| Helper07 a întrebat:

Cine are curajul sa spuna cu sinceritate: "Daca Hristos ar fi in iad, as vrea sa fiu si eu cu El"?

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca nimeni, toti sunt crestini cu numele, ma refer pe TPU

| Celcestietot a răspuns:

Daca Iisus ar fi in Iad, automat că toți am fi acolo. Spun asta, pentru că prin Iisus toate se fac, fără Iisus nimeni nu ajunge la Dumnezeu, adică decât prin cuvântul Său. Daca cu toții l-am recunoscut pe Iisus că mântuitor, putem spune că ne-am închinat Lui, deci îi aparținem. Fără Iisus nu este posibilă trecerea în Rai, El este "podul" care face posibilă această trecere. Deci, din punctul meu de vedere, că vrem, că nu vrem, tot am rămâne cu Iisus în Iad, asta dacă s-ar întâmpla să fie El pedepsit acolo, deși nu cred asta în veci că se va întâmpla... doar presupunem.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Nu asta e scopul intrebarii. Dumnezeu vrea slujire din iubire. Daca am raspunde "da" cu sinceritate la intrebarea pusa de mine atunci putem fi siguri ca-L iubim pe Dumnezeu si ca vom fi mantuiti daca continuam sa mergem pe acest drum.

| mentholinks a răspuns (pentru Celcestietot):

Eronat de ce *** ai dat? Asa scrie în Talmud, cartea Sfânta a poporului lui Dumnezeu, Israel.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Atunci, da, aș vrea să fiu și eu cu Iisus în Iad. Care este scopul existenței unui creștin, dacă nu acela de a fi cat mai aproape de Iisus?

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Aia nu este bună, este blasfemie. Biblia este cartea cea adevărată, nu prostia aia din care ai scris tu in comentariu. Citează din Biblie, nu din mizeria aia, că noi suntem creștini.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Bine ar fi ca ceea ce spui sa fie adevarat.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Vedem în viața de apoi ce se întâmplă cu fiecarewinking.

| mentholinks a răspuns (pentru Celcestietot):

Trist, veți pieri.

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Vedem.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Daca e cum zic eu, atunci invierea iti va parea purgatoriul sau asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Nu chiar. Nu cred in purgatoriu, că nu spune nicăieri în Biblie. Doar catolicii spun asta.

| Holiday a răspuns:

Dupa cum vezi, indiferent cat de prost ar fi Isus asta, crestinul vrea cu el...

| Helper07 explică (pentru Holiday):

Asta inseamna iubirea. Hristos e iubire.

| mentholinks a răspuns:

Pai Isus chiar este în iad conform Talmudului și fierbe într-un cazan cu sperma.

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Slujitor al lui Satana ai venit aici să blasfemiezi pe Domnul? Probabil că tu o sa fi în acel peisaj după moarte sau și mai rău...

| Helper07 explică (pentru mentholinks):

Talmudul e fals, eu in Biblie cred.

| mentholinks a răspuns (pentru Helper07):

Asa pot sa zic și eu ca Biblia e falsa fiindcă cred în Talmud. Oricum Talmudul im mare parte a fost scris după Vechiul Testament. Adică învățăturile care reies de acolo.

| Helper07 explică (pentru mentholinks):

N-ai de ce sa crezi intr-o carte care practic nu da vietii nici un sens.

| mentholinks a răspuns (pentru Helper07):

De unde știi tu ca nu da niciun sens vieții Talmudul? Ai citit tu cartea? Ma îndoiesc, fiindcă e de câteva ori mai mare decât Biblia și nici nu cred ca au tradus-o în engleza.

| Helper07 explică (pentru mentholinks):

Daca sti
tu ce sens da vietii atunci sa aud.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inseamna ca a pacatuit rau de tot, deci duceti-va acolo cu el, pacatosilor! Meritati!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu exista iad!

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Stiu, nu cred in iadul in care crede majoritatea lumii, e doar un fel de a spune.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Ai pus o întrebare la care nu ar trebui sa răspundă nimeni, nici cu da si nici cu nu. De ce? Va veni vremea când vor apare Hristosi mincinoși care prin minunile pe care le vor face vor atrage muti care sunt astăzi membrii unor biserici, care ca si la întrebarea ta vor raspunde cu da fara sa realizeze ca de fapt sunt înșelați.Satana știe ca urmașii lui Hristos il vor urma oriunde si de aceea se deghizează in persoana lui Isus Hristos. Noi totdeauna trebuie sa stam tari in credință si sa nu dam prilej deavolului, pentru ca este atât de siret încât daca vorbim ușuratic la adresa fiului lui Dumnezeu automat se folosește de acest lucru pentru a ne determina sa-l urmam pe el.

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sa nu raspunda nimeni nici cu da nici cu nu? Raspunsul la aceasta intrebare e pentru fiecare in dreptul lui si te va face sa intelegi ca poate nu-i slujesti lui Dumnezeu din iubire pentru ca nu esti dispus sa faci totul pentru El, te poate ajuta sa iei o decizie ca sa te schimbi in bine. Care-i treaba cu Hristosii mincinosi in acest context? Ma crezi unul? Ei bine nu sunt un Hristos mincinos fiindca nu ma dau drept El. Si inc-odata, de ce n-ar trebui sa raspunda cineva la acesta intrebare?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Pentru ca Domul Isus a suferit trei ani si ceva pentru a ne arata noua cum sa trăim pentru a nu ajunge in "iad", ba și-a dat si viață pentru a ne salva de " iad", iar eu sa vin si sa ma fălesc ca il voi urma pe Isus chiar si in "iad". Nu stiu, parca ma zgârie pe creier aceasta întrebare si răspunsurile date, iar daca m-am referit la hristosi mincinoși, nu m-am referit la d-ta, ci la cei despre care vorbește biblia ca o sa apăra. Iar Satan care ne aude ca l-am urma pe adevăratul Isus chiar si in " iad", ne poate înșela in sensul sa credem ca acel Hristos este cel așteptat. Nu trebuie sa ne jucam cu cuvintele. Ceea ce este da sa fie da, iar ceea ce este nu sa fie nu. Ce este peste, e de la cel rău. Cred ca mai înțeles!

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu n-ai inteles ideea, am spus "DACA". Si n-am vrut sa fie luat literalmente. Daca nu l-ai urma pe Isus chiar si in "iad" ar fi echivalentul in a spune "eu nu vreau sa ma sacrific pentru El". Normal ca Isus nu vrea sa ajungem "acolo" si nici eu nu m-am referit la asta. Rolul intrebarii a fost sa ne dam seama ca Isus a murit pentru noi, dar noi, suntem gata sa murim pentru El?

| Superior a răspuns:

Daca Hristos ar fi in iad, as vrea sa fiu si eu cu El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Isus in iad, hai ca stiu o piesa de genu

https://www.youtube.com/watch?v=foWq9s8WScA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Hristos ar fi in iad, m-aş băga şi eu. Daca El ar fi in iad, atunci conceptia si semnificatia iadului s-ar schimba automat. Iadul ar inflori numa la pasul lui Isus.

Mai, da imaginatie ai...

| Lion56 a răspuns:

Daca Hristos ar fi in iad, iadul ar deveni Rai.

| Helper07 explică (pentru Lion56):

Nici tu n-ai inteles ideea.