| anonim_4396 a întrebat:

Chiar exista diavolul? Mie mi se pare o chestie SF...adica Dumnezeu are nevoie de un contracandidat? Cand aud pe unii ca rockul e muzica satanista sau ca zic valeu,e de la diavol,in loc sa caute adevarata cauza, ma apuca rasul.Cred in Dumnezeu dar diavolul nu exista.Cu ce rost si sens logic ar exista? Pare SF.Ce parere aveti? Eu cred ca Dumnezeu e Forta Cea mai Puternica si Superioara si nu are contracandidati, dusmani si ingeri cazuti de pe bicicleta.laughingVoi ce ziceti?

13 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Nu te poţi numi "creştin", dacă nu crezi şi în existenţa diavolului.

| J0B0MAT a răspuns:

Eee,exista.laughing) Eu nu cred in diavol, cine vrea sa creada, sa creada.

| Liviu a răspuns:

Istetule,cum poti crede in dumnezeu fara sa crezi in satana? ce fel de credincios esti tu mai laughing tristule mai.lucifer,diavolu cum se mai spune, era capetenia ingerilor, si tipu find baiat destep a incercat sa ii ia locu lu mneozau(dumnezau) si la izgonit. Punct, asta e toata povestea.Mno eu find ateu, mi se pare o poveste buna.Dar tu find credincios, chiar trebuie sa crezi asta, mai documenteazate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Diavolul a fost inventat de crestini iar satana era o functie provizorie nicidecum un nume propriu.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vezi si www.bibliapentrusceptici.ro atunci. eu nu ma las pacalit ca exista dumnezeu si nici satana. faza e ca nu ai cum sa crezi doar in dumnezeu deoarece in biblie e inclus si satana.

| RyanGeorge a răspuns:

Ma daca exista dumnezeu trebuie sa fie si diavolul, nu? Sunt ateu nu prea ma intereseaza subiectele astea dar cand e sa mor sigur la cate pacate am facut ma duc la dracu si o sa il vanez si il violez de mama mama laughing))
Oamenii au fost si mai sunt inca usor de manipulati, WTC a fost doborat de Bush si americanii inca cred ca a fost mana la teroristi... Wake up

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Asa cum mos craciun, zana maseluta, diavolul sunt basme, si dz e tot un basm, se pare ca tu inca nu realizezi asta

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Adam_Adela_1974):

Ce ''inteligenta'' esti...ia spune-mi mie cum a aparut Universul, omul si miracolul numit viata? Ia spune-mi cine a creat lumea si de ce e Universul, corpul uman, natura asta de perfecta si complexa? Spune ce a fost la aparitia lumii si apoi da-ti cu parerea asa sigur. Spune si ce crezi despre vindecarile miraculoase datorita credintei in Dumnezeu.Si apropo, cand zic Dumnezeu ma refer la Creatorul Universului, nu neaparat Dumnezeul crestin.Cata ''inteligenta'' pe capul tau.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Exista, ce ii drept se spune ca au fost ingeri dar ca din cauza mândriei a cazut si a devenit drac. Acuma cine crede crede cine nu nu happy

| YouDieAsYouLived a răspuns:

N-ai cum sa negi existenta Diavolului atat timp cat accepti existenta unui Dumnezeu. Religia ta, adica crestinismul ori o accepti asa cum este ori nu o mai accepti deloc. Nu poti accepta doar ce-ti place sau ce-ti suna bine.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru YouDieAsYouLived):

Sunt curente filosofice si spirituale care cred intr-un Creator,cred in Dumnezeu desi nu sunt crestini.Ia spune,cine a creat Universul,cum a aparut, de ce e viata, natura, Universul, creierul uman asa de perfecte si complexe.Cum s-a nascut Universul si cine a provocat acea explozie Big Bang? Daca imi raspunzi la intrebarile astea, ai ''creier'' dar daca nu, esti un frustrat ateist care se crede mai inteligent decat Einstein.De unde stii ca sunt crestin? Pot fi New Ageist sau pot fi deist sau pot sustine doar Designul Intelligent? Ai auzit de asta? Cata ''inteligenta'' zace in voi mai oameni buni.happy Ia zi vindecarile miraculoase pe baza credintei in Dumnezeu cum au loc? Sunt sute de mii pe internet.Dar ce sa faci cand cineva ca tine se crede mai destept decat Newton.

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Myster Alynutz ( exprima multa inteligenta numele tau ), curentele filosofice si spirituale, credinta in creatori, este inspirata tot din teorii religioase. Ce sanse mai erau sa crezi in creatori daca nu existau teorii religioase? Fie ei si abstracti? Te exprimi in clisee clasice, daca stiinta nu poate descompune miliarde de ani pentru a da un raspuns, ce este si normal pentru ca noi traim pe perioada scurta iar timpul existentei noastre este unul foarte mic in comparatie cu durata de viata a tot ce exista, asta nu inseamna ca exista un creator. Einstein a fost ateu, nu a crezut intr-un creator, nici macar unul abstract, la fel si Newton. Repet, te exprimi in clisee si nu transmiti nimic, ba mai mult te folosesti de nume ale unor oameni de stiinta sa pari inteligent cand tu nu ai cunostinte despre studiile si ce au sustinut ei. Care vindecari pe bazele religilor? Poate doar unele pe baza efectului Placebo care nu are legatura cu religia sau pe baza indoctrinarii si manipularii maselor.

| lidiacengher a răspuns:

Interesant nu? cea mai mare inselatorie a diavolului e aceea de a ne face sa credem ca nu exista!