| RAY a întrebat:

Chiar nu conteaza daca poti dovedi ceea ce afirmi?

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Conteaza dar chestia e ca nicio teorie nu poate fi dovedita ca de aceea se si numeste teorie.

| RAY explică (pentru mentholinks):

La ce teorie te referi?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

La toate teoriile in general.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Teoria evolutiei? big bang? ambele au fost dovedite stiintific

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunoștință științifică

| HadesSs a răspuns:

Bineinteles ca, conteaza, dar unii oameni afirma doar de dragul conversatiei laughing

| RAY explică (pentru HadesSs):

Adica mint non stop, a minti nu te face un om moral

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Exista oameni morali, exista oameni care nu mint niciodata?laughing

| RAY explică (pentru HadesSs):

Nu cred, dar nici non stop

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Nu ma refeream non-stop, ma refeream ca toti mintim la un moment dat intr-un fel sau altfel si sustinem ceva ce nu poate fi dovedit.

| RAY explică (pentru HadesSs):

Afirmatiile mari cer dovezi mari

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Daca tie iti spune o fata ca te iubeste ii ceri dovezi mari? Ca pana la urma asta e un lucru marelaughing)

| RAY explică (pentru HadesSs):

Normal ca nu o cred, cred in faptele ei, comportamentul ei e o dovada