| xerxes1 a întrebat:

Christos a inviat!
La catolici, si oricum calendarul gregorian este cel corect.
De ce ortodocsii se incapataneaza sa foloseasca un calendar expirat pentru calcularea Pastelui?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Adevărat c-a-nviat!
Mai puțin contează data cât semnificația evenimentului-prin acest trup nou, neperisabil, voi fi și om, pentru eternitate, urmați-mă și după moarte și înviere așa va fi și trupul vostru nou!

| xerxes1 explică (pentru ania):

Daca data nu conteaza de ce nu sarbatorim in aceeasi zi atat Pastele cat si Craciunul?
Sau era doar lesinat pe stalpul acela.Nu aveau medici legisti care sa-si dea seama daca era intr-adevar mort.
Chiar si in zilele noastre mai invie cate unul declarat mort.

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea NU ESTE o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei mai putin conteaza.

Sărbătoarea instituie un timp sacru, dar nu prin coincidenta datei (nu miyam aici pe vreo numerologie pagana...), ci prin confirmarea din partea Bisericii, prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment...

Incă de la începutul creştinismului, primii episcopi ai Bisericii au continuat modelul Apostolic al cinstirii Paştelui creştin la o data diferita de cea a evreilor. S-a propus a se calcula după un anumit algoritm (deci nu s-a ţinut la "coincidenţa de dată"). Nici evreii nu respectau intocmai corespondenta unui anumit evenimentului istoric.

Deci... deci din start recunoastem faptul ca totul a fost un compromis inca de la inceput in calcularea datei, neintentionandu-se o coincidenta numerologica cu data calendaristica... thinking

| heracles a răspuns (pentru milan9):

Mai putin conteaza, hm pai daca nu conteaza data si luna, eu as zice atat craciunul cat si pastele sa se sarbatoareasca in decembrie.

| EcceHomo a răspuns:

Vecinii mei au dat muzica la maxim, pirandele dansează din buric, un alt vecin se aude strigând:"Christos a înviat, bă!".
Vreau să îi zic şi eu ceva vecinului, de Christos-ul lui şi al meu, şi al urmaşul urmaşilor mei, şi ai lui, dar nu ştiu nici măcar o urare...happy

| heracles a răspuns:

E o poveste lunga cu pastele, si cu invierea lui Isus Hristos, pastele este sarbatorit de iudei inainte de nasterea lui Isus Hristos, cu mii de ani inainte de a se naste I.H. si semnifica eliberarea poporului evreu de sub robia egiptului.Deci nu are legatura cu invierea, crestini sarbatoresc invierea lui I.H. Iudeii nu.

| xerxes1 explică (pentru heracles):

Catolicii sarbatoresc azi, ortodocsii peste o saptamana.
Iisus din cer cred ca este si el pus in incurcatura.
Cred ca se intreaba :
Oare cand naiba am inviat?
Apoi o intreaba pe Maria:
Mama tu mai tii minte cand a fost scandalul ala care nici acum nu se mai termina?

| heracles a răspuns (pentru xerxes1):

Da, este greu sa crezi ceva fara sa vezi, nimeni nu ne poate spune ca, asa a fost, a inviat a 3 zi, am vazut cu ochii mei, de altfel biblia pomeneste si de ''toma necredinciosul''care la fel nu credea pana nu vedea. Isus Hristos a existat, dar aici este discutia, a fost sau nu, fiul divinitatii, chiar la inviat pe Lazar din morti, chiar a inviat a 3 zi dupa ce a fost rastignit, sau a fost doar fiul Mariei, si cand s-a maturizat a incercat sa reformeze religia iudaica, punandu-se rau cu prelatii mai ales cu Caiafa, chestea este ca pastele nu inseamna invierea lui I.H. ci eliberarea evreilor din Egipt, pentru noi crestinii este o confuzie si o ceata totala, atat cu pastele cat si cu taierea mielului, ce vina are saracum mielusel cu moartea lui I.H. si invierea s-a. am inteles ca este un simbol,de sacrificare dar lumea ar cam trebui sa isi de-a seama ca sacrificarea mieilor de pasti nu este decat o crima, nu-i destul ca sunt taiati in decursul anului,i mai omoara si de pasti, exact ca mayasii ne comportom, doar ca aia faceau sacrificii umane, si de craciun la fel saracul porc, numai in pielea lui sa nu fii.

| heracles a răspuns:

Da,exact noi romanii nu avem nici o treaba cu pastele evreiesc, doar cu invierea lui I.H. care s-a lasat crucificat pe cruce in numele tuturor popoarelor, pentru ca lumea sa devina mai buna, dar se pare ca misiunea lui a esuat si nu degeaba se zice ca va veni pentru.a doua oara.hm au trecut insa 2018 ani si nu a mai venit nimeni.

| heracles a răspuns:

Nu stiu daca chiar aveau de gand sa-l omoare romanii,daca i-ar fi deranjat catusi de putin l-ar fi casapit de la inceput,ce am inteles eu din filmul lui Mel Gibsson -patimile lui hristos'- filmul asta fost mult mai aproape de realitatile acelor vremuri, scotea in evidenta cruditatea imperiului roman, deci Caiafa preotul din secta farisei(astia nu-l aveau la suflet pe Isus)la acuzat de hula si ca, pretinde ca el ar fi mesia, preotii il vedeau ca pe un proroc fals, prezenta un pericol pentru preotie si atunci trebuia sa scape de el, dar legea lor nu le permitea sa-l omoare si asa l-au dat pe mana romanilor, ei neavand nici o treaba cu el, pt.ca nu ia deranjat deloc, Isus nu a indemnat pe nimeni la revolta, el a vrut sa schimbe oamenii sa fie mai buni, pe cand iudei asteptau un mesia razboinic, sa-i scape de I.R. e nu a fost asa, si uite asa au inceput sa-l urasca.Caiafa la santajat pe pontus parca asa il chema, spunandu-i ca daca nu-l crucifica pe I.H. o sa porneasca o revolta impotriva lui, si ca o sa-l reclame si Imparatului Cezar pentru ca nu respecta legile lor, si atunci neavand in cotro, l-a luat roamanii si l-au crucificat, asta am inteles eu, deci I.H. a reprezentat o amenintare mai mult pentru ai lui, pentru preotii iudei, altii, dupa ce a murit I.H. au venit au pornit revolte, dar i-a linistit romanii cat ai zice peste, nu te poti pune cu dita mai imperiul roman.