| OctavianDanielMaria a întrebat:

Celelalte animale au suflet?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Animalele NU au constiinta de sine, orice fiinta vie are SUFLARE de viata si un trup, deci este un suflet. Sufletul NU ESTE gandirea sau constiinta de sine ci DOAR Energia vitala + corpul respectivei fiinte. A crede ca exista ceva DETASABIL de corpul uman ESTE o credinta DEMONICA, nu Biblica.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Animalelee au fost dotate de creator cu anumite insusiri, INSTINCTE si reflexe, nu ai invatat la scoala asta? Tu ai auzit de reflexe conditionate si neconditionate? Citeste baietas,

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Invatatura despre existenta sufletului este CONFIRMATA fara echivoc in crestinism. "Demonice" sunt doar teoriile gresite ale gruparii adventiste care neaga existenta sufletului (referitor la pusele lui @danut...). Se pare ca se "intovarasesc" foarte bine aceasta grupare cu sustinatorii materialismului dialectic. ei mai mult nici nu au inteles din crestinism... sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Scriptura sustine direct si indirect existenta "vesnica" a tuturor sufletelor.

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

| danut a răspuns (pentru milan9):

Milan9, eu nu ti-am insultat religia dar daca te roade invatati sa cititi Biblia si nu va mai tineti de altii ca SIGUR daca continui asa te vei lamuri ce si cum dar va fi prea trziu pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru milan9):

"Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:"
Au ajuns si ortodocsi sa faca exegeza textelor Biblice FARA sa se atinga de Biblie, ne faci sa radem. Preoti ortodocsi NU STUDIAZA Biblia in cei patru ani de seminar, sunt atatea deeclarati in sensul asta pe net. UITE o monstra de "intelepciune" ortodoxa'
"atunci este DREAPTA regula pe care am hotarat-o: ca nu trebuie adica sa ingaduim ERETICILOR a ne chema LA LUPTA pe temeiul Scripturilor, fiindca le dovedim si fara Scripturi ca nu au nimic a face cu Scripturile" Asta este o monstra de gandire ortodoxa, poti dovedi ceva fara acel ceva, astia sunt intelepti vostri, asa faci si tu analiza sufletului repetand la nesfarsit texte pe care nu le intelegeti. P.S. Textul reprodus este extras dintr-o carte scrisa pe munteele Atos de luminatia sa Terturian. Conform aceeluiasi "erudit' voi NU aveti voie sa faceti comentari pe teme Biblice, se vede ca nu prea esti studios ci predispus a incalca normele ortodoxe.
Nu am sa comentez aiurelile pe care le susti dar voi lua afirmatia privind "parasirea sufletului pe Pavel" SCRIE undeva in Biblie ca Pavel in vedenia respectiva A MURIT, caci asta insemna parasirea CORPULUI de suflet. UNDE SCRIE asa ceva? Asta doar in mintea voastra s-a intamplat.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici sunt de acord cu tine, unii studiaza Biblia iar altii copie idei dupa NET.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e BUNA, omul e rau.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru danut):

"nu studiaza"? Nu gresesc deloc se pare in situatiile in care subliniez impostura sectei aadventiste. Pe langa teoriile eretice pe care le sustine mai are si adepti care isi permit sa calomnieze sisa minta cu nerusinare. In atat in seminar cat si in facultate se studiaza intensiv obiecte care sunt centrate pe studiul biblic:
-Vechiul Testament
- Noul Testament;
- dogmatica;
- misiologie;
- poatrologie; etc...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Https://www.youtube.com/watch?v=_rgYbBTZIpA
Uita-te si tu la filmuletul asta si apoi mai vezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice ființă vie are suflet.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce m-ai întrebat tu. Dacă mi-ai pus întrebarea, presupun că știi.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oamenii de stiinta nu au dovedit daca animalele au constiinta sau suflet, dar au plecat de la premisa ca toate fiintele au o constiinta si sufera, reactiile lor nefiind doar un automatism la durere, asa ca au lasat pe mana celor care nu cred asa ceva sa demonstreze contrariul.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e asa, cand te nasti Dumnezeu iti da sufletul. Cand mori sufletul trece dintr-o dimensiune in alta. Deci teoria ta nu are sens...

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu inteleg ce ai vrut sa zici aici...

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Ca raspuns la intrebare, da... am putea considera ca si animalele au un gen de "suflet", unul biologic, lipsit de responsabilitati morale (...), de ceea ce noi numim constiinta. Ce se vaintampla insa cuaceste "suflari de viata" incredintate "necuvantatoarelor" nu ne putem exprima. Ne depaseste.

| Jay1 a răspuns:

DA! Deși sufletul animal nu este nici măcar aproape de sufletul uman din punct de vedere al dezvoltării sale, dar este totuși un suflet!
Sufletul nu provine din trup, ci reprezintă o putere specială, care își are sursa în Dumnezeu. Animalele au și ele un suflet. Sufletul animalelor a fost creat de Dumnezeu de la începuturile care se aflau în substanța în sine, deși reprezentau ceva diferit de acesta (Gen. 1, 20, 24). Dumnezeu a creat sufletul omului într-un mod numit suflarea lui Dumnezeu (Gen. 2: 7). Spre deosebire de animale, sufletul omului avea calități speciale, deoarece numai omul a fost creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Trăsăturile speciale ale sufletului uman sunt unitatea, spiritualitatea, nemurirea, capacitatea rațiunii, libertatea și darul vorbirii, și conform înțelegerii biblice sufletul reprezintă interiorul omului, care este inhalat trupului și care dă viață trupului, ceea ce îl face pe om diferit de celelalte creaturi ale lui Dumnezeu. Sufletul împreună cu trupul este ceea ce face ca omul să fie liber, irepetabil și nemuritor!

Creștinismul învață că sufletul este incorporeal, impermanent și indestructibil.

Sufletul este creat prin voia lui Dumnezeu, împreună cu trupul, într-un mod care este doar cunoscut de Dumnezeu, astfel încât subiectul principal al sufletului să rămână enigmatic, inexplicabil și de nedescris. Sufletul nu se încadrează în tărâmul simțurilor, el poate fi atins doar de minte.