| Anutza_Ana_1996 a întrebat:

Cine a fost prima? biserica catolica sau cea ortodoxa? Veau argumente.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| i86e2 a răspuns:

Biserica Catolică a fost prima, evident. Bazele ei au fost puse la Roma de către primii creștini și la Roma a rămas de atunci, Vaticanul e la Roma.

| rocco09 a răspuns:

The2k are dreptate, desi tot mereu au fost neintelegeri intr-e roma si constantinopol, pana in anii 1000 nu putem vorbi de biserica ortodoxa si catolica(desi ortodoxismul sustine sus si tare ca ei sunt adevaratii crestini si vin de la Iisus in coace si ii considera pe catolici eretici)! Punctul de la care au plecat neintegerile a fost undeva in anii 400 cand cele doua se despart, pana atunci fiind impreuna, deci nu poate fi vorba de "ca e prima" ...Ambele au fost una la fel ca un rau care se desparte in doua brate!

| phantomitza a răspuns:

A fost o singura Biseria, la marea schisma in 1054 s-au despartit, Biseria Ortodoxa urmandusi cursul dreapta credinta iar catolici s-au ratacit si de acolo au pornit toate sectele, orice religie in afara ortodoxismului e fara mantuire si ratacita.

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru the2k):

Da, la fel sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru the2k):

Am spus da sunt la fel adica ratacite si alea, este o singura biserica adevarata uita-te la (Matei 16-18; Efes 5, 27) si capul ei este Isus Hristos ( Efes 5, 25).

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru the2k):

Inseamna ca recunosti ca exista Dumnezeu? ia tu catehismul in mana si dogmele Sfantului Ioan Damaschin si da-i bataie sa vad eu cat intelegi tu :* daca te dai asa rotund.

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru the2k):

Faci ce vrei dar nu poti sa intelegi nimic atata timp cat n-ai credinta.le intelegi formal, istoric ca si cuvant, dar in rest e 0 happy atunci daca iti traiesti viata dupa principiile tale de ce te amesteci unde nu-ti fierbe oala tu nici macar nu crezi in Dumnezeu da te contrazici pe teme religioase cand tu n-ai habar? care-i treba ta aici ca nu inteleg? happy

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru the2k):

Nu vorbii de cine sunt eu fara sa ma cunosti macar, eu vorbesc cu versete din biblie nu de la mine pentru ca nu sunt eu in stare sa spun ceea ce Dumnezeu a facut, clar? am dreptul sa-mi sustin parerea, asa cum eu ti-o accept pe ata si tu la randul tau accept-o pe amea, dar discutia noastra ar trebui sa se incheie aici pentru ca o sa dureze la nesfarsit, iti mai spun un singur lucru : fiecare o sa ne convingem intr-o zi de adevar. happy bafta

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru the2k):

Vezi degeaba ma chinui eu sa-ti explic normal ca nu vine o mana din cer si iti zice ia bani, mancare si tot ce ceri nu mai suntem in rai ci Dumnezeu ne da posibilitatea sa avem ceea ce vrem prin a munci si a obtine prin stradaie, si sunt multe alte lucruri dar tu nu ai cum sa le intelegi sa le percepi, n-ai credinta din punctul asta de vedere esti mai limitat.

| Anutza_Ana_1996 explică:

The2k si i86i2, aveti raspunsuri total diferite... nu prea ma ajutati in acest context.

Răspuns utilizator avertizat