| RAY a întrebat:

Cine sunt crestinii adevarati? Soar sectarii, ei asa spun

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Stai un pic, mann. Crestini adevarati sunt toti cei care se inchina lui Iisus, e un termen tehnic, cat reusesc sa il ia in serios e mai putin important. Dar e asa o calitate sa te inchini lui Iisus? Cum a aparut orientarea asta? A fost un rabin, Ioan Botezatorul, care predica pocainta evreilor pentru a permite lui Dumnezeu sa actioneze, si botezul pentru iertarea pacatelor de pana atunci; un personaj mare in iudaism, despre care avem surse istorice neutre contemporane lui, ceea ce despre Iisus nu avem. Moare Ioan Botezatorul, si se deduce din evanghelii ca Iisus ii conduce lucrarea dupa el. Dar. E mult mai mica. Inseamna ca majoritatea discipolilor lui Ioan a considerat misiunea indeplinita. Iisus merge in continuarea ideilor lui Ioan, predicand ca Dumnezeu a si inceput sa actioneze pe pamant, ''imparatia lui Dumnezeu'', prin Iisus, dar nu numai. Romanii afla cu neplacere de alta imparatie decat a lui Tiberius, si il crucifica, pedeapsa rezevata pentru razvratire. DAR. O parte din ucenici nu accepta ideea ca a murit, intra in denial, negare, si ca se convinga unul pe altul, incep sa isi povesteasca ca au avut viziuni in care Iisus le-a aparut. Or, cu cat esti un crestin mai adevarat, cu atat mai rau, caci asta insemna codelir cu un grup aflat in denial, de acum 2000 de ani.

6 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Atata timp cat povestea dupa care se ghideaza este de o inconsecventa care frizeaza, nici unul nu poate fi. Orice ar face vreunul in conformitate cu un pasaj, va fi contrazis de alt pasaj din poveste. Si intotdeauna se va gasi alt crestin care sa-i dea in gura cu pasajul celalalt. Si apoi galceava sectelor.

| DoctorWh0 a răspuns:

Cine sunt Crestinii adevarati? Doar Dumnezeu stie.
Ca sunt oameni care arata cu degetul la cine ii si cine nu e, asta e altceva.

| Holiday a răspuns (pentru DoctorWh0):

"Cine sunt Crestinii adevarati? Doar Dumnezeu stie."

Ce tampenie. Pai atunci de ce respecta mai mult sau mai putin niste reguli, fac niste lucruri, daca oricum nu stiu daca intra in gratiile spiridusului?!

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Holiday):

Ce-i cu tine ma?
Ma refeream la faptul ca nici ortdocsi nici catolici nici protestantii nu pot spune cine, cum si ce este.
Daca ne uitam in Biblie, nu gasesti nicaieri sa scrie "Sa fiti ortodocsi" sau "sa fiti catolici" sau "sa fiti protestanti".
De ce respecta niste reguli?
Depinde care reguli. Alea din Sf. Scriptura, le respecta pentru ca asa a zis Dumnezeu, si el stie ce este bine si ce este rau.
Regulile date de anumite biserici, treaba lor, habar n-am de ce...
Probabil pentru ca au facut-o si cei dinaintea lor.

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Lasa-l ca are spume la gura, i-am dat ignore ca e turbat rau de tot

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Salut!
Meh, ce sa faci. N-ai ce sa faci...