| Maxim96 a întrebat:

"Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înţelegându-se din făpturi, adică veşnica Lui putere şi dumnezeire, aşa ca ei să fie fără cuvânt de apărare, pentru că, cunoscând pe Dumnezeu, nu L-au slăvit ca pe Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit, ci s-au rătăcit în gândurile lor şi inima lor cea nesocotită s-a întunecat. Zicând că sunt înţelepţi, au ajuns nebuni." (Romani, 1:20-22)

Asa sunt si necredinciosii? Ce parere aveti?

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iar îţi arde de bârfit atei? Spor!

| Maxim96 explică (pentru NOname):

Ateismul este de la diavol!

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Prostia, să înţeleg, de la dumnezeu?

| Maxim96 explică (pentru NOname):

Dumnezeu e adevar si lumina, NU prostie.

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Cu prostia umană cum rămâne? Unii cam abuzează de ea.

| Maxim96 explică (pentru NOname):

Prostia vine de la oamenii neintelepti!

| NOname a răspuns (pentru Maxim96):

Bun, atunci ar fi cazul să vă redenumiţi preasfinţiţii şi preafericiţii în neînţelepţi. Aşa ar fi mai cinstit.

| Maxim96 explică (pentru NOname):

De ce in neintelepti?
Daca credem in Dumnezeu asta nu ne face neintelepti! Ne face liberi, ca ne imaprtasim de Lumina lumii-Iisus Hristos si nu umblam in intuneric.
"Cine crede in Fiul are viata vesnica"
Toate se fac noua spre viata vesnica!

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Ba te face un sclav constipat.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Si homesexualitatea. rolling on the floor

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

GRESIT!
Cine i-L afla pe Dumnezeu, afla izvorul bunatatilor si nu mai are nevoie de nimic.
"Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă. "

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Ce treaba are asta?

| RAY a răspuns:

Adumi un singur crestin care respecta biblia sa-i raspund lui la intrebare, cu intrebari de astea nu castigi nimic serios

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sa nu dea dracu sa inveti la scoala matematica, fizica, astronomie, astrologie, chimie, ca poate din intelept ajungi nebun si nu e bine. Calugareste-te cat mai ai timp si sa nu citesti altceva decat biblia ca risti sa te tampesti.

| Maxim96 explică (pentru AlexanderAdrian):

Invat toate acestea si ele i-mi spun maretia Lui Dumnezeu!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Maxim96):

Dar de homosexualitate te-a vindecat sau e in curs de vindecare? laughing))))

| Maxim96 explică (pentru AlexanderAdrian):

E in curs de vindecarehappy

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Maxim96):

Pacat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Pacat ca homosexualitatea nu este o boala. Stii cum se zice, religia este diagnosticul unei boli fictive, concepute pentru a vinde un tratament fictiv!

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Cum anume?

| Crâstoşelul a răspuns (pentru Maxim96):

Bă, mereu spui lucruri de căcat fără sens.

Da' cu asta te-ai făcut de râs pe bune...

| ErrorFound a răspuns:

Spune ce vrei, dar hai sa-ti spun si eu una: "Nimeni nu este mai prost decat cel ce crede ca cunoaste adevarul."

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Eu nu spun ca cunosc adevarul desavarsit, m-am impartasit cu o parte din el.Adevarul este Dumnezeu, cuvantul Lui ramane in veacul veacului."Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii."
"Dacă rămâneţi în cuvântul meu, sunteţi într-adevăr ucenicii mei; veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va face liberi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa suntem si noi asa zisii crestini care traim in pacat ducand o lupta pe TPU, care nu este a domnului ci a oamenilor fara minte care participa la sfatul nebunilor.este o activitate inutila nepotrivita cu viata de crestin si cu morala crestina.practic nici nu avem ce discuta cu cei de pe aici.ei ar trebui sa aiba ce discuta cu noi si nu pe tpu.cui ii place lumina vine dupa ea.o cauta si o gaseste.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Unii necredinciosi asa sunt. Este vorba, in acest fragment din Epistola catre Romani, de cei care Il rejecteaza pe Dumnezeu. Daca ei vor muri in aceasta stare, vor suferi damnarea perpetua.

Dar, un pic mai incolo, tot in Epistola catre Romani, intalnim o alta categorie de necredinciosi. Sunt "paganii care, desi nu au Lege, din fire fac ale Legii". Acestia sunt numiti (in teologia zilelor noastre) ca fiind in stare de ignoranta invincibila. Ei nu L-au rejectat pe Dumnezeu, ci nu L-au cunoscut. Si nu L-au cunoscut fiindca nu deoarece nu au vrut sa Il cunoasca, ci fiindca nu au avut aceasta posibilitate. Ei nu vor suferi damnarea eterna.

| NameoftheCentury a răspuns:

La varsta ta nu ai alta treaba?