| Steregoi a întrebat:

Cica unii astronomi ii dau slava lui Dumnezeu in timp ce cei mai multi astronomi sunt de fapt astrologi si cititori in stele moderni cu telescoape in mana? Nu-i asa ca un credincios eficient nu are nevoie de un telescop ca sa vada cerul si sa-i dea slava lui Dumnezeu? Pai un astronom nu vede acelasi cer si prin telescop si cu cat da zoomul mai mare vede tot niste puncte stralucitoare in departare de parca universul nu se termina?

La ce mai trebuie telescoape daca imaginea cerului vazuta cu ochii liberi este in ansamblu aceeasi ( adica cu puncte stralucitoare pe margini si in departare si pe tot fundalul ) la orice zoom al unui telescop oricat de mare ar fi acel zoom?

http://www.descopera.ro/......galaxiilor

La ce mai e nevoie de un microscop daca la orice zoom oricat de mare se vede in ansamblu aceeasi imagine adica mici chestii care sa afla mereu in fundalul imaginii?

De ce credeti ca cei de la CERN sunt mereu frustrati neajungand niciodata la cea mai mica particula elementara si tot mereu o bat in cap si bat in cap protonii si fotonii si electronii si mereu iese la iveala cate o mogaldeata mica ba un boson Higgs ba o pereche de quarci si asa mai departe la nesfarsit de nu se mai termina niciodata?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Credincios eficient? Adica?

| Steregoi explică (pentru sierra1):

Eficient adică produce efectul sau rezultatul așteptat de Dumnezeu adică de a-l venera si lauda pe Dumnezeu care a făcut cerul. Eficient si pentru ca nu cheltuie bani pe un telescop pentru a produce acest efect.

| sierra1 a răspuns (pentru Steregoi):

Să mori tu?!