| mentholinks a întrebat:

"Cine a făcut şi a împlinit aceste lucruri? Acela care a chemat neamurile de la început, Eu, Domnul, Cel dintâi şi Acelaşi până în cele din urmă veacuri." Ce neamuri a chemat Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Nemurile, adica tu, si eu, toti cei ce nu suntem din poporul ales, adica Israel. Suntem copiii Lui Dumnezeu prin credinta in Domnul Iisus Hristos.

| mentholinks explică (pentru Irinel15123532):

Cand te-a chemat Dumnezeu pe tine de la inceput. Nu mai vorbiti prostii. Aici e vorba de vremurile stravechi.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru mentholinks):

Draga prietene, te rog sa cercetezi Biblia mai amanuntit.

Efeseni 1:4-5 ''În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinţi și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiaţi prin Isus Hristos''

Domnul Iisus spune ''„Tată, vreau ca acolo unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine şi aceia, pe care Mi i-ai dat Tu, ca să vadă slava Mea, slavă, pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindcă Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii." (Ioan 17:24)''

El a fost cunoscut mai înainte de întemeierea lumii şi a fost arătat la sfârşitul vremurilor pentru voi, care, prin El, sunteţi credincioşi în Dumnezeu, care L-a înviat din morţi şi I-a dat slavă, pentru ca, credinţa şi nădejdea voastră să fie în Dumnezeu." (1 Petru 1:18-21)

Ieremia 1:5 ''„Mai înainte ca să te fi întocmit în pântecele mamei tale te cunoșteam și mai înainte ca să fi ieșit tu din pântecele ei, Eu te pusesem deoparte''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că se referă la toată populația Pământului, de la facerea lumii, în prezent și până în zilele din urmă. La toți oamenii de toate rasele și naționalitățile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin neamuri, Biblia se referă la oricine nu este copil al lui Israel.

| Bariel a răspuns:

Cam nedrept dz asta happy. Intrebari pentru raspunsurile de mai jos: Dc a permis dz sa se formeze alte religii inainte crestinismului stind deja (el find clar vazator) ca oamenii se vor minti singuri? Dc nu si a trimis fiul inainte ca ei sa si formeze religii "false" pe buna dreptate, caci nu aveau de unde sa stie deoarece crestinismul nu exista si el nu si a trimis fiul pe pamant mai repede? Daca crestinsimul era prima religie mai mult ca sigur devenea o religie universala si majoritatea populatiei de pe planeta credeau in Dz. Doar ganditi-va si voi ca e posibil ca mai mult de un sfert din oamenii de pe planeta nu au auzit de crestinism, din ce vina? Acum poate veniti si spuneti ca e responsabilitatea noastra sa le deschidem ochii fratilor nostri care se inseala... Ce e de facut? Sa mergem peste: chinezi, indieni, asiatici si arabi ca sa le bagam religia noastra pe gat? Se va ajunge la raboi absolut daca facem asta. Imaginativa ca va ti nascut intr-un sat din India, si parintii va baga hinduismul pe gat, ati avea sansa sa auziti de Dz? Poate, daca ati avea acces la internet, dar si asa ati crede ca e o minciuna cum credeti si voi in prezent despre celelalte religii, oamenii astia atunci sunt trimisi la suferinta vesnica nevinovati? Sau sunt iertati? Atunci nu ar fi drept pentru credinciosii adevarati. Daca am veni din Adam si Eva, povestea miraculoasa a creatiei lor s-ar fi transmis din generatie in generatie si toti, din nou am crede in crestinism. Sa nu mai zic ca majoritatea religiilor au lucruri comune care 3 dintre ele sunt: 1. Un set de reguli pe care daca nu le respecti vei plati un pret
2. O entitate/ mai multe supranaturala/le
3. Viata dupa moarte

Acum sa va spun ce cred eu despre aceste 3 chestii
1. Un set de reguli pentru a tine populatia sub control
2. Motivul/sursa imaginara in care populatia sa creada
3. Rasplata populatiei pentru supunere adica moartea = necunoscut posibil NIMIC

Sa nu mai zic ca insusi Obama si alti oameni importanti au recomandat cartea unui Ateu care a povestit istoria Omenirii si despre religii

Eu nu incerc sa va schimb perceptia, doar v am dat cateva motive de gandire in privinta religiei. Pana la urma aveti si voi rolul vostru in societate happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bariel):

Ai puțin întuneric pe la "colțul gurii". Începe mai întâi cu o întrebare. Dacă primești răspuns la ea, o elimini și o iei pe următoarea.așa, așa, mai reduci puțin din întuneric.
Ce ar fi să pun și eu toate întrebările mele aici și sa zic "Acestea sunt răspunsurile mele care mă fac să cred în existența lui Dumnezeu.".Nu știu, zic și eu.