| RAY a întrebat:

Cica romanii resping existenta lui Dumnezeu? Pai atunci de ce 99% din Romanii sunt crestini? https://www.youtube.com/watch?v=2UaQlRAWCU0

Sau asta din video vorbeste de secta lui?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Nu e nimic de analizat sau de cuantificat în procente.
Credința în Dumnezeu e absolut personală. Nu are nevoie nici de grupuri, nici de religii, nici chiar de biserică. Toate pot fi pervertite pentru manipularea maselor.
Singura care nu poate fi atinsă e credința din sufletul fiecăruia.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu îi va mântui pe acei oameni care îndeplinesc două condiții:
-care vor să fie mântuiți
-care fac voia Lui.

Iar că sa răspund la întrebare, dogmele Bisericii ortodoxe și catolice îi încurajează pe oameni să calce Legea lui Dumnezeu, prin faptul că susțin mântuirea oamenilor după ce aceștia mor. Biblia nu susține o astfel de învățătură.
Dar pentru bani, învățătorii religioși aduc tot felul de învățături mincinoase. Iar omului îi place o astfel de religie pentru că îl ajută să-și îndeplinească poftele firii pământești: adică să facă răul.
Noi nu putem să facem tot ce dorim.

| LOVW a răspuns:

Chiar dacă 99% din români cred în existența lui Dumnezeu, nimeni nu este interesat de voia Sa, deci oricum acel procent de 99% din români nu vor fi mântuiți.

| RAY explică (pentru LOVW):

Doar sectancti vor fi nu?

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

Nu toți „sectanții", ci doar cei care au luat hotărârea de a-L urma pe Hristos.

| RAY explică (pentru LOVW):

Deci nu toti doar cei pe care i cunosti tu, tu esti un fel de mesia?

| AC4S4 a răspuns (pentru LOVW):

Orice o să îi scrii la RAY, o va întoarce cumva. Mai bine nici nu încerca.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Exact ca si voi, doar sa nu crezi ca TPU o sa transforme vreun ateu sau crestin in crestin si ateu, e doar pierdere de timp

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu vorbeam doar de domeniul "religie".

| RAY explică (pentru AC4S4):

La fel si voi

| RAY explică (pentru AC4S4):

Daca poti dovedi prin metoda stiintifica ca nu e adevarat din ceea ce cred eu te cred, dar daca vi la mine la mine cu convingeri fara o baza reala sau cu amenintari cu iad pe veci sunt aiureli, dovedeste ca teoria evolutiei, big bang nu sunt adevarate, nici un savant creştin nu a reusit poate reusesti tu