| EmaS a întrebat:

Cine a scris Biblia? Este Ea Cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

2 Timotei 3:16, 17- "Toata scriptura a fost inspirata de Dumnezeu..."
2 Petru 1:21- "caci profetia nu a fost adusa prin vointa omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, fiind purtati de spiritul sfant"

de altfel era imposibil ca profetiile biblice din trecut sa se implineasca pana in cel mai mic detaliu daca nu era cu caracter divin. asta ne da convingerea ca si promisiunile referitoare la viitor se vor implini.

| reihiuke a răspuns (pentru fllu07):

Simt ca o sa primesti funda. Ma pot face profet laughing

52 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă înţelegi engleză, ai aici un material de la specialişti pe această temă:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| reihiuke a răspuns (pentru NOname):

Hai mai. Parca nu o stii pe EmaS. Ea pune intrebari sa vada cine mai spune ca ea si da funda. Deci, daca vrei sa faci multe funde, trebuie sa gandesti ce ar raspunde ea la intrebare si sa dai raspunsul happy Asta "la noi" se numeste "orgoliu mistic". Pui o intrebare, la care stii deja raspunsul si vrei sa vezi cine mai e destept ca tine. Apoi va laudati unii pe altii big grin

| NOname a răspuns (pentru reihiuke):

Nu răspund pentru funde.
Cât despre Ema, ştie să accepte/respecte şi păreri diferite (a dovedit-o nu o dată). Nu cred că atitudinea ta e una potrivită.

| ErrorFound a răspuns (pentru NOname):

Nu cred ca Prozelitismul religios este un lucru potrivit, daca ma intelegi.

| NOname a răspuns (pentru ErrorFound):

Ok. Nici eu. Dar trebuie să încăpem toţi cumva, cu toate părerile noastre multicolore şi contradictorii.

Şi cu toate că de multe ori nu sunt de acord cu opiniile Emei, referitoare la religie, asta nu mă opreşte să o respect, pentru ceea ce merită respectat.

| ErrorFound a răspuns (pentru NOname):

Cu astfel de pareri "multicolore" ca ale Emei o sa ajungem ca cei din Islam, sa deturnam avioane in turnurile tarilor Estice.
Nu-mi place sa ma cert cu tine, esti foarte subiectiva si stii sa-ti mentii opinia pe linia de plutire, dar chiar crezi ca astfel de idei extremiste sunt acceptabile?

| NOname a răspuns (pentru ErrorFound):

Ai vreo idee anume în minte?
Căci ţi-am spus deja, în ceea ce priveşte religie, părerile noastre - ale Emei şi ale mele - de cele mai multe ori nu coincid. Dar nu văd de ce i-am critica atitudinea, în loc să-i răspundem strict la întrebare. Mi se pare cam lipsit de bun simţ.
Zi bună.

| ErrorFound a răspuns (pentru NOname):

Chiar multe. Incepem cu existenta lui Dumnezeu si a lui Skaraoţki care este ea in sine o idee extremista. Dar hai sa incheiem discutia aici, te rog.

| EmaS explică (pentru ErrorFound):

Atunci nu intra la aceasta categorie. Du-te draga la dragoste si sex!

| ErrorFound a răspuns (pentru EmaS):

Scuza-ma, dar categoria religie nu e ca sa iti faci adepti, ma-ntelegi?

| EmaS explică (pentru ErrorFound):

Cine isi face adepti?

| ErrorFound a răspuns (pentru EmaS):

Ca tot ai adus vorba, ma "freaca" faptul ca TU incerci sa faci lumea sa creada in ceea ce crezi si tu.
Daca ai ajunge, de exemplu in alta tara si ai face ce faci tu aici cu noi, ai fi judecata. Asa ca nu inteleg de ce noi am fi mai prejos decat occidentalii ca sa te lasam sa manipulezi mintile mai slabe prin prozelitism.

| EmaS explică (pentru ErrorFound):

Cred ca nu stii ce vorbesti. Avem drepturi egale,, este libertate.

| ErrorFound a răspuns (pentru EmaS):

Libertate sa crezi in ce vrei, nu sa manipulezi pe altii. Si ei au la fel de multe drepturi ca tine.

| EmaS explică (pentru ErrorFound):

Si ti se pare ca ateii nu beneficiaza de aceleasi drepturi? Citeste postarile lui timoteidoi si o sa te convingi. Si nu numai. Mai sunt si Gaia, Hombre, NOname. Dar acest lucru nu ne impiedica sa ne spunem opinia si sa mergem mai departe.

| victoreanu a răspuns:

Ai dubii sau ai doar chef de vorba?

| EmaS explică (pentru victoreanu):

Dubii? Nu ma cunosti?!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cand vom stii cine a facut oul/gaina/ atunci vom stii si cine a scris biblia..totul este in ceata.e bine sa credem in EA si nu sa cercetam!
O zi frumoasa sa aihappy

| fllu07 a răspuns (pentru caramela):

Sincer mi se pare o idiotenie ceea ce ai scris. pai cum sa crezi in Biblie, daca nu o cercetezi? ce sa crezi atunci? ceea ce spune popa in biserica crede si nu cerceta, este credulitate, nu credinta. Efeseni 4:5 spune ca Dumnezeu vrea sa ajungem la "CUNOSTINTA EXACTA"
atunci, cum ajungi la cunostinta aceasta exacta, daca nu cercetezi?

| caramela a răspuns (pentru fllu07):

Daca am ajunge sa cercetam in ce conditii sunt facute toate produsele/cum sunt crescute animalele pentru sacrificare si cate si mai cate, am ajunge sa murim de foame...asa ca de ce am cerceta? pentru ce?

| fllu07 a răspuns (pentru caramela):

Nu este elcovent exemplul tau.

| usuk a răspuns:

Chiar conteaza cine a scris-o?
chiar conteaza daca este sau nu?

pui tu in aplicare ce scrie acolo?
(dupa mine, cam asta ar fi mai important)

| M25M a răspuns:

Bibile este cuvantul lui Dumnezeu fiindca Biblia spune ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, deci da Biblia este cuvantul lui Dumnezeu

| Lizzu a răspuns:

Biblia a scris-o Eminescu ca doar era cel mai destept poet de la noi, dupa spusele unora laughing
Glumesc.

Nu stiu cine a scris-o si nimeni nu stie si nu va sti vreodata oricat s-ar agita sa se convinga pe sine ca stie.
E o minciuna sa te convingi ca sigur stii cine a scris-o cand tu nu ai fost acolo cand s-a intamplat acest eveniment, doar pentru ca altii asa au spus. Poate s-au dat si ei cu parerea, nu? De ce sa-i credem pe altii?

Nu cunoastem oamenii aceia prin care s-a scris ea si nu stim cum a lucrat mintea lor. Daca s-a lasat dusa de val ca sa asterne pe hartie lucruri barbare, sau daca au scris exact ce li s-a comunicat de sus.

Se vrea a fi cuvantul unei entitati superioare noua.
Dar nimeni vreodata nu a dovedit faptul ca ea chiar este cuvantul domnului. Si nici nu se va dovedi vreodata cat vom trai noi si poate si 10 generatii de acum inainte.

| Lizzu a răspuns:

Asta cred si eu din pacate ..sau din fericire.

| Exilee a răspuns:

Oameni alesi si placuti de Dumnezeu cu ajutorul Duhului Sfant.

Da!
Dar Dumnezeu isi spune Cuvantul si prin faptele care au fost, sunt si vor exista.

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Acum serios...VOI va considerati NORMALI?

| EmaS explică (pentru ErrorFound):

Dar tu?

| HueyFreeman a răspuns:

Loki, a facut-o ca sa-i imputineze armatele lui Odin. Ca na, este un mare bulangiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Au scris-o aproximativ 40 de bărbaţi. Dar a fost inspirată de Dumnezeu (2 Petru 1:21)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici,"creștinii" Lui Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=KGIkPUlj-Fw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are rost intrebarea ca sunt sigur ca sti rapunsul la ea deci nici nu o sa iti dau un raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Biblia,scrisa de 40 de barbati, tradusa de sute, tiparita de mii, citita de milioane...
Biblia a devenit cea mai cunoscuta si mai raspandita Carte a literaturii universale.
Ea a fost scrisa de 40 de barbati diferiti,dar toti au fost indemnati de artistul incomparabil, Dumnezeu.
Ea nu este glasul oamenilor, ci glasul lui Dumnezeu.
Atat Biblia cat si Insusi Domnul Isus sunt numiti "CUVANTUL", deoarece Biblia si Domnul Isus ne permit sa vedem cum este Dumnezeu.
Cuvantul lui Dumnezeu este ca o STANCA, este de nezdruncinat!
O zi frumoasa!

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Biblia este o carte care cuprinde mai multe carti.Aceste carti sunt scrise de diferiti prooroci cum ar fi Moise (daca nu ma insel) si altii (Iezechiel,Daniel,Iona,Naum, Avacum, Zaharia, Maleahi etc)

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu deoarece in ea se gasesc lucruri atat de minunate pe care o minte omeneasca, mai ales cum era atunci omenirea nu avea cum sa le inventeze asa cum astazi pretend unii.

| ManStrong a răspuns:

A se intelege de la bun inceput, mai corect Scriptura, nu insemeza si N Testament.
Scrierile crestine au fost atasate la scripturi sub denumirea de Testament, dar apostolii nu le au numit scripturi.
Iar cuvintul Biblie e un cuvint modern.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Niste oameni bizari, acum 2000 de ani. Daca era cuvantul lui Dumnezeu probabil ca nu era plina de contradictii, tradusa dintr-o limba in alta fara spatii si semne de punctuatii, etc. Si probabil nu continea instructiuni despre cum se bat sclavii in functie de etnie sau statutul social.

| SatanLovesYou a răspuns:

Niste persoane schizofrenice...

| G2225hda a răspuns:

Nu stii sa scrii cu litere mari Constantin, SI MAI ALES BIBLIA!

| traiescdeciexist a răspuns:

Biblia a fost scrisa de peste 40 de scriitori pornind de la imparati la pescari alti o scriau chiar din inchisoare. Totul a durat 1.600 de ani.

| asasaasa a răspuns:

Biblia a scris-o nenea asta---http://www.youtube.com/watch?v=S7-MuqpPOSM,de fapt despre cine vb cand spui DZ?

| nogomani a răspuns:

"Cine a scris Biblia?"
Oamenii desertului, cam de acolo au plecat marile religii, acum cauta sa intelegi ce are atat de special desertul.

Imi este greu sa cred intr-un Dumnezeu atat de incompetent care scrie o carte plina de metafore transimsa pe cale orala din generatie in generatie o perioada buna de timp, iar apoi dupa ce a fost scrisa intr-o limba moarta a fost tradusa indoielnic de niste anonimi de-a lungul timpului. Totusi se presupune ca este cuvantul celei mai importante fiinte din univers, te-ai fi asteptat la ceva mai mult din partea creatorului nostru care ar trebui sa fie mult mai inteligent decat noi si totusi este un incompetent.

| victoreanu a răspuns (pentru nogomani):

De ce nu scrii tu una mai buna daca te crezi asa de inteligent?
Sau tu doar arati cu degetul ca este mai simplu.

| nogomani a răspuns (pentru victoreanu):

"De ce nu scrii tu una mai buna daca te crezi asa de inteligent?"

Nu ma intelege gresit, cartea ca si literatura imi place, dar sa spun ca o asemenea carte reprezinta cuvatul lui Dumnezeu mi se pare o aberatie. Probabil ca nu ai citit-o, iar daca ai citit-o ai judecat personajul divin din carte doar din perspectiva pozitiva a actiunilor sale. Dar Dumnezeul din biblie pentru mine este un personaj negativ, chiar un monstru care o sa castige tot timpul. De obicei asta este relaitatea in care traim.

| robroy a răspuns:

Sincer in zilele nostre sunt si cuvinte de la Dumnezeu multe, dar la cata coruptie si manipulare este cred ca si-au bagat si altii idei in ea

| Mihai_Sergiu_1992 a răspuns:

Biblia e scrisa chiar de tine