| anonim_4396 a întrebat:

Chiar exista magie sau sunt povesti de adormit copii? Ma gandesc ca cel care a inventat acest cuvant s-a inspirat de undeva.

22 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Exista.

| dragos9234 a răspuns:

Nu.

| Grimmjow69 a răspuns:

Nu exista magie.Doar trucuri bine puse la punct.happy

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista magie, si e usor de aflat de unde au aparut povestile, din ignoranta, dar na, la acea vreme era ceva normal.

| Kalla a răspuns:

Exista dar buna sau rea provine de la un singur loc:d**vol

| Aiwendil a răspuns:

Voi credti ca totul s-a invetat odata cu aparitia voastra? Magia exista de cand lumea.Nu exista din secolul acesta, ci de cand s-a creat lumea.Pe timpuri existau elfi, dragoni, zane, sirene, etc.In ziua de azi nu mai exista, pentru ca oamenii i-au vanat si ucis.In foarte mule popoare diferite ale lumii apar dragonii si zanele.Crezi ca s-ar fi inventat ceva care nu ar fi existat? Eu nu cred.E ca si cum ai incerca sa iti imaginezi o forma geometrica noua. Poti sa-ti imaginezi? Nu.

| Dumniezău a răspuns:

Nu exista magie.Sunt doar niste trucuri ieftine cu care oamenii impresioneaza.E adevarat ca unele trucuri de magie sunt neexplicabile dar si astea sunt tot o siretenie

| Exilee a răspuns:

Magia nu inseamna niste trucuri ifetine cu anumite carti. NU
Magia inseamna slujirea si inchinarea demonilor si pierderea oricaror legaturi cu Dumnezeu. MAgia presupune inchinare demonilor, invocarea mortilor, descantecele, cantecele demonice, ghicitul, profetiile demonilor pitonicesti etc...

Nu exista magie alba/neagra. Magia este pacat strigator la cer si chiar si Dumnezeu Insusi a interzis cu toata severitatea poporului Sau sa recurga atat la magie, cat si la cei care invoca mortii/ duhurile rele.
TIn sa mentionez ca cei care contacteaza sau apeleaz ala vrajitori, isi pierd Botezul si Taina Cununiei.

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Daca traiam in Evul Mediu iti dadeam dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru gorlan):

SUnt sigur ca in acest caz subiectul te depaseste, iar nivelul cunostintelor mele iti este cu mult superior. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru gorlan):

BIne dragule. Un sfat: ia o carte de stiinta. Devii ticnit cu astfel de subiecte. Poate inveti si tu ce deriva din teorema fundamentala a calculului integral.

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns:

Povesti...Orice lucru neexplicat(stintific, sau pentru care nu exista o explicatie datorita lipsei de informare) intra in categoria magie. Acum, oamenii au inceput sa exagereze si de la dragonii de comodo s-au inventat dragonii care scuipa foc, zanele(probabil de la licurici), troli(probabil oamenii nordici au ajuns prin emisfera sudica sau pe la ecuador si au vazut gorile-ajungandu-se la troli), etc.
Numai tampenii ancorate in folclor.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

"Dumnezeu Insusi a interzis cu toata severitatea poporului Sau sa recurga atat la magie..."

Deci dumnezeu a inventat magia ca s-o interzica? Misto...

| thealchemist a răspuns:

Exista. i se spune in multe feluri dar nu asta conteaza, de unde vine cuvintul, conteaza doar ca exista.

| Exilee a răspuns (pentru gorlan):

Se vede dupa contul tau ca STII STIInta la fel de bine cum stiu eu swahili.( adica prost). Sper ca intelegi ironia ca trebuie sa ai macar putina minte.

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns (pentru ErrorFound):

Esti amuzant. :))
De la licuri la zane e o distanta foarte lunga.Ai o bogata imaginatie. Dragoni de Komodo, astia se gasesc in Arhipelagul Indonezian, niste insule.Parcul a fost fondat în 1980.Pe acele vremuri informatia nu ajungea in cateva secunde cum e in zilele noastre.E o mare distanta de la Indonezia pana in Europa.Iar cu troli este si mai si.Cum au ajuns nordici in sud e curios si chestia cu gorile chiar nu am inteles-o.
Orice poveste are o samanta de adevar.Si chiar asa? Orice nu se explica stiintific nu exista? Credeam ca oameni de stiinta au mintile deschise la orice.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dragon
Daca dai scroll in jos o sa vezi un tabel cu fiecare tara si ce fel de dragon aveau. Daca ar fi o minciuna cum se face ca descriile se aseamna si la fel si la puteri?

| ErrorFound a răspuns (pentru Aiwendil):

Nu stiu, am dat un exemplu. Cum ai zis si tu, informatia nu ajungea la fel ca in zilele noastre, deci in timpul in care ea era transmisa putea suferi "mutatii".
Cum un copil de 5 ani iti zice acum ca l-a muscat(ciupit) un paianjen de 2 metri(2cm), asa si un calator putea face astfel de exagerari.
Mitologiile se inspira una din cealalta. Daca ai citit la smeu sau cum naiba se numea ala in slavona/croata(ce naiba era), o sa vezi ca a fost preluat de Romania devenind zmeu(zmeul arata diferit in fiecare poveste, fiecare om interpretand-o cum a vrut el).