| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cine credeti ca va rezolva problemele omenirii? (Adică să înlăture, răutatea oamenilor,boala,suferinta,moartea). Cine poate aduce dreptate, bunăstare,cinste,pace? (In familii, intre oameni din toate natiunile,).

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Problema este deja rezolvata! Singura problema sunteti voi, cei care nu stiti, nu ati aflat inca, sau niciodata!
Solutia o stiu (teoretic sau din auzite_) majoritatea oamenilor, ESTE CREDINTA!
Dar nu intrarea in secte de doi bani, bazate pe interese stupide, care repeta rutine de incepatori(in informatica s-ar numi ALGORITMI neevoluati).
Biblia ORIGINARA, invatata de la oameni cu DUH SFANT si nu papitoi de pastori de pe strada gasiti, poate sa te ajute!

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru RobertG101):

Nici odata Toti nu vor fi UNUL! Ramane o aspiratie! Ar fi chiar absurd, chiar in LOGICA DUMNEZEEASCA! In logica omeneasca DEJA inseamna MOARTEA!

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu te lua dupa el ca e spalat pe creier cu bazaconii new-age

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca intrebarea trebuie reformulata.
In sensul ca sunt vreo doua curente principale: Stiinta si Religia.
Stiinta cauta, Religia Stie ca a gasit!
Cand esti tanar, iti place punerea la incercare, te arunci in bratele Stiintei.
care evolueaza, gaseste mereu ceva sa ne iancante (pe MOMENT privirile, Simturile...etc...)
Dar Stiinta se bazeaza pe MATEMATICA, LOGICA, mai nou pe informatica, cibernetica si Robotica.
Ce sunt astea?
Reducerea OMULUI la simple RETELE cu Noduri, Feed -Bacuri.
Au descoperit iarasi Roata, Focul, etc.:
Un anume Strogatz a descoperir(re) steaua lui David : Reteaua informatica are 6 grade de Separatie!
Altul Watts descopera ca aceasta LEGE e valabila si la Retelele Holywoodiene, in retelele electrice, in functionarea celulelor umane, in retelele decomunicare umane (gen Google), in cazul virusurilor informatice, dar si celor umane, in informatia genetica...etc.
Au creiat o ECUATIE, desigur statistica, slabuta ca sustinere!
Valabila, caci si inainte de Einstein, traiam cu prostiile lui Newton!
Au mai aparut Barabasi, Vespagniany, Marc Videl, ultimul gasind ca s-ar potrivi legea asta si in cazul bolilor.

Aceeasi INEPTIE: Orice retea are sase grade de separare!'
Au aparut sectele mai inainte, care au luat avant folosind ecuatia si sintagma asta, acum!
Si in Psihiatrie este folosita!

de unde a pornit problema?
O sa radeti!
De la Romeo si Julietta! A Lui Shakespeare!
Informaticienii, voiau sa cuantifice Dragostea!
Asa s-a ajuns la Robotica actuala, la informatica (adevarat folositoare-dar numai atat!).
Dar va reamintesc, toate sunt calcule MATEMATICE, LOGICE!
Dar asta e un FORMALISM uman.
Dumnezeu are alta LOGICA!

| Nilsson a răspuns:

Oamenii cu siguranta nu pot sa isi rezolve singuri problemele, societatea evolueaza din rau in mai rau.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Nilsson):

Civilizatiile apar si dispar si continua!

| Mclaren12 a răspuns:

Putem sa o rezolvam toti uniti impreuna daca acesti "toti" s-ar trezi la realitate si ar constientiza cat de nocive sunt programele astea evreiesti care ne controleaza viata si mintea.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mclaren12):

Niciodata, no vor fi 'toti', ar fi absurd, caci lumea e DUALA!

| Mclaren12 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Chiar daca vrajeala cu biblia si credinta este falimentara, cu asta ai dreptate. Mi-a dovedit pana si un amarat de colectiv de 28 de persoane ca nu se pot uni pentru un scop comun, ce sa mai zic de o lume intreaga.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Du-te tu si puneti niste muzica in urechi si dupa distruge raul doar cu puterea gandului.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Nu e nimic amuzant, sunt aberatiile tale. Ai gasit si tu pe net o vrajeala de carte new-age si niste muzica subliminala si te crezi mare zmeu.
Si cred ca ai dreptate, aproape totul este relativ si poate fi pus la indoiala, poate in afara de legile Naturii. Alea au existat si au ramas aceleasi din totdeauna, cu bune si cu rele.
Pai ar trebui sa-ti pui intrebarea :"Ce facem rau?"
Daca nu gasesti nimic care sa poata fi considerat daunator sau "rau" pentru lumea din jur (sau pentru noi insine) inseamna ca doar iti pierzi vremea.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Stai ca tu inca esti spalat pe creier cu propaganda holocaustica, greseala mea, am crezut ca esti mai constient de lumea pe care traiesti.

"cum să-l activați complet.;
Adevarul este ca-l deschizi complet cu muzica subliminala de pe Youtube laughing

"dar de fapt sunt frecvențe și multe altele"
Este ca si cum ai zice ca steroizii sunt sanatosi si benefici. Ti-am explicat de vreo 3 ori de ce muzicuta ta subliminala este gresita, dar te-a facut mai inchis la minte si decat un crestin.

"Voi sunteți respinși atât de păgâni"
Alt non-sens. Geniule, noi suntem pagani. Cine sa ne respinga? Si logic ca celelalte secte de satanism discrediteaza satanismul spiritual, asa cum este in toate religiile, fiecare secta crede ca e perfecta si restul sunt imperfecte. Bine ca in afara de satanismul spiritual, toate celelalte secte sunt crestinism intors pe dos. Ce te asteptai, sa ne ridice in slavi? Evident ca nu le convine ca pot pierde astfel adepti. Trist este ca putini constientizeaza ca satanismul spiritual este oglinda religiilor pagane antice.

"ești primitiv,"
Da bossulica, sunt mai de moda veche. Muzica subliminala care da dependenta este viitorul. Cat despre "atacuri", am auzit de oameni care au practicat meditatiile de pe BLS fara sa se initieze si au suferit asa ceva, eu unul nu am patit. De fapt au patit si multi satanisti dedicati, altii nu, sunt cazuri si cazuri. Tu ce sa patesti? Nu practici nimic spiritual, de ce s-ar lua cineva de tine?

"datorită chiar mantrelor contrafăcute "
Sunt mantre vechi de mii de ani bossulica. Eu am folosit din ele si au avut efect destul de bun. Daca ai ceva de reprosat despre "mantre contrafacute", intoarce-te in timp cu vreo 8000 de ani si zile-o paganilor antici. Nu-s mantre "de pe site-urile noastre", le gasesti in multe locuri de pe internet, in carti mai putin ca majoritatea au fost distruse. JoS doar a scos la lumina aceste mantre exact cum sunt ele, nealterate, cum erau in antichitate, nu le-a inventat JoS. Muzica ta este contrafacuta pentru ca este folosita ca un mijloc nociv care induce stari in mod artificial, in loc sa ti le induci natural si in siguranta prin meditatie asa cum se face de mii de ani. In plus, nu te avanseaza cu nimic. Fara muzicuta de pe Youtube esti 0 barat. Muzica nu-ti imputerniceste sufletul, doar iti induce stari artificial si nimic mai mult. N-o sa fii niciodata capabil de exemplu cum sa levitezi pentru ca habar n-ai cum se face si n-o sa te ridice in aer muzica. Oamenii nu se nasc direct cu suflete foarte puternice, ca daca era asa, eram toti capabili sa influentam vremea, sa facem telechinezie etc. Nu ti se pare logic?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

"N-ai decât să te închini în continuare la fantome și spiriduși"
Unde ai vazut tu asta?

"Am ieșit de mult din Matrix"
Apai ia bre si asculta muzica subliminala pana ajungi sa rotesti planeta in sens opus. Sunt foarte curios ce o sa te faci daca o sa ajungi intr-o situatie in care n-o sa mai ai acces la muzicuta facatoare de "minuni".
PS, de ce as crede ca ai putut merge 8 ore incontinuu cu ajutorul ei? Sau ca poti ridica greutati peste capacitatea ta cu ajutorul muzicii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Aia ti se pare puternica? laughing
Singurul motiv pentru care mi-as pierde vremea cu aia ar fi sa incerc sa disting propozitiile alea suprapuse.
Prefer mai degraba sa ma folosesc de vocea mea decat de alea.
Deci asa ai ajuns asa dogmatic? Ti-ai indus toate bazaconiile alea imposibile? Omniscient si omnipotent? Te poti teleporta oriunde oricand? Pe bune?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Cu ce, cu muzica?
Rezultatele "uimitoare" vin in timp, nu dupa cateva saptamani.
Cum ai putea tu sa faci aura sa straluceasca daca nici macar nu o poti vedea? Asta se face prin vibratie si vizualizare, nu prin muzica.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

rolling on the floor
Desteptule, de unde stii ca iti faci aura sa stralucreasca daca nu o poti vedea, asta am intrebat, n-am zis ca ai avea nu stiu ce nevoie speciala s-o vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Adevarul este ca tu te poti si teleporta de zici de mine. Sa inteleg ca tu iti pornesti muzica pentru a vedea in intuneric?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Sa inlatur toate cunostintele oculte? Este ca si cum ai vrea sa pui masa musculara fara sa ridici greutati. Ai citit ce ai scris inainte sa postezi? Ocultismul are in prim plan inputernicirea sufletului, pana si muzicuta ta subliminala intr-o oarecare masura tot pe principii oculte se bazeaza, doar ca este mai nociva.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

David Icke bate campii. Daca avea dreptate nu era atat de mediatizat, ci din contra, daca avea dreptate probabil ar fi fost omorat. Am citit si eu un volum de-al lui. Cartea aia m-a facut practic sa renunt la crestinism, dar acum vad cate bazaconii zice in ea daca o citesc din nou. Este o tactica tipic evreiasca, amesteca adevarul cu minciuni si alte bazaconii ca sa dea autenticitate intregii carti si care nu este constient de asta nu se prinde.

Si faci o confuzie, pentagrama inversata este cea cu varful in sus si uneori incercuita. Pentagrama paganilor antici era cu varful in jos si stai linistit ca nu semnifica nimic "malefic", ci are legatura cu manipularea energiei. La pagani nu exista zombalai si chestii malefice cum este in crestinism sau alte secte de satanism. La fel si crucea. Initial avea brate egale la pagani dar cred ca iudeo-crestinismul a furat crucea mai mult din ankh-ul egiptean care are tot forma de cruce.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Inca dau vina pe evrei laughing
Esti dezinformat rau.
Crestinismul inca de la inceputurile lui pana in prezent a fost inventat si condus de evrei cu scopul primar de a spala pe creier si distruge. In timpul inchizitiei Europa a fost crestinizata cu forta si tot paganismul european (cu aproape toate cunostintele sale) a fost distrus. Din ce vad in Asia nu au avut un succes atat de rasunator dar au provocat si acolo multe pagube. Cu pagani convertiti cu forta in crestini si cu religiile pagane distruse, crestinismul inventat si detinut in mod evident de evrei a avut libertatea totala sa corupa absolut tot ce tine de paganism. Zeii paganilor au fost transformati de crestinism in fiinte malefice si obligatoriu antagonice zeului inventat de ei, doar pentru a dezvolta frica in oameni. Si de aici vin toate conotatiile negative pe care alte secte de satanism le-o acorda Demonilor, pentru ca ele doar intorc crestinismul pe dos, daca nu-ti place biblia crestina, te faci satanist modern si citesti biblia lui LaVey rolling on the floor
Tot ce tinea de paganism a fost transformat in "malefic" tot pentru acelasi motiv, inclusiv ocultismul si simbolurile pagane care au semnificatii legate de suflet sau de magie, nu legate de nu stiu ce zombalai. Si lojile masonice aveau tot simboluri pagane dar lojile majore precum francmasoneria au fost infiltrate de evrei si le-au folosit ca sa-si duca agenda in continuare, de aici si iluzia ca masoneria a fost dintotdeauna "malefica" si avea simboluri "malefice" cand ele au inceput sa fie malefice abia cand au fost infiltrate si preluate de evrei.
Nu ti-ai batut nicio tasta degeaba ca tu zici numai non-sensuri si aberatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

rolling on the floor
La asta nu ma asteptam. Dupa ce ca esti paralel cu realitatea si spui doar bazaconii pe care ma mir ca le crezi tu insuti, ai tupeul sa arunci cu insulte? Ai ramas fara fara argumente si acum adopti tactica crestinilor de a jigni cand nu mai stii ce sa zici? Eu ti-am zis doar ce zice istoria, nu ce zic alti "conspirationisti". Daca nu era crestinism, nu disparea paganismul din Europa, asta este la mintea cocosului, trebuie sa fii ignorant complet sa nu-ti dai seama de asta. Ce-ai vrea, sa reinventez eu istoria doar ca sa-ti dau tie impresia ca sunt "unic". Pai asa ajung la fel de paralel ca tine.

"Cel mai spălat pe creier de aici ești tu"
Individul care sustine ca-i poate vindeca pe toti cu puterea mintii ma face pe mine spalat pe creier. laughing
Esti doar o pierdere de timp, vezi-ti de muzicuta ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Da bossulica, asa sa faci (lasand la o parte faptul ca te contrazici singur). Traieste in continuare in lumea ta iluzorie.

| leapșa a răspuns:

Pentru moment nu se pot face multe.
Va trebui sa treaca ani si ani, sa vina generatii si generatii pentru a se lumina/imbuna cat de cat societatea.

| OvazNicolae a răspuns:

Ca catul vostru de Biblie?