| IMPERO a întrebat:

Cerea D-zeu jertfe umane, la fel ca si ceilalti d-zei?

1) Jertfirea lui Isaac.
Gen. 22:2 Dumnezeu i-a zis: „Ia pe fiul tău... şi adu-l ardere-de-tot"...
Oare de ce lui Avram i s-a parut ceva normal ca "D-zeu" sa ii ceara sa isi arda fiul? Oare nu era normal ca Avram sa fi spus: "OK! Eu fac ce imi spui, dar sa stii ca eu credeam ca tu nu esti la fel ca si ceilalti d-zei". Oare D-zeu este atotstiutor sau are nevoie sa ne incerce, pentru a sti ceea ce facem si credem?

2) Jertfirea fiicei lui Iefta.
Judecatorii 11:29 Duhul Domnului a venit peste Iefta...
30...(el) a zis (Domnului): „Dacă vei da în mâinile mele pe fiii lui Amon...
31... oricine va ieşi pe porţile casei mele, la întoarcerea mea...
...(il) voi aduce ca ardere-de-tot."
32 ...Domnul i-a dat în mâinile lui.(pe fiii lui Amon)
34 34 Iefta s-a întors... Şi iată că fiică-sa i-a ieşit înainte...
39 ...si el a împlinit cu ea juruinţa pe care o făcuse.

Deci: Iefta influentat de "Duhul Domnului" ii promite ca daca il va ajuta sa cucereasca pe fiii lui Amon, la intoarcere, drept recompensa, ii va arde pe cel ce ii va iesi in intampinare.
"D-zeu" nu ii spune: Ba nebunule, dar cu cine ma confunzi tu pe mine? In schimb, il ajuta sa cucereasca pe poporul Amon si il lasa sa isi arda fata.
Oare si aceasta a fost o jertfa de "un miros placut Domului"?

Acestea sunt doar doua dintre miile de exemlele, care le gasim in Biblia noastra, din care se vede clar ca d-zeul lui Israel nu era Dumnezeul Adevarat, Creatorul vietii si al universului. Cartile "apocrife" au fost scoase din Biblie pentru ca dau mai multe si mai clare, exemple de felul acesta dar ele au fost candva considerate "cuvantul lui D-zeu", cel adevarat si infailibil. Pavel si isus invata si vorbea din ele dar oamenii si-au permis sa le elimine.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În Biblie sunt mai multe cărți, 47, sau cam așa ceva. În fiecare este alt zeu. Ca să le iasă macaroana, creștinii spun că e acelaș, zis și Domnul.
Iar cu jertfele treaba stă cam așa. Zeul era considerat o ființă cu car poți comunica. Ca să îl atragi de partea ta, ca să îl îndupleci, ca să te ajute, ca să facă ce vrei tu, trebuia să îi faci un dar. Ce fel de dar? Ceva valoros pentru tine. Iar un copil era considerat proprietate personală valoroasă, deci dacă îl sacrificai, omorât și apoi ars, pe altar sau la foc de tabără, era ok, zeul te ajuta.

52 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1) Isaac, fiul lui Avram NU A FOST adus jerfa ci doar Dumnezeu la probat pe Avram.
2) DACA citeai Biblia aflai ca au mai fost cazuri de copi jerfiti Domnului. Nici unul nu a fost ars cum sugerezi tu ci un copil jerfit lui Dumneze devenea un copil cedat preotilor de la Marele Templu sau de la Cortul Intalnirii pentru a deveni slujbasi pe viata pentru Dumnezeu la templu. Citeste Biblia si dupa aia da afara gunoiul din tine.

| Totenkampf a răspuns (pentru danut):

Dar despre Geneza 38:8-10 ce aveți de comentat domnule Dănuț?

"8 Atunci Iuda i-a zis lui Onan: „Căsătoreşte-te cu soţia fratelui tău şi împlineşte-ţi faţă de ea datoria de cumnat[a]: ridică-i un urmaş fratelui tău." 9 Dar pentru că ştia că urmaşul nu va fi al său, Onan vărsa sămânţa pe pământ ori de câte ori intra la soţia fratelui său, pentru a nu-i da un urmaş fratelui său. 10 Ceea ce făcea Onan era o nelegiuire înaintea Domnului, aşa că Domnul l-a omorât şi pe el."

- Deci Dumnezeu l-a omorât pe Onan că nu a însămânțat-o pe cumnata sa văduvă. Doar cuvântul "onanie" și falsa interpretare a lui n-a aparut așa din senin.

| danut a răspuns (pentru Totenkampf):

Numele de onanie al respectivei actiuni este dat de primul care este numit ca practicand aceast viciu, Onan. NU conteaza MOTIVUL ci numele este dat de "inventatorul" masturbari. Nu exista nici o falsa interpretatre, actiunea ESTE aceiasi in toate cazurile, satisfacere, nemultumire, viciu, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu ESTE atotcunoscator DAR Biblia a fost scrisa pentru OAMENI iar eu si tu nu avem de unde sa cunoastem ce gandea Avraam, trebuiau fapte doveditoare, de aceia la probat. Numai cei fara minte pot crede ca cineva se contrazice, poate doar cei ce cauta nod in papura.

| IMPERO explică (pentru danut):

Cunosc acst truc, dar daca Iefta Isi "jertfea" fiica in sensul absurd la care te referi tu, atunci pentru el trebuia sa fie un motiv de bucurie, nu sa isi rupa hainele de pe el, de... "lovit si "tulburat".

| danut a răspuns (pentru IMPERO):

Sensul in care spune Biblia si nu al meu il poti afla STUDIIND Biblia, nu cautand tot felul de pricini pe net unde toti tampiti cauta noduri in papura. Cum sa fie un motiv de bucurie cand urma sa nu-si mai vada copilul niciodata. Ti-am spus sa studiezi Biblia, nu sa faci culegere de texte "idioate" de pe net. Afla coditile IMPUSE unor asemenea copii si parintilor lor.

| IMPERO explică (pentru danut):

Adevarat! Cei mai cunoscatori Teologi si Rabini spun ca, de fapt, Avram nici nu a existat si probabil nici Moise.

| IMPERO explică (pentru danut):

D-zeu nu are si nu avea nimic impotriva masturbarii. Biblia spune ca D-zeu l-a omorat pe Onan pentru ca nu a respectat porunca de a face urmasi pentru fratele lui. Inapoiatii de crestini nu au reusit sa inteleaga acest lucru evident.

| IMPERO explică (pentru Totenkampf):

D-zeu nu are si nu avea nimic impotriva masturbarii. Biblia spune ca Onan a fost omorat de D-zeu (?) pentru ca nu a respectat porunca de a face urmasi fratelui sau decedat. (?) Majoritatea Teologilor au inteles acest fapt evident. Doar cei batuti in cap mai cred ca problema era masturbarea.

| Wr3nch a răspuns (pentru danut):

Asta e argument circular. Daca studiez biblia aflu doar ce a fost selectat sa fie in biblie de catre cei care au selectat ce e apocrif si ce nu. Deci practic "aflu" ce e considerat de sinoadele ecumenice si biserica ca "adevar".

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru IMPERO):

Ateismul de evrei a fost inventat.

| danut a răspuns (pentru IMPERO):

Ce v-am sapus, STUDIATI Biblia inainte sa faceti afirmati.

| danut a răspuns (pentru Wr3nch):

Nicidecum, i-a de exemplu Evanghelile fetelor lui Filip (apocrife) si citeste-le si vei vedea ca NU au nimic folositor pentru toti crestinii (lucru obligatoriu ca sa devina carti canonice) ci doar strict pentru cei din perioada respectiva.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, Dumnezeu la testat pe Avraam, DAR adevaratul test a fost cu acel eveniment.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Testul lui Avraam NU a fost pentru Dumnezeu care ESTE atotstiutor ci pentru TINE si altii ca tine ca sa intelega si afle cum se comporta un OM al lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e criminal! Dovada Dumnezeu nu i-a îngăduit să il jertfească pe Isaac. Dar este un exemplu pentru noi Avraam in sensul de a asculta de Dumnezeu mai mult decât de oameni sau decat ceea ce ar fi prioritar pentru noi. Ai avut priorități in viață de care sa regreți mai pe urma? Cine alege pe Dumnezeu ca prioritate nu va regreta niciodată si va avea o liniște si o pace care nu poate fi experimentata fara El.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Redusi sunt toti aceia care NU stiu ce gandea Dumnezeu si nici Avraam drept pentru care trebuia exemplificat pentru acesti nestiutori, adica restul omenirii.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns:

Cartile aprocrife au fost scoase din bilbie pentru ca nu le convin nici la ortodoxi, nici la catolici nici la alte culte crestinelaughing Predominant se sacrificau animale, cum metioneaza in psalmul 50: ''Atunci vei binevoi jertfa dreptăţii, prinosul şi arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău viţei. ''. Si in timp sacrificiile au fost inlocuite cu pomana la saraci.

| danut a răspuns (pentru Wr3nch):

Enumera si tu cateva carti Apocrife din Vechiul Testament ca sa nu murim prosti.

| Wr3nch a răspuns (pentru danut):

1 și 2 Ezdra, Cartea lui Tobit, Cartea Iuditei, Adaosuri la cartea Esterei, Cartea înțelepciunii lui Solomon, Eclesiastul, Cartea lui Baruh, Epistola lui Ieremia, Rugăciunea lui Azaria, Susana, Bel și Dragonul, Rugăciunea regelui Manase și 1-2 Macabei.

| danut a răspuns (pentru Wr3nch):

In afara de ce scrie in Biblie Dumnezeu a considerat ca apocrifele nu sunt necesare in CARTEA SA asa ca acestea au fost eliminate. Totusi Cartea intelepciunii lui Solomon este Eclesiastrul care exista in Biblie, Ieremia deasemeni, Dragonul in romaneste se traduce DRACU asa ca nu vad ce ar cauta o carte scrisa de SATANA in Biblie, iar restul sunt neimportante pentrru scopul si istoria CANONICA a Bibliei. BViblia ESTE o carte religioasa, NU istorica.

| Wr3nch a răspuns (pentru danut):

E amuzant cum crestini care ar trebui sa fie calmi si intelegatori se inflacareaza degeaba pe un topic de gen. Si de unde am eu garantia ca Dumnezeu a vrut asta? Ii cred pe cei care au condus sinoadele ecumenice si au murit de mult? De unde stiau ei ce vrea Dumnezeu, sau de unde stiu eu ca au scos doar ce nu a convenit?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Wr3nch):

Simplu. În momentul acelor sinoade ecumenice, Dumnezeu voia exact ce decidea sinodul. Acum Dumnezeu vrea să înțelegem așa cum spune poetul Mihai Codreanu, că în Biblie sunt - pioasele minciuni, și să nu împiedecăm de ele,. Și mai ales să înterpretăm Biblia cu mintea omului din secolul 21, luminată de știință. Să facem diferența din cartea de pe raft și viața dinafara amvonului de predică și a pereților bisericii. și să înțelegem că nu putem trăi înconsertați în doctrine legi, precepte ritualuri și practici de acum 5000 sau 2000 de ani.

| danut a răspuns (pentru Wr3nch):

Studiaza si vei afla. Totul scrie in Biblie dar cautand pe pe net nu vei afla ce-ti doresti.

| danut a răspuns (pentru Wr3nch):

"crestini care ar trebui sa fie calmi si intelegatori"
De unde ai scos tu asa ceva, aveti idei preconcepute mai copilasi.
"Si de unde am eu garantia ca Dumnezeu a vrut asta?"
Studiaza Biblia si vei afla.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

"Cerea D-zeu jertfe umane, la fel ca si ceilalti d-zei?"

Nu cerea sacrificii umane, în cazul lui Avraam a fost o încercare a credinței iar Iefta a făcut de capul lui acel jurământ, nu scrie nicăieri că Dumnezeu ar fi aprobat așa ceva.

De fapt sunt versete in Biblie care condamnă foarte aspru sacrificiile umane:

Ieremia 19:5
Au zidit şi înălţimi lui Baal, ca să ardă pe copiii lor în foc ca arderi de tot lui Baal: lucru, pe care nici nu -l poruncisem, nici nu -l rînduisem, şi nici nu-Mi trecuse prin minte.

Ezechiel 23:37-39
37 Ele s-au dedat la preacurvie, şi pe mînile lor este sînge: au preacurvit cu idolii lor; şi copiii pe cari Mi-i născuseră, i-au trecut prin foc în cinstea lor, ca să-i mănînce!

38 Afară de aceasta iată ce Mi-au mai făcut: Mi-au spurcat Locaşul cel sfînt în aceiaş zi, şi Mi-au pîngărit Sabatele.

39 Căci dupăce şi-au jertfit copiii la idolii lor, tot în ziua aceea s'au dus şi în Locaşul Meu cel sfînt, ca să -l spurce. Iată ce au făcut în Casa Mea.

În ceea ce te privește, m-am convins că nu e nimic nici de capul tău încă de la postarea anterioară, dacă și când îți trântesc versete clare ce arată că spui tâmpenii iar tu tot pe a ta o ții, e destul de clar că tu nu poți să faci altceva decât să te afunzi mai mult în prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Dz e o fantezie primitiva la fel ca toti ceilalti zei, iar credinta in el e un mod fals, eronat si distorsionat de a privi realitatea. Unde nu e stiinta e doar multa prostie.

| leo59 a răspuns:

Istoria lui Ieftae din carte "Judecatori" trebuie citita in contextul timpului respectiv, de acum cateva mii de ani, cand civilizatia era una primitiva, inclusiv legea Veche nu era la un nivel superior, de aceea s-a intrupat Fiul lui D. (desavarsirea Revelatiei). Ieftae cere ceva de la Dumnezeu ( cucerirea fiilor lui Amon) si face o fagaduinta ca si el Ii va oferi ce are mai de pret, fiica sa. D. ii indeplineste dorinta si el vrea sa-si tina cuvantul ( sacrificiul fiicei) ceea ce este drept, asa cum au procedat si altii (Avraam, etc. sau intr-un caz mai trist, Irod, care si-a implinit, cu regret fagaduinta, taind capul Sf. Ioan). Autorul cartii, incheie istoria acestui sacrificiu in cateva cuvinte seci. Ac. istorie trebuie interpretata intr-un context mai larg, cum face Bartolomeu Anania in comentariul sau la ac. carte: Dumnezeu accepta provocarea omului, acceptand in acelasi timp si solutia. Dilematic: salveaza o fiinta umana sacrificandu-si poporul sau Isi salveaza poporul sacrificand o fiinta umana? Mai tarziu, arhiereul Caiafa, inspirat de Dumnezeu va enunta principiul ca "de folos este sa moara un om ( adica Iisus), iar nu tot neamul sa piara" ( Ioan 11, 50). Chiar in N. Testament vedem morti, ca pedeapsa imediata si pedagogica, de ex. pe Anania si Safira, datorita pacatului minciunii si neimplinirii fagaduintei lor. S-auzim de bine.