| Steregoi a întrebat:

Cica stelele se nasc si mor insa acest proces de nastere ar fi imposibil fara existenta Lui Dumnezeu pentru ca materia este supusa procesului permanent de transformare, degradare si uniformizare. De fapt procesul de degradare al materiei a existat inca de la aparitia materiei si fara Dumnezeu aparitia materiei ar fi fost imposibila pentru ca procesul de degradare si de uniformizare al materiei nu ar fi permis formarea materiei sau formarea ipoteticei singularitati primare inainte de ipoteticul Big Bang. Nu putem vorbi de o perioada de maturare a universului pentru ca universul se matureaza permanent adica se mareste permanent. Chiar si in cazul unui om procesul de degradare si transformare are loc inca de la conceptie iar acest proces devine vizibil inca de cand omul nu mai creste. Faptul ca unii fetusi mor inainte sa se nasca este o dovada ca omul este supus degradarii inca de la conceptie. Omul este supus degradarii si transformarii inca de la conceptia sa in mama sa sau intr-o eprubeta. Universul a fost structurat inca de la aparitia ipoteticei singularitati primare. O structura materiala nu apare decat dintr-o alta structura. Dumnezeu este o structura imateriala neschimbatoare si fara inceput. Insasi procesul de transformare permanenta a materiei indica necesitatea existentei unei referinte constante, neschimbatoare, nesupusa transformarilor si fara inceput precum Dumnezeu. Legile fizice ar fi imposibil sa existe fara ceva constant si nesupus transformarilor precum Dumnezeu. Acest lucru este aratat in Biblie.

Maleahi 3:6:"6. Că Eu sunt Domnul şi nu M-am schimbat"

Iacov 1:17:"17. Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare."

Aceste doua versete sunt si o dovada ca Vechiul Testament si Noul Testament descriu acelasi Dumnezeu si ca aceste testamente sunt armonizate si interconectate intre ele. De fapt nici o deductie rationala nu se poate baza pe ceva schimbator. Toate explicatiile din fizica se bazeaza pe legi fizice neschimbatoare. Putem vorbi de o lege fizica a degradarii, a transformarii, a uniformizarii care e valabila pana la disparitia materiei prin imprastiere si uniformizare completa sau pana ce materia devine imaterie. Aceasta idee arata ca legea fizica a uniformizarii exista si dupa disparitia materiei ceea ce inseamna ca legile fizice au existat inainte sa apara materia ca energie concentrata adica legile fizice au existat in structura imateriala pe care o numim Dumnezeu inca inainte sa apara materia sau prima singularitate ipotetica primara inainte de ipoteticul Big Bang. Legile fizice au fost planificate. Insasi legea fizica a transformarii, a degradarii, a uniformizarii are un inceput pentru ca vorbim de necesitatea existentei unei referinte neschimbatoare raportata la caracterul degradabil al materiei. Gandurile din mintea Lui Dumnezeu sunt un proces de transformare ciclica pentru ca la Dumnezeu timpul se scurge ciclic. In materie timpul se scurge liniar adica viitorul nu devine niciodata trecut sau prezentul nu se repeta. Dumnezeu depinde doar de El insusi si de nimic altceva. Savantii au dezvoltat ideea de repetabilitate si in domeniul material din care ar rezulta ideea ca prezentul se poate repeta desi acest lucru nu este observabil. Orice program de calculator si orice algoritm de inteligenta artificiala are o ciclicitate sau o repetabilitate si fara aceasta un program si un algoritm ar fi instabil. Totusi ceva macro poate fi controlat inteligent doar de la nivel micro adica frecventele mari pot fi modulate doar de frecvente mai mici si in acest fel ajungem la ideea ca materia e controlabila de imaterie si nu invers. Imateria este caracterizata de frecvente mult superioare materiei perceptibile de om de la nivelul Planck adica imateria are frecvente mai mari de 1/6, 6 * 10^(-34) Hz adica mai mari de 0.15 * 10^(34) Hz. Astfel cicilicitatea sau repetabilitatea materiei ( daca aceasta ciclicitate sau repetabilitate a materiei ar exista ) este dependenta de imaterie. O tradare care s-ar repeta peste multe miliarde de ani ar fi ceva imoral si nedrept. Astfel putem deduce ca nu putem vorbi despre o ciclicitate sau repetare in domeniul material adica despre un sir nesfarsit de expansiuni si comprimari ale universului material. Imoralitatea nu are caracter permanent sau vesnic ci doar moralitatea.

Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stimate Dle Steregoi, sunt multe idei filozofice valoroase aici, care denotă profunzimea cu care dta gândești lucrurile, dar este dificil să se discearnă datorită că dta transgresezi domeniile cunoașterii umane cu multă dexteritate, și firul logic este greu se urmărit. În general argumentarea dtale este bună și adaugă chiar și pentru mine, care am meditat îndelung la cele de mai sus, ceva inedit și nou. Din păcate, bogăția de material cuprinsă aici ar necesita o dezbatere mai amplă decât cadrul de discuție pe care îl oferă acest site. Sper ca să îmi permită timpul într-un viitor nu prea îndepărtat să stăm de vorbă pe îndelete în privat despre cele expuse mai sus.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

Astept. Mi-am amintit de o idee pe care am uitat sa o pun in intrebare pentru ca gandurile apar si dispar repede uneori, ori insasi acest aspect este o dovada ca particulele virtuale exista si din acestea se nasc gandurile noastre mai ales cand ne gandim la lucruri inedite. Ideea despre care vorbeam este repetabilitatea lenta sau transformarea lenta care n-ar avea nevoie de o referinta constanta insa asa ceva desi exista la baza transformarilor lente stau transformarile rapide sau foarte rapide sau la baza frecventelor mici stau frecventele mari sau foarte mari asa cum la baza materiei caracterizata de frecvente mari stau particulele elementare caracterizate de pulsatii sau frecvente sau transformari mari. Din aceste considerente nu putem vorbi despre transformari lente pentru ca aceste transformari lente se bazeaza existential pe transformari rapide sau chiar foarte rapide. Ori acest lucru indica necesitatea unei referinte constante sau neschimbatoare. Iar aceasta referinta constanta este si ea intr-o transformare insa o transformare repetitiva sau ciclica precum principiile cognitive neschimbatoare ale unui Dumnezeu sau ale notiunii de Dumnezeu. Teoria evolutionista se bazeaza pe transformare lenta. Insasi teoria evolutionista admite necesitatea scurgerii cu unic sens a timpului prezent -> viitor si nu invers, ori insasi acest caracter este o lege fizica. Ajungem sa vorbim de un mediu mai lent schimbator decat vietatile care se dezvolta sau evolueaza insa de fapt la baza ambelor feluri de materie stau acelesi particule elementare care pulseaza la aceleasi frecvente mari si ale caror transformari sunt la fel de rapide. Iata ca astfel se dilueaza mult conceptele despre care vorbim pana la nivelul in care nu mai distingem dunele de nisip din cauza firelor de nisip sau din cauza particulelor elementare care ne stau in fata privind lumea de la nivel micro spre nivel macro. Eu nu fac altceva decat sa compar si sa asociez tot ce cunosc si asa dezvolt propozitiile si frazele. Continui dezvoltarea. Se vorbeste deseori despre adaptarea la mediu dar se omite faptul ca si mediul se schimba la fel de repede din punct de vedere al fizicii cuantice sau privind dinspre lumea micro spre lumea la nivel macro. Apare intrebarea logica: ce la ce se adapteaza? cand ambele se transforma la fel de repede fiind alcatuite din aceleasi particule elementare? De fapt la acest nivel afirmatia "organismele se adapteaza la mediu" isi pierde sensul sau valabilitatea. Mai exista o idee tare expusa in teoria evolutionista si care la acest nivel cade. Ideea este urmatoarea: "toate organismele a caror conceptie nu este compatibila cu viata ( sau nu sunt compatibile cu mediul ) nu isi continua evolutia si dispar din fasa sau chiar din momentul in care incep sa se formeze". Compatibil cu ceva adica cu mediul care se schimba la fel de repede la nivel cuantic. Ori faza de conceptie seamana cu aparitia si disparitia particulelor virtuale. Cu cat o particula virtuala exista mai mult cu atat ea are sanse sa devina o particula elementara cunoscuta. Ajungem la ideea ca de fapt materia apare si dispare mereu precum particulele virtuale sau asemenea gandurilor sau ca si cum toata materia este de fapt un gand complex al unei fiinte. Ori asa ceva este descris in Biblie unde spune ca Dumnezeu s-a gandit la ceva sau "si-a spus" sau "a zis" si ideea la care s-a gandit a stat la baza a ceea ce avea sa apara si anume lumina, atmosfera si restul. Frecventa cu care materia se materializeaza si se dematerializeaza fiind foarte mare ne da impresia ca materia continua sa existe neintrerupt precum imaginea reimprospatata la 60 Hz pe un monitor. Sau Dumnezeu fiind o fiinta vesnica gandurile Lui dispar mai lent. Undeva in Biblie se vorbeste despre faptul ca s-au intamplat lucruri la care Dumnezeu nu s-a gandit. Asta nu anuleaza ce am spus mai inainte ci arata ierarhizarea gandurilor precum nivelele logice software cu care este conceput un sistem de operare. Gandurile lui Dumnezeu sunt la nivelul de baza care este cel mai superior pentru ca pe el se formeaza si apar gandurile ingerilor si ale oamenilor si chiar gandurile animalelor. Dumnezeu isi poate transcede gandurile spre nivelele superioare pentru a vedea ce gandesc creaturile Sale. Omul este si el un creator dar la un nivel mai inferior si aduce in existenta lucruri care exista mai intai in mintea lui si abia apoi devin materiale sau se materializeaza in obiecte materiale. Omul este si el un creator insa tot ceea ce creeaza depinde de acceptul Lui Dumnezeu care din dragoste permite existenta libertatii de alegere la creaturile Sale si implicit a aparitiei ideilor oamenilor care uneori nu sunt in armonie cu gandurile Lui Dumnezeu dar aparitia lor este in armonie cu dragostea permisiva a Lui Dumnezeu. Creatia omului depinde de ce creeaza Dumnezeu. Ceea ce creeaza Dumnezeu nu depinde de nimic altceva sau nu depinde de creatia nimanui pentru ca Dumnezeu reprezinta absolutul si infinitul.

1 răspuns: