| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine a creat intunericul si frigul? Daca ziceti iar ca au existat dintoteauna, atunci acestia sunt mai tari decat Dumnezeu.

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poate doar caldura s-a creat. Si apoi cand aceasta nu era, venea si intunericul.
Este ca si cand creaza cineva o sticla goala, golul din ea... nu era inainte acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A... pai astea sunt detalii laughing Asta era un exemplu in mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns:

Frigul e absenta caldurii. Caldura e energie. Mai multa energie => temperatura mai mare. Mai putina energie => temperatura mai mica. Nu ai energie => ai frig.

E la fel si cu intunericul, e doar absenta luminii. Nu poti sa vezi intunericul pentru ca stim deja ca avem nevoie ca lumina sa se reflecte de pe o suprafata ca sa o vedem ( pe suprafata ), sau de pe un obiect, ce vrei tu. De aici rezulta faptul ca nu ai cum sa vezi intunericul, ci "vezi" doar absenta luminii.

Poate e un concept greu de digerat pentru anumite persoane, dar asa s-a stabilit.

Faptul ca o sticla e goala... e ceva relativ. E goala pentru ca? Nu e apa in ea, nu e vin, nu e tuica, dar e aer, e ceva acolo, oare chiar e goala? Pai nu e ca are aer in ea. Daca era vid poate era goala, dar nici cu vid-ul treaba nu sta asa simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau nu exista intuneric si frig, este lipsa de lumina/caldura. Omul ca tot ce este viu, este dependent de lumina/caldura. Daca incepem cu de ce e apa lichida, este pentru ca prinde un fel de viata cand se incalzeste. Fara, e mort si frig si intuneric.

| TristanTzara a răspuns:

O să-ți răspund cu o întrebare: De ce naiba întrebi? E clar că nu crezi într-un creaționism, în special ad litera Genezei, nu ești mulțumit(ă) de răspunsuri care nu se bazează pe o interpretare ad litera a genezei.

Ce-ți recomand: încearcă să scrii un eseu pe tema asta și încearcă să-l publici, vezi de-i pasă cuiva.

| mariaapopei2002r a răspuns:

Pentru a se fi putut simti caldura s-a creat frigul..pentru a fi vazuta lumina s-a creat intunericul. Toate lucrutile au un opus. e ca si cum ai intreba de ce orbii nu recunosc intunericul, pentru ca nu stiu ce este lumina. Una fara alta nu pot exista

Răspuns utilizator avertizat
| mariaapopei2002r a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Creatorul, Universul, Dumnezeu, spune-i cum vrei happy este energia mama din care pleaca toate celelalte energii (a nu se confunda cu imaginea Dumnezeului pe care unele religii le formeaza: o entitate separata de om care ne dicteaza ce si cum sa facem, energia este pretutindeni, mai ale in noi)

Răspuns utilizator avertizat