| PrazPrăzescu a întrebat:

Chiar au fost pinguini care au strabatut tot drumul din Antarctica pana in Orientul Mijlociu pentru a ajunge pe arca?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Da. Si inca dus-intors. Oricum, asta nu e nimic pe langa performanta melcului rosu australian.

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Si de ce crezi ca era nevoie de transport, ma rog? Oare Dumnezeu nu avea puterea de al (ai) transporta instantaneu langa Arca? Adica EL face un univers si lasa asemenea lucruri marunte la "mintea" ta? Cu asemena intrebari "combateti" voi existenta lui Dumnezeu? Iertare, dar si un gugustiuc e mai sprintar la creier.

| Salontanul a răspuns (pentru danut):

Asa este! Cat de idiot sa fii sa crezi ca Dumnezeu nu-i putea salva de cat prin mana lui "nea Gheorghe". Zicea: sa moara toti oamenii si sa ramana numai animalelele si gata. Credeti orice carte de povesti! Nu-i de mirare ca romanii sunt considerati fraierii Europei!

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Personal, nu cred ca pot combate existenta lui Dumnezeu. Doar povestea cu un potop care a acoperit intreaga planeta.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Potopul nu are nevoie de combatere, s-a dovedit practic ca a existat, faptul ca in muntii nostri de gasesc urme de fund de mare nu este concludent? dar faptul ca s-au gasit de curand o tablita cu schitele, dimensiunile si naterialele din ce a fost facuta Arca nu va spune nimic? Biblic, pana la Noe pe terra nu existau mari sau oceane asa ca potopul a avut o dimensiune mondiala.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

"s-a dovedit practic ca a existat, faptul ca in muntii nostri de gasesc urme de fund de mare nu este concludent?"

Fii mai atent cu concluziile. S-a dovedit asta poate doar la adunarile neoprotestantilor. Pentru ceilalti, "urme de fund de mare" pe varful muntilor este o dovada a orogenezei si se invata prin clasa a V sau a VI la geografie.

Nu stiu despre ce tablite vorbesti si unde or fi fost gasite, dar cum ar putea ele sa dovedeasca un potop global? Dovezile pentru un potop global sunt eminamente geologice. Fara ele poti sa gasesti si mumia multimilenara a unui batranel simpatic cu un ecuson pe care scrie NOE, tot nu va dovedi ca potopul a fost global.

"Biblic, pana la Noe pe terra nu existau mari sau oceane asa ca potopul a avut o dimensiune mondiala."
O premisa religioasa pur personala si o ruptura logica. Nu, Dane, si daca nu ar fi existat mari si oceane pana la Potop (desi nu inteleg de ce ele trebuie sa nu fi existat), prezenta lor acum nu impune logic ca tot Pamantul sa fi fost acoperit de apa.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Vad ca sti ce se invata in clasa a sasea la ora actuala (pe vremea mea nu) dar ce descoperiri arheologice privind potopul, nu. Interesante "orientarile" unora. Premisa biblica privind existenta oceanelor nu este a mea ci a scrierilor biblice iar existenta unui potop mondial nu era necesar daca omul si produsele lui nu ajunsesera in anumite zone.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Descoperirile arheologice privind potopul le știu. Nu confirma existenta unui potop global. Altfel de descoperiri recunosc ca nu mă interesează. Unde susține Biblia ca nu au existat mari și oceane înainte de potop?

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Am gresit, nu despre oceane și mari era vorba ci despre ploi. In schimb biblia consemneaza prin aducerea pe arca a pasarilor intinderea universala a potopului.

NOname
| NOname a răspuns:

Aha.
https://www.facebook.com/......777448315/ :))

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acea arca nu putea exista. Ar fi fost nevoie de o arca foarte mare care nu ar fi putut fi construita cu mijloacele de atunci si nici n-ar fi plutit. Alea-s povesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Si piramidele din Egipt nu aveau cum sa fi fost construite de mana omului in acele secole si totusi au fost construite happy

| danut a răspuns (pentru Salontanul):

Ha,ha,ha.

| danay72 a răspuns:

Nu stim cum a procedat, dar din toate specile care au existat atunci, au urcat in arca.

| Holiday a răspuns:

Daca v-ar auzi pinguinii ce tampenii debitati astia cu arca...s-ar tavali si ei de ras...

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ei na, ce intrebare pui si tu. Au luat bilet la clasa 1 pana in orient si acolo au plecat in croaziera cu arca. Chiar atat de fraieri ii crezi?

| NGheorghe a răspuns:

Exact! Ei au avut un drum lung si obositor.
... si au invatat sa inoate abia dupa Potop dupa ce s-au plictisit de cautat "drumul din Orientul Mijlociu pana in Antarctica" (este acelasi drum pe care au venit).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudata coincidenta.Chiar ieri mergeam pe faleza si am vazut un pinguin inecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce stii tu, aveau presul lui Aladin. mda
ori, aveau pile sus puse, si i-a transferat direct pe barca. e si asta o chestie

| bleakk a răspuns:

Noe a luat pe arca DOAR cate o specie si nu subspecii. De ex. Vulpea nu si vulpe polara, urs si nu fiecare subspecie

Răspuns utilizator avertizat
| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Să-nţeleg atunci că existau pinguini care trăiau în clima aia, dar nu cei din Antarctica? rolling on the floor