| IoanieCriminalul a întrebat:

Cine a creat acest loc imaginar numit iad? Dar raiul?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Iadul și raiul apar în religia creștină, în alte religii sunt altele.

| Defreyor20 a răspuns (pentru MMihai):

Eu nu am religie! Alte religii? Sau atitea religii? Diavolul vrea sa devina ca Dumnezeu " Isaia cap 14 vers 12, 13, 14, 15 "
Mai ales cind citesc cind diavolul i-a spus Evei " Nu veti muri si veti fi ca Dumnezeu " aceste cuvinte mai tare ma apropii de Dumnezeu!

| OOOLEOOO a răspuns:

Religii creaza aceste locuri legendera, fiindca oameni se pot simti dezorientati si inselati de locul in care traiesc, astfel este cautat raiul pierdut al fiecarei religii.

In religia crestina raiul este definit prin cuvantul ceruri.Insa cultura Buddhista sustine ca ''Pentru Iisus raiul nu a fost in cer ci se afla in interiorul nostru''
De ce in interiorul nostru?

Raiul inseamna echilibru, puritate, bunatate, egalitate, respect si libertate, Aceste lucruri se pot atinge prin intermediul meditatiei, aceste lucruri se afla de fapt in noi.

| RAY a răspuns:

Aflii asta dupa moarte!
eu te asigur ca dupa moarte nu afli nimic

| Mădă0611 a răspuns:

Fan clubul lui Cristi.

| M25M a răspuns:

Chuck Norris... si nu, nu sunt locuri imaginare.

| GRs a răspuns:

In vremea aceea oamenii puteau sa faca ce vor si sa scape usor.Asa ca cineva a inventat povestea cu raiul si iadul, astfel incat oamenii sa aiba ceva de care sa se teama dupa moarte si sa nu-si faca te cap.

| sodobar a răspuns:

Si daca este adevarat, daca dupa ce o sa mori o sa vezi ca exista Dumnezeu(rai, iad, sfinti etc.)? intrebarea e valabila si pentru crestini ca Dumnezeu nu exista

Răspuns utilizator avertizat
| Defreyor20 a răspuns:

Raul exista pe pamint? Daca da, de unde stii?

| Increatul a răspuns:

Hai sa-ti explic clar, ce este ''Iadul,, si ''Raiul,, Daca vrei sa distrugi inteligenta cuiva, mai intai trebuie sa creezi frica: creeaza iadul si fa-i pe oameni sa se teama. Cand oamenii se tem de iad, se duc si se prosterneaza in fata preotului. Il asculta pe preot. Daca nu-l asculta pe preot, ii asteapta focul ''Iadului,, e firesc sa le fie frica. Ei trebuie sa se apere de focul ''iadului,,, si pentru asta e nevoie de preot. Preotul devine indispensabil.Trebuie creata teama, si trebuie creata lacomia.Este inventia ''Religiei,,.Nu uita ''Religia,, este campioana absoluta a minciunii din istoria umanitatii.Religia este, dintotdeauna, o chestiune de control al maselor, iar acesta este un lucru pe care putini oameni îl înteleg. Asa ca, daca exista ''Raiul,, în care esti rasplatit pentru bunatatea ta, iar Iadul e locul în care esti pedepsit pentru rautate, atunci obtii un fel de control asupra populatiei.(sunt declaratii de preoti, care au recunoscut aceste lucruri).''Iadul,, nu exista si nici ''Raiul,, pentru ca ele sunt doar niste metode de a speria oamenii si ai mentine sub control.