| anonim_4396 a întrebat:

Cine a citit toata biblia? ( vechiul testament si noul testament) dar toata nu cateva pagini

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

N-am citit-o pe toată sicneră să fiu, dar nici câteva pagini, vechiul testament l-am scitit aproape în întregime, iar din noul testament iarăși am citit desul cțnd mă pregăteam pentru olimpiada de religie ( județeană, ha ha ).
Dar totuși am și eu o limită.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru gorlan):

Atee și da am fost la olimpiada de religie, ce are?
Sunt noțiuni teoretice care le-am știut și am ajuns unde am ajuns, nu te pun la olimpiadă să te rogi ci este mai mult o interpretare a pasajelor biblice, are foarte mult legătură cu argumentarea.

| MMihai a răspuns:

Noul Testament l-am citit foarte conștiincios de multe ori, dar Nu am reușit să citesc toate "cărțile" Vechiului Testament, că sunt revoltătoare, fiind o înșiruire de inepții.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru MMihai):

Ce vrei acum aia nu aveau nici 4 clase care au scris vechiul testament. Ma mir ca stiau sa scrie!

offtopic.
2 tari aceaiasi religie.
In Emirate camila (dromaderu) animal sfant - uciderea unui dromader se pedepseste cu o amenda de pana la 30.000 $
In Iordania carnea de dromader este foarte cautata printre bogati!

| Dumnezău a răspuns:

Veni,vidi,vici.N-a adus beneficii.Sau poate ca da, ca am ras necontenit.Imi facusem si un caietel, cu versetele mai ciudate, si incercam sa le explic.Mai ales la Exod si la Apocalipsa faceam comentarii demne de Dan Brown,nu altceva.Un lucru e cert, cine a scris Biblia, demonteaza afirmatia ca nu ajungi la niciun lucru bun prin colaborari.E o colaborare de vreo 300 de autori, si a iesit un roman SF al dracului de bun.Props to the writers!

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Asa e domneeeeeeeeee

| mgtow a răspuns:

Am citit cateva cuvinte din ea, restul ce am mai auzit pe la biserica cand mergeam acum cativa ani si uite ca eram curios sa mai aflu chestii despre apocalipsa, stii fix atunci nu mai aveam biblia in casa pentru ca a ajuns la cosul de gunoi.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Drama acum daca vine apocalipsa de prinde nepregatit uite ce am gasit pentru tine http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersic.

| DorelSudoru a răspuns:

Cine are timp...mai bine nu fac nimic laughing

| soimos a răspuns:

Dracu, pentru ca Dracu este cel mai bun teolog!

ba cica zice in 2 tesaloniceni 2:4 ca Dracu se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu!
Asa ca nu e de mirare ca Isus ne invata in Predica de pe munte sa nu frecventam bisericile, ca numai farisei fac asta!

| Roses a răspuns:

La vechiul testament sunt la Isaia si noul testament l-am citit de 3-4 ori

| anonim_4396 explică (pentru Roses):

Si faci ce scrie in biblie?

| Roses a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu-i perfect, dar m-am increzut pe deplin in El asa ca El imi va calauzi pasii ca sa nu alunec.Nimeni nu este neprihanit pe aceasta lume(asa zice Dumnezeu)

| ania a răspuns:

Am citit de multe ori toată Biblia, ultima dată de când a început starea de urgență. Psalmii îi recitesc cel puțin lunar. Când o termin de citit o iau de la început sau recitesc Noul Testament e cartea de căpătâi a vieții mele.

| krmen a răspuns:

Am citit-o in intregime acum cativa ani.