| Jardelin a întrebat:

Cind va incepe prigoana impotriva crestinilor?
Cine vor fi prigonitorii crestinilor?

36 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Vezi că eşti în urmă cu ştirile! Prigoana a început de mult în alte ţări...
Prigonitarii cine pot fi, dacă nu aceia care nu vor să îL accepte pe Hristos, aceia care sunt conduşi de Satan!

| William a răspuns:

Ce te grabesti ma asa?

| Jardelin explică (pentru William):

Pai ce vrei, sa stau sa ma prinzi?

| William a răspuns (pentru Jardelin):

Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Ai putea sa imi explici?

| William a răspuns:

Se pare ca a inceput http://www.pelerinortodox.com/......ngele-lor/ si http://www.pelerinortodox.com/......re-onoare/ poate ca nu e cum te asteptai tu.

| Jardelin explică (pentru William):

Multumesc, primul link il stiam, de altfel l-am folosit si eu intr-o intrebarea de-a mea.

| costis a răspuns:

Si acum ar vrea unii sa darame bisericile. Insa in vremurile de criza lucrurile pot sa scape de sub control. Eu sper ca nici copilul meu sa nu traiasca un astfel de timp. Cred ca ar fi mai bine pentru crestini ca in biserici sa fie impusa regula simplitatii, si sa dispara argintariile. Dragostea de biserica poti sa o arati si altfel. Si cred ca si preotimea ar duce-o mai bine daca ar trai mai modest; multi zic "preotii au Merzane su BMWuri"; si, desi nu sunt multi cu merzane, e murdarita imaginea tuturor.
As vrea sa nu am dreptate, insa cred ca criza va incepe odata cu rationalizarea extractiei petrolului si cu cresterea pretului.

| OOOLEOOO a răspuns:

Insusi crestini

NOname
| NOname a răspuns:

Prigonirea este mai degrabă ocupaţia creştinilor sau a fanaticilor religioşi în general.

Victimizarea este tot activitatea preferată a majorităţii dintre ei. De aici se şi nasc întrebările ca aceasta.

| danay72 a răspuns:

A inceput sa fie persecutati adevaratii crestini.Vor fi persecutati de cei care nu suporta mesajul cuvintelor Bibliei.Matei7:15-23.www.jw.org

| Narcis2007 a răspuns:

A inceput de mult doar ca nu e impotriva crestinilor, mai degraba impotriva credulitatii

| RAY a răspuns:

Pana atunci prigoniti voi pe alti asa din mare iubire, mai termina cu ipocrizia asta ce prigoana aveti voi, voi nici macar nu suntei crestini doar cu numele

| Mădă0611 a răspuns:

Nu stiu cand, dar stiu sigur cine, tot teisti de-ai vostri, probabil musulmanii. Daca cineva vrea sa aiba acelasi drept pe care il ai si tu, adica dreptul sa isi aleaga religia, nu e prigonirea crestinilor, si ateii, agnosticii si libercugetatorii stiu ce e un drept, teistii sunt cei care nu stiu.

| milan9 a răspuns:

Persecutiile impotriva crestinismului sunt incepute de mult timp si nu se vor termina niciodată în istoria in istoria umanitatii. thinking

| sublime89 a răspuns:

Nu crezi ca esti cam paranoic? Crezi ca voi crestinii sunteti in masura sa va victimizati? Uite doar un exemplu despre cine sunt adevaratii "prigonitori" http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Aikenhead

| M25M a răspuns:

Cand crestinii se vor satura de alti crestini?!?
Aa crestinii?!?

| CinevaNou a răspuns:

Esti in urma cu stirile, a inceput demult. Da si tu un subscribe la un newsfeed crestin.

| Jardelin explică:

Ai impresia ca cineva citeste poliloghia ta? Fii concisa si usor de "digerat" in ceea ce scrii, altfel te invit sa plimbi ursul.

| Jardelin explică:

Sincer iti spun, esti jalnica! Pricepi pe dos totul! Nu Cuvintul lui Dumnezeu ma deranjeaza. Ti-am spus sa fii mai concisa si mai organizata cind scrii un text pentru a fi mai usor de citit si de inteles. Poti spune esentialul si in putine cuvinte, ia exemplul Mintuitorului, nu trebuie sa insiri fraze dezslinate, alandala, fara alineate si spatii intre ele.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Tu vorbesti de cuvantul domnului care urasti aproapele, mai lasa-ma cu de astea daca ai putea ai lua o arma si neai ucide jura pe dumnezeu ca nu-i asa?

| Jardelin explică (pentru RAY):

De unde ai scos-o pe asta ca va urasc? Daca ma mai iau in bete cu voi crezi ca va urasc? Uite, as bea o bere oricind cu majoritate dintre voi inclusiv cu tine, si cu CaleaAdevarulViata si cu Hombre, si cu NOname, si cu Esperanca, si cu Milan, si cu chitobagul (mai ales cu el) si cu altii care nu-mi vin acum in cap.

Ne mai contram aici pe TPU, ne mai ciondanim, dar de aici si pin ala omor e o cale pe care numai o minte bolnava si-o poate imagina. Tu ai lua gitul unora de pe aici daca ai putea si nu s-ar afla niciodata?

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ne iubesti, lasa vrajeala asta crestina

| Jardelin explică (pentru RAY):

Normal ca va iubesc! Mi-i cam greu, recunosc, dar va iubesc.

| Scarbo a răspuns (pentru Jardelin):

Esti de gen feminin sau masculin? Numai femeile pot gandi atat de prost.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus a spus că acest lucru s-a început chiar de pe timpul lui.

În Matei 10:34-36 citim: "Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Căci am venit să fac dezbinare: fiul împotriva tatălui, fiica împotriva mamei şi nora împotriva soacrei. Duşmanii omului vor fi cei din casa lui."

Iar în Ioan 15:18-20 Isus spune: "Dacă lumea vă urăşte, ştiţi că pe mine m-a urât înainte să vă urască pe voi. Dacă aţi face parte din lume, lumea ar iubi ce este al ei, dar, fiindcă nu faceţi parte din lume, ci eu v-am ales din lume, de aceea lumea vă urăşte. Aduceţi-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Sclavul nu este mai mare decât stăpânul lui. Dacă m-au persecutat pe mine, vă vor persecuta şi pe voi; dacă au respectat cuvântul meu, îl vor respecta şi pe al vostru."

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Persecutiile pot fi de multe feluri, si vin de obicei din partea persoanelor care nu cauta sa faca ceea ce a spus ISUS :-,, CEEA CE VRETI SA VA FACA VOUA OAMENII, FACETI-LE SI VOI LA FEL ". Nici azi, si nici de la moartea lui Isus incoace, nu s-a facut lucrul acesta decat foarte putin. Doar crestinii adevarati au dat dovada de iubire chiar si in fata mortii. Deci intr-o forma sau alta multi sunt persecutati, Isus spune :_

| LegionarulRoman a răspuns:

Http://www.ortodoxia.md/profetiile-timpului

Profetiile timpului se apropie. Iar "greselile de acum " (nu sunt greseli, caci pentru liderii oculti a lumii nu exista intamplare si greseli) pot duce la un nou razboi mondial(avand in vedere ca s-au implinit 100 de ani de la inceperea Primului Razboi Mondial).

http://www.razbointrucuvant.ro/......-oklahoma/

Prigoana a inceput mai ales in strainatate fiind interzise crucile, icoanele, clopotele pe baze de "nondiscriminare ", drepturile la avort si casatorii gay, an timp ce familia este distrusa, masacrata facuta zdrente (vorba lui Becali). Este inceputul prigoanei.

Vezi asta:

http://www.razbointrucuvant.ro/......re-romana/

Si asta-i inceputul, caci" tipii" i vor avea in vizor pe crestini, si mai ales pe cei drept-slavitori ortodocsi, fiind singura biserica crestina care mentine coloana dreapta si denasca demonismul Occidentului.

De persecutii putem vorbi si in Siria(facute de acei rebeli sustinuti de SUA) sau tari musulmane:

http://www.razbointrucuvant.ro/......-crestini/

http://www.razbointrucuvant.ro/......vol-botez/

http://www.razbointrucuvant.ro/......eficitulu/

http://www.razbointrucuvant.ro/......poratista/

http://www.razbointrucuvant.ro/......romanilor/

http://www.razbointrucuvant.ro/......sca-robia/

http://www.razbointrucuvant.ro/......popularii/

O serie de documentare extraordinare:

http://www.youtube.com/watch?v=RnvSrgKvOc4

http://www.youtube.com/watch?v=gNJbOp8Pf-U

http://www.youtube.com/watch?v=WWJ5bAsiVVU

http://www.youtube.com/watch?v=4Sz-1o8Azwk

http://www.youtube.com/watch?v=s35VTr7NDCk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gandesti pre rapid la prigoana, eu in locul tau m-as gandi, si ma gandesc, cum sa trec de provocarile zile de azi, caci aceste ispite sunt o pregatire pentru zile negre...

| Scarbo a răspuns:

Ateii astia satanisti si prosti...

| Silviuloan a răspuns:

Este foarte evident in Romania. Este un deputat, daca il stii, eu chiar nu stiu de ce si cine la pus acolo ca e un mare tampit. Remus Cernea dupa parerea mea cred ca s-a nascut degeaba, dar Dumnezeu poate ca are un plan. Cand crestinii sunt prigoniti, ateii poate ca se vor converti.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Ce va mai place sa va victimizati. stai linistit ca lumea are probleme mai mari decat vanatoarea de crestini. deci niciodata nu o sa vezi hoarde de atei pe cai alergand cu lasouri pe crestini, cu toate ca stiu ca v-ar placea sa fiti voi martirii mantuitorului, sa se scrie carti despre voi, sa va jeleasca lumea mii de ani. n-o sa se intample stai linistit.

| Jardelin explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Uf, iti multumesc din suflet Enciclopedia Prostiei! Eu chiar aveam o grija mare cu aceasta prigoana iar tu ai avut darul sa ma linistesti! Ce ne faceam noi fara tine?! Ma vedeam alergat de atei calare cu lasouri si iata ca tu ai adus pacea in sufletul meu! Posibil sa fii omul lui Dumnezeu?

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Jardelin):

Hai ca am imaginatie n-ai ce zice rolling on the floor) eu chiar mi-am imaginat scena aia cu lasoul rolling on the floor))
acuma fara caterinca, in lumea intai, conflicte generale pe teme religioase nu vor mai fi. fiecare e liber sa creada in ce vrea. crezi ca ONU, NATO, UE si toate organizatiile astea for permite persecutarea oamenilor strict pe tema religioasa...nu. nu ii intereseaza pe ei in ce crezi, e vorba de drepturile omului.

| Scarbo a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Se spune ca al -3lea razboi mondial se desfasoara deja din cauza religiilor, mai ales a musulmanilor, conform coranului, daca ii ucizi pe acei oameni care nu sunt departe religiei tale vei [rimi rasplata in ceruri, cam asa gandesc cei mai multi teroristi.

| Essencest11 a răspuns:

Lupta a inceput deja.
Crestinismulexpus.blogspot.ro