile se respectau, macar de rusine sau frica. Apoi viata depindea de acea mica cetate.
Acum, dupa descoperiri 'epocale' am ajuns in mijlocul marilor metropole, o gramada de femei barbati, preotul nu te mai vede, comunitatea a devenit pestrita, neinteresata decat de libetatea personala, nu si de interferenta cu cea comunitara. Anii au trecut, acum ne credem atot stiutori, avem internet si ne miram cum traiau bunicii nostri (zicem noi ca tampiti) o viata intreaga impreuna, cu bune si rele acceptate, din cauza sa nu ne facem de ras! Acum putem orice face, dam kix, nu-i problema, ne mutam in alta comunitate, apoi in alta. Nu mai sunt restrictii.Rezultatul pe termen scurt este de libertate(prost inteleasa) dar pe termen lung este de a tinde spre DISPARITIE ca specie (deocamdata doar ca neam). Caci, dupa socoteala mea am devenit o specie AUTISTA. Fara voia noastra, doar indusi de VAL>

| malvinacroft explică (pentru oprescudorin11):

Asa este. S-a ajuns astazi ca nici nu se mai stie, nu se mai intelege, ce este simtul sacrului, cu atat mai mult sa il mai avem. Iar el da viata omului, cum spunea Jung, pentru ratiune poate sa fie o speculatie inutile, dar pentru viata afectiva si pentru emotional, pentru psihic, e VITAL. Adica de el depinde viata.

| oprescudorin11 a răspuns:

Am uitat esentialul.SIMTUL SACRULUI, perfectiunea si frumosul se capata doar exersandu-l. Ori aceste concepte au nevoie de reguli. Dau un exemplu nereligios, frumosul are o proportiie DE AUR! Uita-te la Piramide! Uita-te la Pieta! A lui Michelangelo! Uita-te la toate frumusetile naturii (dumnezeesti) l a animale, nu ai sa gasesti rabaturi de la reguli!

| CinevaNou a răspuns:

Ar trebui sa te angajezi la whirpool, parca si ei descoperisera al 6-lea simt.

| Dorugar a răspuns:

Ba din contra! In lumea actuala s-a schimbat doar obiectul Sacrului, asa ca sacrul nu mai este considerat ca fiind parte a unei biserici nascute din minciuna si impusa prin CRIME!
SACRU a devenit VIATA pe care bisericile o batjocoreau, si se credeau stapani peste ea,
Cu alte cuvinte, astazi nu mai este sacra lucratura Diavolului slavit in biserici ca Dumnezeu, ci sacra este doar VIATA!

| Darkmagic a răspuns:

E mai mult decat suparator, norocul nostru e ca suntem...muritori. happy
Fiecare generatie isi are "sacrul" sau, pentru adolescentii de acum, "sacru" e facebook-ul si internetul, la pachet cu prostia incomensurabila care e vehiculata in aceste medii. "Sacru" e telefonul mobil, fara de care viata lor nu-si mai are sens.
In directia asta se merge, peste cincizeci de ani, "profani" or sa fie cei care nu scriu "mi-au" ca pisica si "daca", cu k.
Din pacate, televiziunea a facut din omul obisnuit vedeta iar internetul l-a facut pe orice tinichigiu...formator de opinie.

| AliGab a răspuns:

Adevarat foarte.ti-as da funda pentru intrebarea aceasta happy

| malvinacroft explică (pentru AliGab):

happy Multumesc, funda onorifica. Bine ca mai sunt oameni care macar inteleg intrebarea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar vorbesc cretinii despre lucruri pe care nu le inteleg, despre timpuri in care n-au trait si fac presupuneri in legatura cu oameni despre care nu stiu absolut nimic...

Aveti rabdare cinci minute sa-mi iau niste popcorn dupa care puteti continua onania asta de grup a mintilor crete.