| anonim_4396 a întrebat:

Cine a programat creierul uman? Cum s-a creat electricitatea de exemplu? Totuși, eu mă gândesc mai mult la organe. Cine le-a făcut să funcționeze în acest fel?

23 răspunsuri:
| raducuu a răspuns:

Dumnezeu a facut tot ce e pe lumebig grin

| RAY a răspuns:

Cine a programat creierul uman?
lasand la o parte explicatile bazate pe basme si povesti, mituri inventate din mosi stramosi
propun sa analizam intrebarile stiintific
creierul a aparut la primele animale intr-un stadiu primitiv ca apoi el sa evolueze de unde stim asta?
pai sunt in ocean diferite animale cu creiere mici, fosile care arata o evolutie treptata, desi creierul e produsul evolutiei, programarea genetica sta in diferite mutati si transmiterea lor mai departe sexual, ca de pilda suntem programati genetic sa ne reproducem logic ca in asta sta evolutia si supravetuirea
cum au evoluat organele?
hai sasi dau un exemplu adn-ul e o carte mare imensa cu tot felul de instrictiuni in acea carte scrie ce celulea vor crea o inima, ficat, creierul etc
organele au evoluat o data cu acei indivizi logic
electricitatea -energie cum se naste energia?
prin fusiune nucleara soarele fiusioneaza hidrogen in helui 7% - energie care e convertita in electricitate de om sau consrvata in diferse lucruri cum e fotosinteza care elibereaza energie in natura, electricitatea e un fenomen electromagnetic, electromagnetismul format prin rotirea unui nuclelui pamantului in interiorul lui find fier, electricitatea e energie creata de soare, energie este peste tot
Cine le-a făcut să funcționeze în acest fel?
natura

| RAY a răspuns:

Creierul uman transmite un fel de semnale electrice prin tot corpul foloseste ca combustibil clucoza ca energie, dupa cum observi totul se leaga intre ele, vrei documentare?

| Thunderstruck a răspuns (pentru raducuu):

Ai vreo dovada sau zici si tu ca n-ai ce face?

| M25M a răspuns (pentru raducuu):

Deci si raul, violul, crima, jaful, pedofilia, genocidul etc tot de El sunt facute nu?
Buna asta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu darwin

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Nu, ca aia nu ne convine pacatosule

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce treaba are Darwin cu intrebarea? laughing

| M25M a răspuns (pentru RAY):

laughing

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu ti-a iesit, mai incearca!

| lucadaniel a răspuns (pentru RAY):

Desigur uite aici http://www.ted.com/......lized.html

| relian a răspuns:

Intrebarile tale nu au inca un raspuns.Ma refer raspunsuri date de cei care se ocupa de asa ceva.Intradevar am puitea spune ca creierul aparu ca adaptare la mediu ca rezultat al evolutiei dar informatia de unde aparu? De unde a venit acel soft, program cu care el poate sa functioneze.Asta se incearca acum sa se dea o explicatie insa chestiunea este de abia la inceput.Organele sint dirijate de creier de acolo primesc informatia cum si ce sa faca.Deci totul pleaca de sus.Singura necunoscuta este cum aparu acest program.Am vazut chestia asta recent sint 2 cercetatori care au pus problema asta si cauta impreuna cu evolutionistii sa dea o explicatie.Un organ nu poate functiona fara un program adecvat.Deci intrebarea este de unde a venit acel soft? E ca si o masina care n-are program sau nu are sofer. Daca nu are atyunci nu functioneaza stagneaza, sta pe loc.Chestiile astea sint ceva mai complicate pentru mai toti oamenii asa ca nu trebuie sa ne agitam noi sa aflam canu prea putem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evolutia...si stiinta
Hail Satan!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Mă bucur că mi-ai înțeles întrebarea. Asta era de fapt: dar acel SOFT de unde a apărut?
E un fel de extindere a întrebării „noi de cine am fost creați?". Și se poate continua la infinit, este o fracție cu perioadă „dar pe creator cine l-a creat?". Mă întreb ce vă imaginați voi, cum gândiți. Este o dilemă ÎNCĂ pentru toți dintre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Natura... bine zis. E și ăsta un răspuns. Dar oare natura e și ea o divinitate. Nu neapărat divinitate în sensul ăla, ci ceva peste om, ceva mai perceptibil sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

„-Ce oră e?"
„-Nu."

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată ce a scris regele David despre Dumnezeu: "Te voi lăuda pentru că sunt făcut într-un mod înfricoşător şi minunat. Minunate sunt lucrările tale şi cât de bine ştie sufletul meu lucrul acesta!" (Psalmul 139:14)

| ania a răspuns (pentru RAY):

Natura ta e la fel de inteligentă ca și Dumnezeul nostru.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Natura nu-i o divinitate ca sa fie inteligenta

| Holocaust a răspuns:

Nu e interesant?laughingOmul chiar este cea mai fascinanta masinarie din toate cate exista.Niciodata nu cred ca vom sti totul despre el.

| Calininio a răspuns:

Electricitatea e un fenomen fizic, existent datorita faptului ca atomii materiei interactioneaza. Cat despre creier si alte organe, te poti uita la teoria evolutiei. Adica de la organismul monocelular, care avea organite extrem de simple, fiintele vii au evoluat treptat, pana au ajuns sa fie atat de complexe. Si functioneaza in felul asta pentru ca in orice alta modalitate ar functiona, nu am mai trai. Daca evolutia ne-ar fi lasat cu 1 picior, dar avand doar 1 picior nu am fi putut merge, toata specia cu 1 picior ar fi murit. Evolutia a facut asta pana au aparut specii care sa reziste odata cu trecerea timpului.

| tasmania a răspuns:

Buna intrebare. Ma bucur sa vad oameni care-si pun intrebari sincere. Eu m-am intrebat cum functioneaza sistemul imunitar. Si in general omul, ca un complex. Pentru mine e mai simplu, ma bucur sa vad ce multe daruri ne-a dat Dumnezeu si cat de minutios a creat viata - sa nu mai zicem de om (imparat al creatiei).

| danay72 a răspuns:

Totul e prea perfect ca sa fi aparut din intamplare.Deci,doar Dumnezeu ne-a putut crea atat de minunat.