| Cris888 a întrebat:

Cica, facerea omului a inceput cu suflatura lui Dzeu in materia de pamant.
Sunt interesat sa stiu daca a fost si saliva in acelasi timp si daca ar putea fi determinat cumva mergand pe firul logico-rational al povestirii biblice.
(Saliva contine si ADN si ar putea schimba forma de "insamantare-fecundare" a Mariei la "scriptul" transmis la momentul nasterii).
Momentul conceptiei si cresterii de facere - ca proces in curs ar trebui demonstrata coordonarea divina.
Altfel tind sa cred ca Dzeul a aparut pe final la momentul de nastere - ca interventie.
As putea fi lamurit?

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Okay ți-am citit întrebarea dar n-am înțeles o boabă, ce naiba ai zis aici?

| Cris888 explică (pentru SG1995):

Daca Dzeu (conform imaginatiei religiei) a suflat asupra materiei din pamant, si in afara de asta a pus si saliva - ar putea fi o legatura mai plauzibila a transmisiei ADN.
O alta neantelegere a mea este - de ce se bea vinul ca simbol al sangelui - daca la inceput a fost suflatura.
Incerc cumva sa gasesc legaturi in argumente stiintifice.
O alta problema (din Biblie) pe care cred ca Dzeu si-a pus-o a fost momentul suflaturii - cred ca pozitionarile interplanetare intergalactice armonice printre care si a pamantului - momentul oportun - nu se mentioneaza nimic...

| Cris888 explică:

Cred ca religia crestina greseste si a fost si saliva, sau doar saliva.
Suflurile universului dintre planete sunt forme respiratorii galactice?!